Rozstępy po ciąży powstają na skutek zwiększenia masy ciała, dlatego bardzo często występują głównie na brzuchu. Do powstawania rozstępów przyczyniają się także zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety w ciąży, dlatego niekiedy ich obecność można zaobserwować również na innych fragmentach ciała. Występowanie rozstępów jest także związane z predyspozycjami genetycznymi, dlatego ich wielkość, ilość czy tempo powstawania jest indywidualne w stosunku do każdej z kobiet.
Rozstępy po ciąży – dlaczego powstają?
Rozstępy to nic innego jak pasma na skórze o charakterze wrzecionowatym. Ich występowanie u kobiet, zwłaszcza w okresie ciąży, to powszechny problem i jedna z najpopularniejszych form zmian skórnych. Najczęściej pojawiają się już w II trymestrze ciąży w okolicach skóry brzucha, ud i pośladków. U niektórych kobiet mogą wystąpić już na początku ciąży. Ich wygląd nie jest zbyt estetyczny, dlatego większość zmagających się z nimi kobiet szuka sposób na ich całkowite zniwelowanie lub przynajmniej zmniejszenie ich widoczności.
Przyczyn powstawania rozstępów jest kilka. Rozstępy po porodzie i w okresie ciąży najczęściej powstają jednak na skutek zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety w zasadzie od samego początku ciąży. Zmiany te powodują wzrost kortyzolu i estrogenów, co prowadzi do osłabienia włókien kolagenowych. Kolagen odpowiada za jędrność skóry, a więc jego zmniejszenie powoduje, że skóra staje się wiotka, przez co jest bardziej podatna na powstawanie rozstępów.
Warto pamiętać, że włókna kolagenowe w okresie ciąży nie ulegają osłabieniu wyłącznie na skutek zachodzących zmian hormonalnych, ale także na skutej nadmiernego rozciągnięcia skóry w miejscach, w których dochodzi do przyrostu wagi (najczęściej w okolicach brzucha i piersi). Kluczowe znaczenie dla powstawania rozstępów mają też predyspozycje genetyczne. Dlatego niektórych kobiet w ciąży problem ten może w ogóle nie dotyczyć mimo znacznego przyrostu wagi.
Rozstępy po ciąży – jak im zapobiegać?
Rozstępy w początkowym okresie powstania mają kolor czerwony lub mocno różowy, natomiast wraz z upływem czasu bledną, przypominając kształtem i kolorem blizny. Niestety nie można liczyć na to, że z czasem zbledną całkowicie lub samoistnie znikną. Dlatego już na bardzo wczesnym etapie ciąży warto zapobiegać ich powstaniu. Kluczową rolę w tej kwestii odgrywa świadoma i odpowiednia pielęgnacja.
Przyszła mama podczas codziennej pielęgnacji powinna skupić się na smarowaniu ciała w miejscach szczególnie narażonych na powstawanie rozstępów naturalnymi olejami, najlepiej migdałowym lub kokosowym. Wcieraniu olejów może towarzyszyć delikatny masaż ciała. To połączenie sprawi, że skóra stanie się bardziej elastyczna i mniej podatna na rozciąganie. Podczas tego rodzaju pielęgnacji niezwykle ważna jest systematyczność. Dlatego aby osiągnąć pożądane efekty takie masaże należy wykonywać kilka razy w tygodniu, najlepiej po każdej kąpieli.
Oprócz stosowania naturalnych olejów, codzienną pielęgnację skóry należy wzbogacić o odpowiednie produkty kosmetyczne zapobiegające powstawaniu rozstępów. Najbardziej popularne są oczywiście kremy na rozstępy, które z powodzeniem można kupić w drogeriach lub aptekach. Przed zakupem warto jednak poczytać opinie o wybranym produkcie lub skonsultować się z dermatologiem. Krem lub balsam powinien przede wszystkim pobudzać skórę do produkcji kolagenu i elastyny, tak by nie traciła ona jędrności. Nakładając produkt na rozstępy można delikatnie masować skórę za pomocą specjalnej rękawicy, co pobudzi krążenie i dodatkowo wzmocni sprężystość skóry.
