Spraw, by Twoje włosy zachwycały – nawet zimą!

Niskie, mroźne temperatury, wiatr, czapka, suszenie włosów suszarką i prostowanie ich przed wyjściem prostownicą – to wszystko nie działa korzystnie na żadną fryzurę. Włosy w zimie puszą się, łamią, przetłuszczają się lub stają się wysuszone na wiór, a bywa i tak, iż zaczynają wypadać. Jeśli nie zadbamy zimą o włosy odpowiednio, możemy także spodziewać się, iż będą one matowe, bez blasku i bez życia. Pomocy można szukać u dobrego specjalisty trychologa. Łódź to miasto, w którym bez problemu znaleźć można profesjonalne gabinety, gdzie uzyska się porady dotyczące pielęgnacji włosów, zdiagnozuje problemy i ewentualnie zastosuje leczenie.

Pierwszy krok do tego, by nasze włosy zimą były zdrowe i dobrze wyglądały to ich odpowiednie nawilżanie. Zimą włosy mają tendencję do przesuszania się, zdecydowanie, więc warto zainwestować w dobre kosmetyki nawilżające. Kosmetyki takie powinny być bogate w emolienty, np. w parafinę lub silikony – zimą te składniki są zdecydowanie pożądane. W domu można z kolei wykonać od czasu do czasu olejowanie włosów. Oleje, które świetnie zabezpieczą włosy przed działaniem czynników zewnętrznych to np. olej lniany lub olej ze słodkich migdałów. Olejowanie najlepiej wykonywać na noc – wówczas najlepiej odczujesz zdrowotne działanie preparatu na swoich włosach. Jesli jednak nie masz czasu to postaraj się trzymać olej minimum godzinę. 

Zimą warto uważać na suszarkę i inne urządzenia wysuszające włosy – jak prostownica czy lokówka. Włosy są także narażone na działanie bardzo suchego powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach, od mieszkań po komunikację miejską. Dlatego zimą najlepiej ograniczyć używanie suszarki i lokówki, a jeśli już ją stosujemy to wykorzystywać chłodniejszy nawiew. Najlepszym sposobem będzie także używanie suszarki z jonizacją i niesuszenie włosów do końca – wysusz je tak na 70 – 80% i daj doschnąć im samodzielnie.

Zobacz też:
Fryzura bob z grzywką – komu pasuje najmodniejsze cięcie sezonu?

Zimą znaczenie ma także to jak się czeszemy. Nawet gdy lubimy chodzić w rozpuszczonych włosach, zimą lepiej jest je związywać, zaplatać w warkocz lub lekko upinać. Dzięki temu unikniemy niszczenia się końcówek, które wciąż ocierałyby się o kurtkę, płaszcz, szalik, etc. Zimą warto także korzystać ze szczotek czy grzebieni wykonanych z naturalnego włosia – to zapobiegnie elektryzowaniu się fryzury. 

Czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale duży wpływ na wygląd naszych włosów zimą ma dieta i żywienie. Na wygląd włosów korzystnie działa dieta bogata w zdrowe tłuszcze, a więc te zawarte np. w awokado, w orzechach czy w rybach i dobrych olejach.

Jakich kosmetyków używać zimą?

Zimą warto także korzystać z odpowiednich kosmetyków do mycia i pielęgnacji włosów. Może to być przykładowo delikatny szampon, który nawilży włosy, ale nie obciąży ich i nie przetłuści. Zimą sprawdzą się kosmetyki z naturalnym składem, np. z wyciągami roślinnymi. Warto także używać takich odżywek i masek, które przywrócą równowagę skórze głowy. Dobre będą takie, które w składzie mają np. zieloną glinkę. Na suche końcówki warto nałożyć olejek – może to być nawet olejek rycynowy, który chyba większość kobiet ma w swojej domowej kosmetyczce.

Powiązane artykuły: