Pryszcz w uchu to bardzo powszechna przypadłość, która może pojawić się zarówno u nastolatków i osób każdym wieku. Zwykle przyczyną jego powstawania jest gromadzenie się woskowiny lub jej blokowanie. Gdy ta nie odprowadza się prawidłowo, to zatyka pory, co prowadzi do powstania małych krostek z ropą w różnych miejscach ucha. Sprawdź, jak z tym walczyć!

Czym jest i jak się objawia pryszcz w uchu?

Pryszcz w uchu to dolegliwość prowadząca do zapalenia skóry. Bardzo często pojawiają się także pryszcze na uchu czy za uchem, ale mogą występować również wszędzie tam, gdzie znajdują się gruczoły łojowe. Jednak to właśnie wtedy, gdy pryszcz pojawia się w uchu, jest to najbardziej kłopotliwe. Można go łatwo rozpoznać, ponieważ ma postać guzka w kolorze czerwonym z żółtą ropą pośrodku. Utrzymuje się od kilku dni do nawet kilku tygodni.

Krosta w uchu – dlaczego powstaje?

Najczęściej za trądzik w uchu odpowiadają brud i zanieczyszczenia, czyli nieodpowiednia higiena uszu. W uszach zbierają się ogromne ilości kurzu i oczywiście woskowiny, dlatego tak ważne jest, abyś każdego dnia dokładnie mył uszy wodą z mydłem, a następnie wysuszył małżowinę uszną. Nie zapominaj o tym, ponieważ wilgoć to czynnik sprzyjający rozwojowi drobnoustrojów. Co ważne, do czyszczenia uszu nie powinieneś używać patyczków higienicznych, ponieważ one nie usuną bakterii i brudu, a jedynie wepchną je głębiej.

Zobacz też:
Dolina łez – jak pozbyć się nieestetycznych zagłębień pod oczami?

Pryszcz w uchu a dieta

Ropny pryszcz w uchu może powstać także z powodu niezdrowej diety! Częste spożywanie tłustych potraw takich jak cheeseburgery, kebaby czy frytki negatywnie wpływa na zdrowie i powoduje, że na twarzy pojawiają się bolesne krosty. Poza tym za wypryski w uszach może być też odpowiedzialna genetyka. Jeśli wiesz, że twoi najbliżsi kiedyś zmagali się z tym problemem, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że odziedziczyłeś podwyższony poziom produkcji sebum lub skłonność do zatykania porów.

Krosta w uchu a ciąża i zmiany hormonalne

Nieestetyczne pryszcze w uszach mogą pojawić się też podczas ciąży lub zaraz po porodzie. W takiej sytuacji są one wynikiem zmian hormonalnych. Inną możliwą przyczyną jest reakcja alergiczna. Alergia może objawiać się nie tylko pokrzywką, lecz również niewielkimi krostkami z ropą. Za ich wywołanie mogą odpowiadać rozmaite kosmetyki, szampony czy odżywki.

Jak zapobiegać pryszczom w uszach?

Możesz uchronić się przed powstaniem pryszczy w uchu. Poniżej przedstawiamy ci kilka sposobów na przeciwdziałanie temu problemowi:

 • każdego dnia czyść uszy letnią wodą i ściereczką;
 • nie używaj patyczków higienicznych;
 • podczas kąpieli zwróć szczególną uwagę na uszy;
 • ogranicz spożywanie produktów mlecznych;
 • często dezynfekuj przedmioty mające kontakt z uszami – np. telefon komórkowy.

Pryszcz w uchu to może być czyrak – jak go rozpoznać?

Pryszcza w uchu można pomylić z czyrakiem, czyli wrzodem na skórze, który osiąga średnicę nawet do 3 centymetrów! Wokół niego możesz zaobserwować czerwoną obwódkę i bolesną opuchliznę. Czyrak powstaje wskutek zapalenia torebki włosowej, które mogą wywołać gronkowce lub paciorkowce. Głównym objawem czyraka jest silny ból ucha, a oprócz tego mogą pojawić się takie symptomy jak:

 • powiększone węzły chłonne;
 • wysoka gorączka;
 • dreszcze;
 • ogólne zmęczenie;
 • swędzenie ucha;
 • chwilowa utrata słuchu.