W okresie ciąży skóra na ciele bardzo szybko ulega zmianom, dlatego odpowiednią pielęgnację warto rozpocząć zanim pojawią się rozstępy, czyli w zasadzie na bardzo wczesnym etapie ciąży. Kosmetyki pielęgnacyjne mogą zadziałać również wtedy, gdy rozstępy dopiero co się pojawią, a więc wtedy gdy mają ciemną barwę. Niestety w momencie, gdy staną się jasne, ich eliminacja za pomocą kosmetyków może okazać się bardzo trudna lub wręcz niemożliwa.
Domowa pielęgnacja skóry w okresie ciąży, której zadaniem jest zapobieganie powstawaniu rozstępów powinna być dodatkowo wzbogacona o stosowanie właściwej diety, bogatej w składniki odżywcze. Zbyt duży przyrost masy ciała w okresie ciąży stanowi bowiem jedną z przyczyn występowania rozstępów. Dlatego należy unikać spożywania niezdrowych produktów w nadmiernych ilościach, a przybieranie na wadze powinno być ściśle kontrolowane. W okresie ciąży, o ile oczywiście nie ma przeciwwskazań lekarskich, nie należy również rezygnować z aktywności fizycznej, co dodatkowo pomoże w zachowaniu jędrności i elastyczności skóry.
Warto pamiętać, że niekiedy odpowiednie kosmetyki mogą nie wystarczyć do ograniczenia ryzyka powstania rozstępów. Dotyczy to głównie sytuacji, gdy ich powstanie uwarunkowane jest silnymi predyspozycjami genetycznymi. Jednak w takiej sytuacji nie należy rezygnować ze wspomnianej wcześniej pielęgnacji, bowiem nawet jeśli kremy, balsamy czy oleje nie zapobiegną w całości powstaniu rozstępów, to mogą skutecznie zmniejszyć ich ilość oraz stopień widoczności.
Rozstępy po ciąży kontra profesjonalne zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej
Walka z rozstępami w niektórych przypadkach może ograniczyć się do stosowanie właściwej pielęgnacji, jednak niekiedy konieczne jest poddanie się odpowiednim zabiegom kosmetycznym.
Istnieje wiele sposób na profesjonalne usunięcie rozstępów, jednak tym najbardziej popularnym jest z pewnością peeling chemiczny z użyciem kwasu glikolowego. Sam zabieg polega na nałożeniu kwasu w odpowiednim stężeniu na miejsca, z których mają zostać usunięte rozstępy. Po upływie kilku do kilkunastu minut kwas jest neutralizowany. Dzięki temu zabiegowi skóra właściwa zostaje pobudzona do regeneracji i produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Ilość zabiegów zależy oczywiście od wielkości (grubości) rozstępów.
Równie popularnym zabiegiem zwalczającym nieestetyczne zmiany na skórze jest mezoterapia, która polega na wstrzykiwaniu odpowiednio dobranych substancji leczniczych w miejscach, w których powstały rozstępy. Dzięki temu zabiegowi dochodzi do znacznego spłycenia rozstępów, przez co stają się one niemal niewidoczne. Mezoterapia, aby przyniosła spodziewane efekty, musi być wykonywana regularnie, najlepiej w okresie jesiennym lub zimowym, by uniknąć powstawania przebarwień na skórze.
Gabinety kosmetyczne oferują również laserowe usuwanie rozstępów. Zabieg ten polega na podgrzaniu blizn na skórze i odparowaniu z nich kolejnych warstw. W ten sposób dochodzi do spłycenia blizn. Ponadto zostaje wyrównany ich koloryt, przez co ich odcień staje się bardzo zbliżony do koloru zdrowej skóry.
Wspomniane wyżej zabiegi mogą być wykonywane wyłącznie po porodzie, a czas, w którym można się im poddać powinien być bezwzględnie określony przez lekarza.
Rozstępy po ciąży, czyli nieestetyczne blizny stanowią problem wielu kobiet. Główną przyczyną ich powstawania jest nadmierne rozciąganie skóry spowodowane przyrostem masy ciała oraz czynniki genetyczne. Aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia warto zadbać o właściwą pielęgnację skóry całego ciała.