Niezależnie od tego, czy wybierasz się na swój pierwszy tatuaż, czy jesteś już obeznany z tematem, na pewnym etapie możesz pomyśleć o kwiatowym wzorze. Tatuaż kwiaty jest niezwykle uniwersalny, stosunkowo prosty, a jednocześnie daje bardzo szerokie możliwości aranżacyjne.

Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny wzór, poznaj symbolikę poszczególnych kwiatów. Ma ona znaczenie nie tylko w sztuce tatuowania, ale także w kulturze. 

Lilie – tatuaż dla umarłych?

Lilie stosunkowo często pojawiają się w propozycjach wielu tatuatorów. Najpowszechniej kwiaty te kojarzą się niestety ze śmiercią. Ma na to wpływ ich częsta obecność w wieńcach pogrzebowych. Jest to także najbardziej kojarzony kwiat ze śmiercią mamy. Sprawdź, jak przejść żałobę po mamie: https://memoriam.pl/zaloba-po-mamie/.

Tymczasem kulturowo lilie symbolizują czystość i dobro. Właśnie dlatego są to bardzo popularne tatuaże damskie. Kwiaty te często jednak tatuowane są w kontekście upamiętnienia osób, które już odeszły z tego świata. 

Kwiaty – tatuaże z delikatnymi chryzantemami

Kwiaty–tatuaze z chryzantemami

Tutaj również mamy do czynienia z kwiatami, które najczęściej kojarzą się ze śmiercią. Kolorowe chryzantemy spotykamy bowiem na cmentarzach, a ich ilości sprzedawane przed świętem zmarłych są naprawdę imponujące.

Tymczasem w sztuce chryzantema jest kojarzona z miłością! Szczególnie czerwone chryzantemy oznaczają pasję i gorące uczucie. Złociste chryzantemy z kolei symbolizują otwartość na świat i pozytywne podejście do życia. 

Tatuaże damskie w kolorze – kwiaty bratków 

Bratki to bardzo popularne kwiaty o niezwykle głębokich i pięknych kolorach. Możesz spotkać je nie tylko w ozdobnych rabatkach czy na działkach. Coraz częściej pojawiają się także na skórze! – dodaje Dagmara Szymańska z serwisu gardeneo.pl.

Bratki, zgodnie ze swoją nazwą symbolizują braterstwo, przyjaźń i dobre relacje. Często można spotkać je na tatuażach wykonywanych wspólnie przez dwie osoby w celu umocnienia jakiejś więzi. 

Niezapominajka – wzór dla prawdziwego romantyka

Niezapominajki to bardzo delikatne kwiatki, które zachwycają niebieskim kolorem. Ze względu na swoją eteryczność i piękno zazwyczaj tatuowane są jako element większej kompozycji. A co symbolizują?

Tutaj również wskazówką jest nazwa kwiatka. Niezapominajki są symbolami wspomnień – tych dobrych i tych złych. Nie bez powodu bywają elementem aranżacji do portretów.

Tatuaż róża – motyw na kostce i nie tylko

Jaki kwiat najczęściej pojawia się wśród projektów tatuaży? Oczywiście jest to róża. Jej symbolika znana jest nawet dzieciom i już od wieków pozostaje niezmienna – to romantyczna miłość. 

Zobacz też:
Nie wiesz, jaki masz typ sylwetki? Poznaj typy figur kobiecych i określ swój typ sylwetki

Tatuażyści mają w swoich galeriach niemal nieskończone ilości wzorów z motywem róży. To jeden z niewielu kwiatów, które często tatuują sobie także mężczyźni. Najczęściej pojawia się oczywiście jej czerwona odmiana, chociaż wiele osób decyduje się na białe lub nawet czarne różne. Te ostatnie bywają interpretowane jako symbole żałoby. 

Piwonia – tatuaż dla królowej

W średniowiecznej Europie piwonie należały do triady kwiatów królewskich. Tuż obok lilii i róży dzierżyły zaszczytne berło kwiatów królów i królowych. Z tego powodu symbolika piwonii jest bardzo szeroka. 

Jeżeli marzy ci się na tatuaż piwonia, powinieneś wiedzieć, że odnosi się nie tylko do elegancji i bogactwa. Symbolizuje także witalność i zdrowie oraz, co istotne, bogactwo. 

Tatuaże kwiaty – a co z irysem?

Irysy nie są szczególnie popularnym motywem tatuaży. Osoby, które decydują się na taki wzór, najczęściej kierują się przede wszystkim pięknym wyglądem tych kwiatów. Tymczasem warto wiedzieć, że za irysami kryje się bardzo ciekawa symbolika. 

Pierwotnie irys kojarzony był z Irydą – boginią tęczy. Obecnie uznawany jest za symbol nadziei i wiary. Istnieje legenda, że osoba, która po raz pierwszy na żywo zobaczy ten kwiat, rychło zakocha się ze wzajemnością. 

Tatuaż kwiaty – podsumowanie 

Tatuaz kwiaty–podsumowanie

Motywy kwiatowe to jedne z najbardziej popularnych w sztuce tatuażu. Niektórzy decydują się na konkretne gatunki kwiatów ze względu na ich symbolikę. Warto jednak pamiętać o tym, że przecież nie każdy tatuaż musi nieść za sobą jakąś historię. Mówiąc prościej – nie ma nic złego w tym, że wybierasz jakiś wzór tylko dlatego, że odpowiada ci wizualnie. 

Warto jednak wiedzieć, do jakich symboli odnoszą się wybrane przez ciebie na tatuaż kwiaty. Wiele z nich może mieć bardzo ciekawe znaczenia, których historia sięga jeszcze czasów starożytnych. 

Tatuaż kwiaty – zdjęcia 

tatuaz w kwiaty galeria1Tatuaż kwiaty – Aneta D.

tatuaz w kwiaty galeria2Tatuaż kwiaty – Julia D.

tatuaz w kwiaty galeriaTatuaż kwiaty – Debora W.

tatuaz w kwiaty galeria 5 1Tatuaż kwiaty – Eliza R.

tatuaz w kwiaty galeria4 1Tatuaż kwiaty – Kasia M.

tatuaz w kwiaty galeria6 1Tatuaż kwiaty – Kamila L.

tatuaz w kwiaty galeria8 1Tatuaż kwiaty – Marika P.

tatuaz w kwiaty galeria 3Tatuaż kwiaty – Joanna S.

tatuaz w kwiaty galeria7 1Tatuaż kwiaty – Ewa P.Powiązane artykuły:
Archiwum: luty 2022