Phenoxyethanol (fenoksyetanol) – czym jest ta substancja kosmetyczna?
W produkcji kosmetyków na szeroką skalę użycie środków konserwujących jest normą. Należy do nich m.in. fenoksyetanol. Ten związek chemiczny zaliczany jest do grupy alkoholi. Charakteryzuje się konsystencją podobną o oleju, dodatkowo lepką. Co ciekawe, ma delikatny, różany zapach. Głównie stosowany jest w przemyśle kosmetycznym, a także w farmacji. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej substancji.
Phenoxyethanol – działanie kosmetyków zawierających fenoksyetanol
Działanie phenoxyethanolu polega głównie na hamowaniu rozwoju bakterii chorobotwórczych w preparacie kosmetycznym. Jeśli dojdzie do kontaktu z takimi drobnoustrojami, obecność fenoksyetanolu powoduje zmianę w ich strukturze (dehydratacja białek). Ich aktywność zostaje znacznie obniżona, co przekłada się na fakt, że produkt staje się bezpieczniejszy w użytkowaniu. Dotyczy to przede wszystkim preparatów, które mają bezpośredni kontakt np. z palcami podczas aplikacji. Tam najłatwiej namnażają się drobnoustroje chorobotwórcze.
Phenoxyethanol jako składnik kosmetyków
Obecność konserwantów w obecnych kosmetykach budzi wiele kontrowersji. Na ich czele stoi właśnie fenoksyetanol. Ciężko sobie jednak wyobrazić jak nietrwały byłby bez nich produkt i jak bardzo narażony na działanie czynników zewnętrznych. Przechowywanie takiego kosmetyku wymagałoby również specjalnego traktowania.
Fenoksyetanol w kosmetykach pełni funkcję przede wszystkim substancji konserwującej. Znalazł zastosowanie w większości produktów – kremach do twarzy/ciała, produktach do makijażu, płynach do kąpieli, żelach pod prysznic itd. Ze względu na swój kwiatowy zapach, stosowany jest również w przemyśle perfumeryjnym w takim samym celu – ma szerokie spektrum działania przeciwdrobnoustrojowego i utrwalania danego zapachu. Warto też zwrócić uwagę na jego obecność w preparatach skierowanych na problemy trądzikowe.
Czy fenoksyetanol jest bezpieczny? Phenoxyethanol – bezpieczeństwo stosowania
W przypadku fenoksyetanolu bardzo ważne jest stężenie. Dozwolone jest tylko do 1%. Uznano, że takie właśnie jest bezpieczne i nie powoduje podrażnień. Jak wynika z badań, preparat o wyższym stężeniu, nałożony na skórę, może powodować jej silne podrażnienie, łuszczenie oraz sprawić, że skóra stanie się cieńsza. Mimo że uznano tę substancję za bezpieczną w stężeniu do 1%, fenoksyetanolu nie powinny stosować kobiety w ciąży. Dotyczy to również kobiet w okresie laktacji, małych dzieci oraz osób ze skórą alergiczną.
Dostanie się fenoksyetanolu do krwiobiegu może powodować wiele poważnych skutków (może dojść do jego absorpcji przez tkankę skórną). Najbardziej narażony na nieprawidłowe działanie substancji jest układ nerwowy człowieka. W przypadku połknięcia fenoksyetanolu należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Phenoxyethanol – naturalny czy syntetyczny?
Na potrzeby branży kosmetycznej fenoksyetanol wytwarzany jest syntetycznie. Występuje on jednak naturalnie w zielonej herbacie. Służy do konserwacji preparatów oznaczonych etykietą „naturalne”.
Wpływ na środowisko phenoxyethanolu. Czy jest toksyczny?
Nie odnotowano negatywnego wpływu fenoksyetanolu na środowisko.
Phenoxyethanol – odpowiedni dla wegan?
Jako że phenoksyethanol nie zawiera w sobie składników pochodzenia zwierzęcego, jest odpowiedni do stosowania przez wegan.
Inne – ciekawostki
Czy wiesz, że fenoksyetanol jest jednym ze składników popularnych preparatów do dezynfekcji skóry i ran? W farmacji stężenie tej substancji może być wyższe – do 2%. Poza tymi dwoma – poniekąd spokrewnionymi – branżami fenoksyetanol znalazł również zastosowanie np. w farbach wykorzystywanych w drukarniach.
Bibliografia:
Chemia w kosmetyce i kosmetologii – Z. Sarbak, B. Jachymska-Sarbak, A. Sarbak