Soda oczyszczona na włosy – brzmi nieco dziwnie, prawda? Odłóżmy na bok sugestie umysłu, bo to naprawdę działa. Jak? Co daje mycie włosów sodą i czy w ogóle jest bezpieczne? Po co wykonuje się sodowy peeling skóry głowy? No i najważniejsze, czy rozjaśnianie włosów sodą jest możliwe? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.
Soda oczyszczona na włosy – jak działa?
Zastosowanie sody oczyszczonej w kuchni jest dobrze znane. Jest to również tani i ekologiczny środek czyszczący. Coraz częściej jednak pojawiają się informacje o jej zbawiennym wpływie na włosy.
Soda na przetłuszczające się włosy
Stale przetłuszczone, obciążone włosy bardzo często bywają skutkiem nagromadzonych na skórze głowy zanieczyszczeń. Wówczas dochodzi bowiem do wzmożonej produkcji sebum. Z pomocą przychodzi soda oczyszczona. Oczyści ona nagromadzony na skórze głowy łój i pozostałości kosmetyków.
Soda oczyszczona na łupież
Sygnałem, który może wysyłać przeciążona ilością kosmetyków i niewłaściwą pielęgnacją skóra głowy jest łupież. Wówczas również należy zadbać o dogłębne jej oczyszczenie, na przykład za pomocą sody oczyszczonej. Ponadto soda pomaga w uregulowaniu pH skóry głowy, które, jeśli wystąpił łupież, prawdopodobnie jest nieprawidłowe.
Soda oczyszczona na porost włosów
Szukając informacji o pozytywnym działaniu sody oczyszczonej na włosy, można natknąć się na stwierdzenie, że wpływa ona na porost włosów. Czy to możliwe? Nadrzędną funkcją sody oczyszczonej w pielęgnacji włosów jest oczyszczanie. Należy pamiętać, że czysta skóra głowy dużo lepiej przyjmuje aplikowane na nią składniki odżywcze. Jeśli więc stosowanie sody oczyszczonej na włosy połączone jest z kuracją odżywiającą, wyraźnie szybszy wzrost włosa jest możliwy.
Soda oczyszczona na włosy farbowane
Jeśli często zmieniasz swój wizerunek, farbując włosy, soda oczyszczona może ci się przydać. Okazuje się bowiem, że zastosowanie sody do mycia włosów to łatwy sposób na zredukowanie niechcianego koloru po farbowaniu. Oczywiście efekt jest bardzo delikatny, dlatego najlepiej odczekać kilka dni i powtórzyć zabieg.
Jeśli twoje włosy bardzo ucierpiały podczas koloryzacji, a jej efekt cię nie zadowala, zrezygnuj z domowych sposobów neutralizowania koloru. Zamiast tego zasięgnij porady fryzjera dotyczącej profesjonalnej dekoloryzacji w salonie.
Soda na włosy – przepis
Soda oczyszczona na włosy może być zastosowana na kilka sposobów, które opisujemy poniżej. Pamiętaj, że wystąpienie pieczenia skóry głowy lub bólu nie powinno mieć miejsca. W takiej sytuacji należy zaprzestać pielęgnacji. Niezależnie od tego, jak stosujesz sodę na włosy, specyfik należy spłukać chłodną wodą lub wodą z dodatkiem łyżki octu jabłkowego. Ten trik pozwoli domknąć otwarte przez sodę łuski włosa.
Mycie włosów sodą
Soda może być składnikiem domowego szamponu do włosów. Aby go przygotować, będzie ci potrzebna:
- szklanka ciepłej lub letniej wody;
- łyżka sody oczyszczonej.
Rozpuść sodę w wodzie i stopniowo polewaj mieszanką głowę. Na koniec wykonaj delikatny masaż skóry głowy. Spłucz włosy i zastosuj odżywkę.
Soda na włosy z szamponem
Kolejny sposób na dokładne oczyszczenie skóry głowy to dodanie sody do szamponu. Na standardową porcję szamponu powinna wystarczyć łyżeczka sody. Wymieszaj dokładnie produkty i zastosuj mieszankę jak tradycyjny środek. Spłucz dokładnie włosy i zaaplikuj odżywkę.
Peeling skóry głowy – soda oczyszczona
Usuwanie martwego naskórka i pozostałości kosmetyków, zwane peelingiem, to konieczny zabieg w pielęgnacji włosów. Tutaj również sprawdzi się soda oczyszczona. Dodaj jej łyżeczkę do porcji odżywki. Możesz podwoić ilość, jeśli masz taką potrzebę. Wymieszaj dokładnie produkty i nałóż mieszankę na skórę głowy, delikatnie ją przy tym masując. Następnie zmyj kosmetyk.
Jak zmyć farbę z włosów sodą?
Jak wspomnieliśmy wyżej, soda oczyszczona pomaga w neutralizacji niechcianego koloru po farbowaniu. W tym celu wystarczy opisane powyżej mycie włosów sodą lub polewanie ich sodową płukanką.
Rozjaśnianie włosów sodą
Taki sam zabieg możesz zastosować, jeśli chcesz delikatnie rozjaśnić swoje włosy. Pamiętaj jednak, by nie wykonywać go na włosach mocno rozjaśnionych. Ich kondycja może się znacznie pogorszyć.
Soda oczyszczona na włosy – efekty
Jeśli decydujesz się na rozjaśnianie włosów sodą lub neutralizację koloru, pamiętaj, że efekty nie będą spektakularne. Możesz się spodziewać rozjaśnienia o 1–2 tony. Jeśli zaś chodzi o efekt wzmocnienia, odżywienia i szybszego wzrostu włosów, jest on widoczny, o ile stosujesz również pielęgnację odżywiającą i nawilżającą. Należy bowiem pamiętać, że soda sama w sobie nie posiada właściwości odżywiających. Jej zadaniem jest oczyścić skórę głowy i ułatwić wniknięcie składnikom odżywczym.
Dlaczego proszek do pieczenia na włosy to zły pomysł?
Proszek do pieczenia to produkt na bazie sody oczyszczonej, jednak nie może on być stosowany w pielęgnacji włosów. Oprócz sody zawiera on także inne składniki, których wpływ na kondycję włosów i skóry głowy jest nieznany. Jeśli chcesz stosować opisaną w tym artykule pielęgnację włosów, wybierz dobrej jakości sodę oczyszczoną bez dodatków.
Soda na włosy – kto nie powinien jej stosować?
Pielęgnacja włosów sodą oczyszczoną niestety nie jest przeznaczona dla każdego. Powinny z niej zrezygnować osoby o włosach bardzo suchych, zniszczonych i wysokoporowatych. Do dogłębnego oczyszczania skóry głowy należy wówczas wybrać delikatniejsze produkty. Alternatywą będzie drobnoziarnisty peeling skóry głowy.
Soda oczyszczona na włosy może być bardzo pomocna, pod warunkiem, że jest stosowana bezpiecznie. Co to oznacza? Zabiegi na włosy z sodą można wykonywać maksymalnie raz w tygodniu, a najlepiej raz na dwa tygodnie. W tym czasie warto również zwracać uwagę na kondycję fryzury. Taka obserwacja jest bowiem najlepszą podpowiedzią w trakcie wykonywania każdego zabiegu, gdyż potrzeby włosów i skóry głowy są bardzo indywidualne.