Jak leczyć ten problem?

Sposoby leczenia czyraka ucha zwykle polegają na przyjmowaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i antybiotyków. Czasami jednak czyraki osiągają ogromne rozmiary (np. piłeczki golfowej), a w takiej sytuacji często niezbędne jest chirurgiczne nacięcie czyraka przy użyciu skalpela. Pamiętaj również o tym, że zmian czyrakowych nie wolno wyciskać, ponieważ najprawdopodobniej spowoduje to rozwój zakażenia. Jeśli dolegliwości bólowe są nasilone, należy jak najszybciej udać się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie.

Zobacz też:
Czym grozi używanie okularów bez filtrów ochronnych

Leczenie pryszczy w uchu

To zmiany, które zwykle przyjmują postać niewielkich krostek, lecz mogą przybrać także większe rozmiary. Absolutnie nie możesz ich bagatelizować, ponieważ ich zaniedbanie może doprowadzić do tego, że przerodzą się one w czyraki, których usunięcie jest znacznie trudniejsze. Leczenie krost i pryszczy w uchu wymaga ustalenia źródła ich przyczyny tym celu koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem. Jeśli okaże się, że przyczyną tej przypadłości są hormony, to najprawdopodobniej niezbędna będzie kuracja farmakologiczna. W skutecznym usunięciu brzydkich wyprysków pomocne mogą być też specjalistyczne kosmetyki czy zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.

Domowe sposoby na pryszcza w uchu

Niezależnie od tego, czy masz pryszcza za uchem, czy wewnątrz, nie możesz go wyciskać. To bardzo niebezpieczne, ponieważ może spowodować dostanie się ropy do kanalika słuchowego i powiększenia się stanu zapalnego. Gdy pojawi się boląca krosta, to na początku powinieneś wypróbować domowe sposoby, które przedstawimy ci poniżej.

Woda utleniona

Jednym z produktów, który pomoże ci w usunięciu bolesnego pryszcza w uchu, jest woda utleniona. Skutecznie zabija bakterie i umożliwia szybsze wchłonięcie się krosty. Wystarczy, że będziesz nanosić ją za pomocą patyczka higienicznego lub płatka kosmetycznego kilka razy w ciągu dnia na zapalenie ucha. Powtarzaj tę czynność tak długo, aż po kroście nie będzie ani śladu!

Maść ichtiolowa

W walce z krostą w uchu możesz sięgnąć także po maść ichtiolową, którą znajdziesz w każdej aptece. To produkt o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i ściągającym. Poza tym ogranicza wydzielanie sebum i zapobiega namnażaniu się niebezpiecznych bakterii. Nakładaj ją na krostę przynajmniej dwa razy w ciągu dnia.

Zioła i olejki

Innym domowym sposobem na tę przypadłość są liście bazylii, z których wystarczy pozyskać sok, a następnie przemywać nim zmianę skórną, nie pomijając okolic pojawienia się krostki. Jeśli masz w domu olejek z drzewa herbacianego, to on również może okazać się pomocny, ponieważ ma działanie przeciwzapalne i zabija bakterie.

Zobacz też:
Maseczka z płatków owsianych – poznaj jej różne odsłony i sprawdź, jak działa na skórę twarzy!

Podsumowując, pryszcz w uchu to nieestetyczna i uciążliwa zmiana, która może pojawić się w każdym momencie twojego życia. Pamiętaj jednak, aby jej nie wyciskać, a zastosować powyższe skuteczne sposoby, dzięki którym pozbędziesz się bolesnej grudki z ucha. Wypróbuj je i szybko usuń pryszcza w uchu!

Powiązane artykuły: