Jeśli chcesz pozbyć się cellulitu bez drogich zabiegów w salonach kosmetologicznych, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Zarówno zabiegi pielęgnacyjne, jak i masaże antycellulitowe możesz zrobić samodzielnie w domu. Pomogą ci w tym bańki chińskie na cellulit. Masaż tą metodą pozwala szybko rozbić komórki tłuszczu, usunąć nagromadzone toksyny i ujędrnić ciało. To nie wszystkie jego zalety. Co warto wiedzieć o takim masażu? Z jakimi zabiegami go połączyć, aby dał najlepsze efekty? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.
Stawianie baniek. Sposób leczenia rodem z medycyny ludowej
Stawianiem baniek na plecach nasze babcie leczyły przeziębienia i grypy. Zabieg ten pobudzał układ odpornościowy do walki z infekcją. Tradycyjne bańki szklane trzeba było przed postawieniem na skórę wyparzyć płomieniem ognia, aby wytworzyły podciśnienie i zassały skórę. Obecnie bańki mają znacznie więcej zastosowań i są też dużo łatwiejsze w użyciu. To niedrogi i prosty sposób na pozbycie się problemu cellulitu. Dlatego warto z niego korzystać, choć skuteczność efektów zależy od regularnego stosowania i połączenia masażu z pozostałymi metodami zwalczania pomarańczowej skórki.
Bańki chińskie na cellulit. Jak wyglądają i gdzie je kupić?
Chińskie bańki wykonane są ze szkła, z silikonu lub z grubszej gumy. Mają różną wielkość i kształty. Większe przeznaczone są do masażu ud, bioder i pośladków. Mniejsze do rąk i ramion. Małe i wąskie służą do masażu liftingującego twarzy. Kupując bańki, wybierz zestaw kilku sztuk o różnych wielkościach, abyś mogła wymasować sobie całe ciało. Zestawy silikonowych baniek bezogniowych kupisz w aptekach i sklepach medycznych.
Poznaj zasadę działania chińskich baniek
Gumowe bańki przed masażem trzeba nacisnąć, a po przyłożeniu do skóry puścić ucisk. Wewnątrz bańki powstanie próżnia, a skóra zostanie wessana do środka. Dzięki temu poprawi się krążenie krwi i chłonki pod skórą, a organizm łatwiej usunie nagromadzone w tkankach toksyny i obrzęki. Jeśli będziesz taką bańkę z zassaną skórą przesuwać po ciele, to wygładzisz nierówności i zredukujesz tkankę tłuszczową. Dlatego taki masaż to sposób na wymodelowanie sylwetki i redukcję cellulitu. Efektem ubocznym mogą być przekrwienia i siniaki, zwłaszcza przy pierwszych masażach. Przebarwienia te wchłoną się, a skóra przywyknie do nowych zabiegów.
Jaka jest największa zaleta masażu chińskimi bańkami?
Taki masaż ma wiele korzyści. Poprawia ukrwienie skóry i krążenie w układzie limfatycznym. Redukuje skórkę pomarańczową, obrzęki i wpiera organizm w usuwaniu toksyn. Zmniejsza napięcie mięśni i relaksuje. Pomaga pozbyć się bólu kręgosłupa. Komórki tłuszczowe zmniejszają się, a sylwetka wygląda coraz smuklej. W dodatku takie ujędrniające masaże możesz samodzielnie lub z pomocą bliskiej osoby wykonywać w domu, o dowolnej porze. Nie musisz tracić pieniędzy na drogie zabiegi w salonach kosmetologicznych.
Jak prawidłowo wykonać masaż bańkami chińskimi na cellulit?
Przed masażem nasmaruj ciało oliwką lub olejkiem antycellulitowym. Po śliskiej skórze łatwiej będzie ci przesuwać bańkę. Masaż wykonuje się w pozycji siedzącej lub leżącej, nigdy na stojąco, gdyż siła grawitacji i tak będzie ciągnęła limfę w dół. Masowanie zacznij od stóp i łydek. Przesuwaj bańkę do góry, wykonując posuwiste lub okrężne ruchy. Przy udach zmień rozmiar bańki na większy. Poproś bliską osobę, aby wymasowała ci pośladki i plecy. Średnią bańką wymasuj brzuch, potem ręce od dłoni w kierunku ramion. Najmniejszą zrób delikatny lifting twarzy, szyi i dekoltu. Cały masaż powinien trwać około 20 minut. Przerwij go wcześniej, jeśli poczujesz dotkliwy ból lub na skórze pojawią się wybroczyny.
Z jakimi zabiegami połączyć masowanie chińską bańką?
Zacznij od szczotkowania skóry na sucho. Potem weź prysznic i wytrzyj skórę. Natłuść ją oliwką lub olejkiem i zrób masaż. Po masażu wsmaruj łagodzący podrażnienia balsam antycellulitowy albo serum. Zabiegi pielęgnacyjne połącz z regularną aktywnością fizyczną. Może to być szybki spacer, pływanie, gimnastyka. Z pewnością wybierzesz jakiś rodzaj sportu, który ci odpowiada. Równie istotna jest zmiana diety. Ogranicz ilość kalorii. Zrezygnuj ze słodyczy, posiłków typu fast food i słonych przekąsek, które zatrzymują wodę i przyczyniają się do obrzęków podskórnych.
Jakie są przeciwwskazania do masażu chińską bańką?
Niestety, nie wszyscy mogą korzystać z tego rodzaju masażu. Oto przypadki, kiedy lepiej zrezygnować z masażu bańkami chińskim na celluliti:
- przeziębienie i gorączka;
- hemofilia, cera naczynkowa, żylaki i choroby skóry;
- miesiączka, ciąża i okres laktacji;
- padaczka, choroby nowotworowe;
- wiek do 12 lat i wiek podeszły.
Jak często powtarzać masaż skóry bańkami?
Masaż taki początkowo sprawia ból, dlatego zacznij od dwóch sesji w tygodniu. Gdy skóra się przyzwyczai, wykonuj je 3 razy w tygodniu. Efekty masażu zobaczysz po serii kilkunastu takich zabiegów, połączonych z dietą i uprawianiem sportu. Już po pierwszych zabiegach poczujesz zmniejszenie napięcia mięśni, zauważysz gładszą skórę i poprawę mikrokrążenia. Skończą się problemy z marznącymi stopami i obrzękami kostek. Z kolei masaż twarzy bańką to sposób na pozbycie się worków pod oczami oraz wygładzenie szyi i podbródka.
Choć częste wykonywanie masaży i zabiegów pielęgnacyjnych może ci się wydawać męczące, to efekty są tego warte. Gdy tylko zobaczysz, że twoja sylwetka wygląda smuklej, ciało jest jędrne, a skóra gładka, poczujesz satysfakcje i dumę, że udało ci się wygrać walkę z cellulitem. Powodzenia!