Pedicure jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinecie kosmetycznym. Korzystają z niego kobiety i mężczyźni. Sam schemat zabiegu zmienił się na przestrzeni lat. Tyczy się to przede wszystkim wykorzystywanych narzędzi. Odpowiednio dobrany zestaw do pedicure gwarantuje szybką pracę i skuteczny efekt! Dowiedz się, co wchodzi w jego skład. Poznaj zasadę działania poszczególnych urządzeń. Niech nic cię nie zaskoczy!

Pedicure – definicja

zestaw do pedicure zabieg

Według definicji pedicure to podstawowy zabieg pielęgnacyjny wykonywany na stopach. Istnieje wiele jego wariantów, jednak w większości stosuje się te same narzędzia. Schemat pedicure można podzielić na kilka etapów. Na początku kosmetyczka dokładnie sprawdza stopy, aby wyeliminować ewentualne przeciwwskazania. Kolejnym krokiem jest zmiękczająca kąpiel. Skóra na stopach bywa wymagająca – trudno obejść się bez pomocy konkretnych narzędzi, niezbędnych do opiłowania paznokci i wycięcia skórek. Co powinno się znaleźć w profesjonalnym zestawie do pedicure?

Zestaw do pedicure – co powinno się w nim znaleźć?

zestaw do pedicure narzędzia niezbędne

Starannie wykonany pedicure jest możliwy tylko wtedy, jeśli kosmetyczka zadba o odpowiednie urządzenia. Jakie wyposażenie powinien mieć gabinet urody, który podejmuje się wykonywania podstawowego zabiegu na stopy? Są to przede wszystkim:

 • frezarka – często zwana też szlifierką do pięt lub pilarką do paznokci;
 • pilniki o różnej gradacji;
 • cążki;
 • polerka;
 • lampa LED lub UV – do pedicure hybrydowego lub żelowego.

Frezarka do pięt i paznokci – nieocenione urządzenie!

zestaw do pedicure zestaw podolog

Trudno wyobrazić sobie współczesny zabieg pedicure bez frezarki. To urządzenie o wszechstronnym zastosowaniu. Zasilane na prąd, jest wyposażone w charakterystyczne, koliste głowice, na które nakładane są specjalne kapturki o różnej gradacji. To elementy jednorazowe, więc pedicure z ich wykorzystaniem jest bezpieczny i higieniczny. 

Użycie zestawu do pedicure z frezarką do pięt i paznokci pozwala na:

 • wyraźne wygładzenie twardego naskórka w newralgicznych miejscach;
 • szybkie usunięcie lakieru hybrydowego lub żelu;
 • pomoc w opracowaniu płytki paznokcia i skórek.

Pilnik do paznokci – jak wybrać jedyny w morzu możliwości?

zestaw do pedicure pilnik

Pilnik jest obowiązkowym narzędziem w zestawie do manicure i pedicure. Najpopularniejsze są produkty papierowe, dwustronne. Mogą mieć różne kolory i wielkości, a także kształty. Każda kosmetyczka musi znaleźć taki, z którym pracuje się jej najlepiej. Pilniki są materiałami jednorazowymi lub przeznaczonymi dla jednej klientki. Biorąc pod uwagę ten rodzaj narzędzi, bardzo istotna jest gradacja, czyli stopień ścieralności. 

Zobacz też:
Jak wykonać pedicure hybrydowy krok po kroku?– Poznaj schemat jednego z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Co musisz wiedzieć o pielęgnacji paznokci stóp?

W skład zestawu do pedicure mogą wejść pilniki o następujących gradacjach:

 • 80 – ostry pilnik do zadań specjalnych. Z jego pomocą usuwana jest m.in. warstwa żelu lub akrylu;
 • 100 – pilnik wykorzystywany do wymagających paznokci stóp. Pozwala szybko skrócić płytkę. Można nim też nadać określony kształt np. tipsom;
 • 180 – najczęściej stosowany pilnik w gabinecie urody, ale także w warunkach domowych. Z jego pomocą uzyskuje się ostateczny kształt paznokcia;
 • 240 – delikatny pilnik do naturalnych paznokci. Nie poradzi sobie z twardszym materiałem.

Dostępne są także pilniki o gradacji 400 lub więcej. Są to tzw. polerki. Służą do polerowania naturalnej płytki lub zmatowienia jej przed nałożeniem żelu, hybrydy lub akrylu. 

Elektryczny pilnik do paznokci – co to jest?

zestaw do pedicure frezowanie

Branża kosmetyczna operuje wieloma nie do końca zrozumiałymi terminami. Pod pojęciem elektrycznego pilnika do paznokci kryje się po prostu frezarka. Może przybierać ona różne kształty. Zasada jej działania jest jednak taka sama.

Cążki w zestawie do pedicure 

Profesjonalny zestaw do pedicure nie może obejść się bez wysokiej jakości cążek. Powinny być wykonane z dobrego materiału, który łatwo można poddać sterylizacji. Tutaj, podobnie jak w przypadku pilników, każde cążki mogą mieć inny kształt, czyli zakończenie. Z pomocą cążek usuwa się nieestetycznie wyglądające skórki. Wymaga to wprawnej ręki, ponieważ cążki są po prostu ostre. Łatwo więc o skaleczenie.

Zestaw do pedicure – lampa LED lub UV

zestaw do pedicure lampa utwardzalna

Lampa nie jest obligatoryjnym elementem zestawu do pedicure. Jest niezbędna tylko wtedy, jeśli decydujesz się na wykonanie hybrydy czy żelu. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów lamp w różnych cenach. W profesjonalnych gabinetach kosmetycznych znajdziesz te najlepszej jakości. W domowych warunkach sprawdzi się taka, którą dostaniesz za 200-300 zł.

Urządzenie to za sprawą działania światła utwardza cząsteczki lakieru. Można to czasami odczuć jako nadmierne ciepło. Pamiętaj, że lampy LED i UV działają tylko w przypadku lakierów do nich przeznaczonych.

Każdy gabinet kosmetyczny, który ma w swojej ofercie zabieg na stopy, ma zestaw do pedicure. Jest on niezbędny i zdecydowanie ułatwia pracę. Na jego przykładzie możesz skompletować swój własny, wykorzystywany w warunkach domowych.Powiązane artykuły:
Archiwum: luty 2022