Rozstępy na pośladkach, udach, brzuchu, piersiach i innych częściach ciała, powstają w wyniku nadmiernego rozciągania skóry i utraty przez nią elastyczności. Przyczyn ich występowania jest kilka. Za jedną z głównych uważa się nadmierny przyrost masy ciała i rozrost tkanki tłuszczowej. Wśród pozostałych czynników wymienia się m.in. uwarunkowania genetyczne, a także zaburzenia hormonalne. Choć rozstępy mogą występować także u mężczyzn, zdecydowanie częściej z ich problemem zmagają się kobiety. Aby pozbyć się rozstępów trzeba działać wielotorowo. Kluczową rolę w tym względzie odgrywa właściwa pielęgnacja skóry, zdrowa dieta oraz codzienna dawka ruchu. Do trwałego usuwania rozstępów wykorzystuje się zabiegi medycyny estetycznej, które pozwalają przywrócić skórze zdrowy wygląd.
Rozstępy na pośladkach – w jaki sposób powstają?
Rozstępy na pośladkach czy brzuchu wbrew powszechnej opinii nie powstają tylko i wyłącznie u kobiet w ciąży i osób otyłych. Nieestetyczne pręgi, które mogą pojawiać się również na innych częściach ciała, takich jak uda, piersi, a nawet ramiona u kobiet w każdym wieku. Bardzo często z tym problemem estetycznym mierzą się także nastolatki oraz osoby szczupłe. Rozstępy są rodzaje blizn, które przybierają postać niesymetrycznych linii poziomych lub pionowych pręg. Proces tworzenia się rozstępów można podzielić na dwie fazy.
W pierwszej fazie pojawia się stan zapalany, będący początkiem procesu tworzenia się blizn. We wczesnym etapie powstawania rozstępy mają kolor czerwony, a niekiedy nawet fioletowy, co wynika z uwidaczniania się przez napiętą skórę naczyń krwionośnych. W tym momencie rozstępy są stosunkowo łatwe do usunięcia. W drugiej fazie, określanej mianem zanikowej rozstępy stają się znacznie jaśniejsze i mniej widoczne. To etap w którym dochodzi do utrwalenia blizn, a to oznacza, że stają się one zdecydowanie trudniejsze do usunięcia. Skóra w miejscu rozstępów staje się cieńsza i wyraźnie osłabiona. Jest pozbawiona mieszków włosowych oraz gruczołów potowych.
Przyczyny rozstępów na pośladkach
Rozstępy na pośladkach i innych częściach ciała powstają na skutek działania kilku różnych przyczyn jednocześnie. Do tych najczęstszych należą:
- wzrost masy ciała, przyrost masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej;
- ciąża – poza zwiększeniem masy ciała w tym okresie dochodzi do licznych zmian hormonalnych związanych m.in. ze wzrostem poziomu kortyzolu, osłabiającego włókna kolagenowe odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej elastyczności skóry;
- okres dojrzewania – w tym czasie dochodzi najczęściej dochodzi do gwałtownego wzrostu, co skutkuje tym, że organizm nie nadąża z produkcją komórek skóry;
- predyspozycje genetyczne;
- niewłaściwa dieta;
- brak aktywności fizycznej – czynnik ten nie tylko zwiększają ryzyko zwiększenia masy ciała, ale także w bezpośredni sposób przyczynia się do powstawania rozstępów, gdyż ruch poprawia krążenie krwi, a to z kolei pozwala zachować odpowiedni poziom elastyczności skóry;
- niewłaściwa pielęgnacja skóry, zwłaszcza w kontekście niewystarczającego nawilżania.
