Pocenie się jest naturalnym procesem wydalania toksyn i termoregulacji każdego człowieka. Często jednak zdarza się, że jest ono nadmierne i uciążliwe. Pacjenci skarżą się na stale spocone dłonie, stopy, twarz, pachy, ale też inne części ciała. Wówczas można mówić nadpotliwości. Powszechnie dostępnych jest kilka metod radzenia sobie z tą przypadłością – od farmakologii po chirurgię. W przypadku tej drugiej dziedziny wykonuje się operację zwaną sympatektomią piersiową. Zabieg ten jest wysoce skuteczny, a prawidłowo wykonany daje natychmiastowy efekt. Przeczytaj i dowiedz się o nim więcej!
Nadmierne pocenie i jego przyczyny
Jest wiele przyczyn nadpotliwości. Bardzo często towarzyszy ona innym dolegliwościom, takim jak:
- cukrzyca;
- choroby tarczycy;
- niektóre nowotwory;
- choroby neurologiczne;
- infekcje wirusowe i bakteryjne;
- otyłość.
Często też zdarza się, że nadmierne pocenie stanowi skutek uboczny przyjmowania niektórych leków. Jeżeli nadpotliwość pojawia się w wyniku innej choroby lub przyjmowania leków, wówczas występuje hiperhydroza wtórna.
Nadpotliwość pierwotna
Nadpotliwość pierwotna, w środowisku medycznym zwana hiperhydrozą pierwotną, to przypadłość, której dokładne przyczyny nie są znane. Prawdopodobnie choroba jest uwarunkowana genetycznie lub emocjonalnie. W wyniku hiperhydrozy pierwotnej najczęściej pocą się pachy, dłonie i stopy. Niektórzy pacjenci, u których diagnozowana jest ta przypadłość, zgłaszają się po pomoc lekarską ze względu na pocenie się pleców, szyi, brzucha czy nawet miejsc intymnych.
Chirurgiczny zabieg leczenia nadpotliwości
Leczenie operacyjne nadpotliwości, czyli sympatektomia piersiowa, polega na przerwaniu zwojów nerwowych regulujących wydzielanie potu w konkretnym miejscu ciała. Podczas zabiegu wykonuje się dwa niewielkie nacięcia pod pachą, aby wprowadzić kamerę i narzędzie chirurgiczne, które następnie zostają wprowadzane w głąb klatki piersiowej. Po zakończeniu operacji miejsca nacięć są zszywane.
Przed zabiegiem
Zabieg sympatektomii poprzedzony jest dokładną diagnostyką. Lekarz musi bowiem sprawdzić, czy ta metoda leczenia nadpotliwości będzie odpowiednia w przypadku konkretnego pacjenta. Przeprowadza również konsultację, podczas której dowiaduje się o ewentualnych chorobach i przyjmowanych lekach. Bezpośrednio przed zabiegiem pacjent otrzymuje indywidualne zalecenia. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym.
Rekonwalescencja po zabiegu
Ze względu na to, że sympatektomia piersiowa wykonywana jest metodą endoskopową, operację określa się jako mało inwazyjną. Pacjent po operacji spędza 1–2 dni w szpitalu pod kontrolą lekarską, gdzie monitorowany jest jego stan. Wówczas otrzymuje indywidualne zalecenia dotyczące rekonwalescencji po zabiegu. Przez tydzień po zabiegu najczęściej odczuwa się bolesność klatki piersiowej i pach. Nie należy wówczas podejmować wysiłku i lepiej wstrzymać się z aktywnością fizyczną. Trzeba również utrzymywać w czystości rany pooperacyjne, według zaleceń medyków.
Powikłania
Jak w przypadku wszystkich zabiegów operacyjnych, tak również przy sympatektomii istnieje pewne ryzyko wystąpienia powikłań. Należą do nich:
- krwawienie ran pooperacyjnych;
- infekcje;
- zapalenie płuc;
- zapadnięcie płuca;
- arytmia;
- obrzęk;
- parestezje;
- komplikacje ze strony układu sercowo-naczyniowego.
Może też zdarzyć się, że operacja nie przyniesie pożądanych efektów.
Sympatektomia piersiowa – wskazania
Wskazaniem do wykonania operacji sympatektomii piersiowej są zaburzenia współczulne, jednak najczęściej operację przeprowadza się w celu leczenia nadpotliwości i to właśnie wówczas zabieg okazuje się najbardziej skuteczny. Jednak to, czy pacjent będzie zakwalifikowany do leczenia chirurgicznego, zależy od kilku czynników. Z tego powodu najpierw przeprowadzana jest szczegółowa diagnostyka, mająca na celu ustalenie źródła dolegliwości. Należy również ustalić, czy pacjent cierpi na choroby mogące zakłócić przebieg operacji.
Przeciwwskazania do operacyjnego leczenia nadmiernej potliwości
Najważniejsze przeciwwskazania do wykonania zabiegu sympatektomii piersiowej to:
- niewydolność układu krążenia;
- choroby płuc i opłucnej;
- ciąża;
- aktywne infekcje;
- zaburzenia autoimmunologiczne;
- zaburzenia krzepnięcia krwi;
- niskie tętno.
Czy sympatektomia piersiowa jest skuteczna?
Sympatektomia piersiowa cieszy się dużym zainteresowaniem, głównie z powodu bardzo wysokiej skuteczności leczenia. U ponad 90% pacjentów problem nadmiernego wydzielania potu zostaje całkowicie wyeliminowany. Co więcej, taki efekt jest długotrwały i nie trzeba powtarzać zabiegu.
Sympatektomia piersiowa – cena
Sympatektomia piersiowa to zabieg refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W prywatnych klinikach chirurgicznych taka operacja kosztuje od 3000 do 5000 zł.
Sympatektomia a botoks pod pachy
Popularnym zabiegiem eliminującym problem nadpotliwości pierwotnej jest również botoks pod pachy. Polega on na wstrzyknięciu w nerwy kontrolujące gruczoły potowe i wydzielanie potu toksyny botulinowej w celu ich zablokowania. Efekt jest podobny do tego, który pacjent odczuwa po sympatektomii piersiowej. Wadą botoksu pod pachy jest jednak to, że rezultat zabiegu nie jest długotrwały – utrzymuje się przez około sześć miesięcy do roku. Cena zabiegu to 1000–2000 zł. Należy jednak pamiętać, że w przypadku tego botoksu również występują przeciwwskazania. Są to między innymi:
- ciąża i karmienie piersią;
- nadwrażliwość na preparat;
- zaburzenia układu krążenia;
- przyjmowanie niektórych leków;
- aktywne infekcje;
- zaburzenia krzepnięcia krwi.
Sympatektomia piersiowa to bardzo skuteczny zabieg operacyjny leczenia nadpotliwości i nie tylko. Podczas operacji dochodzi do przerwania nerwów kontrolujących wydzielanie potu, co daje natychmiastowy i długotrwały efekt. Nie każdy obarczony nadmierną potliwością pacjent może być jednak poddany sympatektomii. Aby było to możliwe, należy wykluczyć wszystkie przeciwwskazania do zabiegu. W przypadku ich wystąpienia warto rozważyć z lekarzem prowadzącym wdrożenie leczenia zachowawczego. Decydując się na sympatektomię, należy pamiętać również o ryzyku powikłań.