Wirus HPV – objawy zakażenia, które może wywołać raka

Infekcja najczęściej jest utajona, więc zakażony nawet nie wie, że roznosi chorobotwórczego wirusa. Wystarczy pocałunek, czasem podanie ręki. Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest wszechobecny.

ginekologia warszawa

Jeśli się ujawnia, to na skórze, pod postacią kurzajek i kłykcin kończystych. Czasem wywołuje przewlekłe zakażenie, które prowadzi do rozwoju raka. Na wirusa HPV i jego objawy nie ma leku przyczynowego. Istnieje jednak szczepionka, która pozwala zapobiec pojawieniu się patogenu i wywoływanych przez niego chorób.

Eksperci: dr n. med. Maria Noszczyk, specjalista dermatologii i wenerologii i dr Michał Janiszewski, specjalista Urologii i Urologii Estetycznej, wykonujący zabiegi z zakresu urologii estetycznej w Klinice Melitus.

Wirus brodawczaka ludzkiego – powszechny patogen

Wirus brodawczaka ludzkiego jest wysoko rozpowszechniony i zaraża ludzi na całym świecie. Epidemiolodzy uważają, że każdy człowiek w ciągu swojego życia przejdzie tę infekcję przynajmniej raz. Zarazić można się od każdego i praktycznie wszędzie. Wirus najczęściej przenosi się drogą płciową, głównie w trakcie stosunków oralnych i analnych.

Infekuje również na drodze bezpośredniego kontaktu. Często atakuje spacerujących na bosaka amatorów pływania, u których po wizycie na basenie pojawiają się kurzajki na stopach. Pojawia się też u klientek salonów urody, w których nie jest wystarczająco sterylnie.

Najwięcej zakażeń jest latem, ze względu na wysokie temperatury i wilgoć. Dlatego tak ważne jest, aby na pływalni nosić klapki, używać własnego ręcznika i przestrzegać zasad higieny. Uważajmy zwłaszcza podczas wakacyjnych wyjazdów, w hotelach, restauracjach, parkach rozrywki, w takich miejscach należy zachować wzmożoną ostrożność – zauważa dr n. med. Maria Noszczyk, dermatolog i wenerolog z Kliniki Melitus w Warszawie. A jeśli to nie pomoże? Trzeba iść do lekarza.

Wirus HPV – objawy łagodne i złośliwe

Kurzajki, czyli brodawki wirusowe, najczęściej pojawiają się na dłoniach i stopach. Są jak odcisk, wywołują dyskomfort, czasem nawet ból, w dodatku mogą się rozrastać. Leczenie to konieczność, choć możliwe jest tylko postępowanie zachowawcze. Usuwanie objawów wirusa HPV nie jest łatwe, ze względu na ich nawrotowy charakter. W Klinice Melitus kurzajki usuwa się najczęściej laserem frakcyjnym Co2, czasem z pomocą elektrokoagulacji. To skuteczne metody. Stosujemy je również w leczeniu kłykcin kończystych (brodawek płciowych wywoływanych przez wirusa HPV u mężczyzn i kobiet), o ile nie ma wskazań do wycięcia chirurgicznego – wyjaśnia urolog dr Michał Janiszewski.

Niestety u części osób infekcja ma charakter przewlekły, a układ odpornościowy nie jest w stanie jej zwalczyć. Wówczas dochodzi nie tylko do nawrotu brodawek, lecz także rozwoju niepokojących zmian. Dziś wiemy, że główną przyczyną raka szyjki macicy, raka prącia i innych nowotworów HPV-zależnych są przewlekłe zakażenia wywołane onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego. Najgroźniejsze kancerogeny to wirus HPV-16 i 18 – mówi dermatolog. Za ich odkrycie niemiecki profesor Harald zur Hausen otrzymał Nagrodę Nobla. 

Wirus HPV 16 i 18 – szczepionka i Nobel

Profesor zur Hausen w latach 70. XX wieku rozpoczął badania nad etiologią raka szyjki macicy. Niemiecki lekarz od początku uważał, że przyczyną tego groźnego nowotworu są wirusy brodawczaka ludzkiego. Swoje przypuszczenia potwierdził w XXI wieku, kiedy w 2006 roku, spośród ponad setki serotypów wirusa HPV, wyodrębnił dwa najgroźniejsze HPV-16 i -18, odpowiedzialne za raka szyjki macicy. 

To było przełomowe odkrycie, które rok później przyniosło światu skuteczną broń przeciw HPV – szczepionkę, a profesorowi najwyższe naukowe odznaczenie – Nagrodę Nobla (współdzieloną z parą francuskich wirusologów, którzy odkryli wirusa HIV). Obowiązkowe szczepienia dla młodzieży jako pierwsza wprowadziła Australia, w której dziś odsetek chorych na raka szyjki macicy i zmagających się z nawracającymi kłykcinami kończystymi jest znikomy. Podobne wyniki osiągnęły kraje, które szybko podjęły działania w kierunku rozpowszechnienia szczepień przeciw HPV w populacji dziewcząt i chłopców (9-14 lat). Takie programy prowadzą wszystkie państwa Unii Europejskiej, w Polsce profilaktyka oparta na szczepieniach HPV raczkuje.

Remedium na raka – szczepienia powszechne

W październiku 2021 roku Ministerstwo Zdrowia ogłosiło włączenie 2-walentnej szczepionki przeciw HPV do wykazu refundowanych leków. Od 1 listopada tego roku szczepionka jest dostępna w aptekach w cenie 138,18 zł za jedną dawkę, czyli o 50% taniej od ceny pełnopłatnej. To produkt o nazwie Cervarix, który chroni przed dwoma serotypami wirusa brodawczaka ludzkiego – 16. i 18. 

Szczepienia 9-walentne zabezpieczające przed siedmioma serotypami onkogennymi i dwoma wywołującymi kłykciny kończyste nie zostały objęte refundacją. Można skorzystać w nich w prywatnych placówkach, płacąc kilkaset złotych za dawkę. To skuteczniejsze rozwiązanie, choć z pewnością przekraczające niejeden domowy budżet. Jedni mogą sobie pozwolić na taki wydatek, inni nie. Jednak bez względu na to, przeciw HPV powinny zaszczepić się i dorastające dzieci, i ich dorośli rodzice. 

Zdaniem dr n. med Marii Noszczyk, usuwanie brodawek, wycinanie kłykcin kończystych, zlecanie badań przesiewowych to wyłącznie leczenie zachowawcze. W ten sposób niewiele możemy zdziałać. Nie mamy leku, który zwalcza wirusa HPV, mamy za to skuteczne i dobrze tolerowane przez organizm szczepionki. One pozwalają uchronić młode pokolenia przed groźnym wirusem, a ,,przy okazji” przyczynić się do eradykacji raka szyjki macicy i innych chorób HPV- zależnych. 

Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców zaleca Polskie Towarzystwo Pediatryczne i inne krajowe środowiska medyczne. Rekomenduje je również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). 

Artykuł powstał przy współpracy z dermatolog dr. n. med. Marią Noszczyk i urologiem dr Michałem Janiszewskim z Kliniki Melitus, w której wykonuje się zabiegi usuwania brodawek i innych zmian skórnych. Więcej informacji na stronie: https://klinikamelitus.pl/dermatologia-lecznicza/chirurgiczne-usuwanie-zmian-i-znamion/ Powiązane artykuły:
Monika Jankowska
Absolwentka Kosmetologii Klinicznej. Uważa, że świadoma, odpowiednia pielęgnacja i prowadzenie zdrowego stylu życia są niezbędne do zachowania dobrej kondycji na lata w dzisiejszych, coraz szybszych czasach. Prywatnie miłośniczka jogi, zdrowej kuchni i podróży do Azji.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podobne artykuły w kategorii: Problemy skórne