Rozstępy na pośladkach – działania profilaktyczne
Problem rozstępów jest bardzo złożony, gdyż do jego powstawania bardzo często przyczynia się kilka czynników jednocześnie. Dlatego też, działania zmierzające do zapobiegania ich występowaniu powinny być kompleksowe. Warto mieć na uwadze również to, że pomimo ich podjęcia nie zawsze da się wyeliminować ryzyko pojawienia się wrzecionowatych blizn, będących znakiem rozpoznawczym rozstępów. Mimo wszystko w trosce o wygląd swojego ciała, a także związane z nim samopoczucie należy je podjąć.
Wśród tych najskuteczniejszych wymienia się przede wszystkim prowadzenie zdrowego stylu życia, do którego zalicza się zarówno zdrową, zbilansowaną dietę, jak i codzienną porcję ruchu. Przestrzeganie tych zasad pozwala zminimalizować wahania wagi i pozytywnie wpływa na wygląd i kondycję skóry. Bardzo duże znaczenie w zakresie przeciwdziałania rozstępom odgrywa także pielęgnacja skóry, mająca na celu poprawę ukrwienia skóry i poprawę jej elastyczności oraz poziomu nawilżenia. Aby walka z rozstępami była skuteczna trzeba zadbać o poprawę krążenia. Niezbędne do tego celu są masaże skóry całego ciała. Ich wykonywanie można łączyć z peelingami, które wzmacniają działanie masażu, pozwalając usunąć martwy naskórek, a tym samym ułatwić przenikanie substancji odżywczych zawartych w balsamach i kremach stosowanych na późniejszych etapach pielęgnacji.
Wybierając balsamy i kremy do pielęgnacji skóry z rozstępami należy zadbać o to, by zawierały one składniki nawilżające oraz ujędrniające skórę, poprzez jej dogłębne odżywanie, takie jak m.in. witamina A, C, E, retenoidy oraz kwas glikolowy. Aplikację kremów na rozstępy należy łączyć z masażami. Wykonywanie kolistych ruchów ułatwia wnikanie w głębsze warstwy skóry pielęgnacyjnych substancji i usprawnia krążenie. Wymienione metody należy traktować nie tylko jako sposób na przeciwdziałanie pojawieniu się nieestetycznych blizn, ale też działania wspomagające walkę z nimi.
Metody usuwania rozstępów na pośladkach
Działanie kosmetyku, nawet najlepszego nie jest wystarczające w zwalczaniu białych, utrwalonych rozstępów. Aby zmniejszyć ich widoczność w realny sposób, należy skorzystać z profesjonalnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Jednym z najskuteczniejszych jest karbosyterapia. Jest to zabieg polegający na wstrzykiwaniu w skórę, w miejsca występowania dwutlenku węgla, dzięki czemu naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, a komórki zostają lepiej dotlenione. W miejscach nakłucia rozwija się stan zapalny, który pobudza komórki skóry do regeneracji i zwiększa produkcję kolagenu, zapewniającego skórze optymalny poziom elastyczności i nawilżenia.
Zadowalające rezultaty w zakresie redukcji widoczności rozstępów na pośladkach i innych częściach ciała pozwala osiągnąć też zabieg dermapenem. Urządzenie wyposażone jest w maleńkie igiełki, umożliwiające wykonywanie na skórze mikronakłuć, przez które wprowadzane są do głębszych warstw skóry substancje zmniejszające widoczność rozstępów. W celu wyboru najbardziej optymalnej metody warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem lub kosmetologiem.
Rozstępy na pośladkach, udach, brzuchu i innych partiach ciała są problemem zarówno kobiet, nie tylko ciężarnych, jak i mężczyzn. Choć nie są groźne dla zdrowia, warto z nimi walczyć, choćby po to, by pozbyć się kompleksów i poprawić swoje samopoczucie. Najbardziej skuteczne w zakresie redukcji widoczności rozstępów są profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Aby wzmocnić ich skuteczność, jednocześnie przeciwdziałając ponownemu występowaniu rozstępów warto zadbać o właściwą i systematyczną pielęgnację skóry, a także zdrową, zbilansowaną dietę i aktywny tryb życia.