Phenoxyethanol (fenoksyetanol) – co to jest?

W produkcji kosmetyków na szeroką skalę użycie konserwantów jest normą. Należy do nich m.in. fenoksyetanol. Pod względem chemicznym związek ten zaliczany jest do grupy alkoholi. Charakteryzuje się konsystencją podobną o oleju, dodatkowo lepką. Co ciekawe, ma delikatny, różany zapach. Głównie stosowany jest w przemyśle kosmetycznym, a także w farmacji.

Phenoxyethanol – działanie

Działanie phenoxyethanolu polega głównie na hamowaniu rozwoju bakterii chorobotwórczych w preparacie kosmetycznym. Jeśli dojdzie do kontaktu z takimi drobnoustrojami, obecność fenoksyetanolu powoduje zmianę w ich strukturze (dehydratacja białek). Ich aktywność zostaje znacznie obniżona, co przekłada się na fakt, że produkt staje się bezpieczniejszy w użytkowaniu. Dotyczy to przede wszystkim preparatów, które mają bezpośredni kontakt np. z palcami podczas aplikacji. Tam najłatwiej namnażają się drobnoustroje chorobotwórcze. 

Phenoxyethanol – zastosowanie w kosmetykach

Obecność konserwantów w obecnych kosmetykach budzi wiele kontrowersji. Na ich czele stoi właśnie fenoksyetanol. Ciężko sobie jednak wyobrazić jak nietrwały byłby bez nich produkt i jak bardzo narażony na działanie czynników zewnętrznych. Przechowywanie takiego kosmetyku wymagałoby również specjalnego traktowania.

Fenoksyetanol w kosmetykach pełni funkcję przede wszystkim konserwującą. Znalazł zastosowanie w większości produktów – kremach do twarzy/ciała, produktach do makijażu, płynach do kąpieli, żelach pod prysznic itd. Stosowany jest również w przemyśle perfumeryjnym w takim samym celu – ochrony przed drobnoustrojami, utrwalania danego zapachu. Warto też zwrócić uwagę na jego obecność w preparatach skierowanych na problemy trądzikowe.

Phenoxyethanol – bezpieczeństwo stosowania

W przypadku fenoksyetanolu bardzo ważne jest stężenie. Dozwolone jest tylko do 1%. Uznano, że takie właśnie jest bezpieczne i nie powoduje podrażnień. Jak wynika z badań, preparat o wyższym stężeniu, nałożony na skórę, może powodować jej silne podrażnienie, łuszczenie oraz sprawić, że skóra stanie się cieńsza. Mimo że uznano tę substancję za bezpieczną w stężeniu do 1%, fenoksyetanolu nie powinno się stosować w ciąży. Dotyczy to również kobiet w okresie laktacji, małych dzieci oraz osób ze skórą alergiczną.

Dostanie się fenoksyetanolu do krwiobiegu może powodować wiele poważnych skutków (może dojść do jego absorpcji przez tkankę skórną). Najbardziej narażony na nieprawidłowe działanie substancji jest układ nerwowy człowieka. W przypadku połknięcia fenoksyetanolu należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Phenoxyethanol – naturalny czy syntetyczny?

Na potrzeby branży kosmetycznej fenoksyetanol wytwarzany jest syntetycznie. Występuje on jednak naturalnie w zielonej herbacie. Służy do konserwacji preparatów oznaczonych etykietą „naturalne”.

Wpływ na środowisko phenoxyethanolu

Nie odnotowano negatywnego wpływu fenoksyetanolu na środowisko.

Phenoxyethanol – odpowiedni dla wegan?

Jako, że phenoksyethanol nie zawiera w sobie składników pochodzenia zwierzęcego, jest odpowiedni do stosowania przez wegan.

Inne – ciekawostki

Czy wiesz, że fenoksyetanol jest jednym ze składników popularnych preparatów do dezynfekcji skóry i ran? W farmacji stężenie tej substancji może być wyższe – do 2%. Poza tymi dwoma – poniekąd spokrewnionymi – branżami fenoksyetanol znalazł również zastosowanie np. w farbach wykorzystywanych w drukarniach. 

Bibliografia:
https://cosmeticsinfo.org
https://www.healthline.com
Chemia w kosmetyce i kosmetologii – Z. Sarbak, B. Jachymska-Sarbak, A. Sarbak