W obecnych czasach prawie każdy systematycznie pozbywa się włosków z miejsc intymnych, ponieważ kanonem piękna stała się gładka skóra. Niestety jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak istotne funkcje ma owłosienie łonowe, a co więcej: większość ginekologów odradza całkowite golenie się w miejscach intymnych. W końcu, gdyby włosy łonowe były niepotrzebne, to natura na pewno by je usunęła w drodze ewolucji, a jednak tak się nie stało. Przeczytaj, kiedy i dlaczego się pojawiają!

Kiedy pojawia się i jak wygląda owłosienie łonowe?

Na całym swoim ciele możesz zaobserwować włosy. Różnią się one między sobą – m.in. długością, grubością, a także pełnionymi funkcjami. Jeśli chodzi o owłosienie łonowe, to ono pokazuje się w okresie pokwitania płciowego, czyli w trakcie dojrzewania płciowego. Może mieć różny kolor i strukturę. Zwykle pojawia się w okolicach 12.–13. roku życia. Włosy łonowe są zbudowane zupełnie inaczej niż włosy na głowie. Możesz dostrzec, że są grubsze, mocniejsze, a także pokręcone (co wynika z tego, że rosną pod kątem).

Rozwój włosów łonowych

Włosy łonowe wyróżnia barwnik, jakim jest melanina i rdzeń. Ich rozwój rozpoczyna się od meszkowych włosów i ma miejsce pod wpływem hormonów płciowych męskich, zwanych androgenami. To właśnie zależnie od ich poziomu pojawiają się włosy w różnych miejscach i ilościach. U mężczyzn występuje większa ilość hormonów androgennych, dlatego też pojawiają się u nich bujniejsze włosy na ciele, wliczając w to zarost na brodzie.

Jakie funkcje pełni owłosienie łonowe?

Włosy łonowe pełnią wiele funkcji, a jedną z nich jest ochrona dbają o to, aby do dróg rodnych nie przedostawały się żadne patogeny: wirusy, bakterie i grzyby, które zwiększają ryzyko infekcji intymnych. Poza tym dokładnie zabezpieczają przed podrażnieniami i urazami, które mogą się zdarzać podczas stosunku płciowego. Według innej teorii owłosienie łonowe gwarantuje termoochronę – zapewnia ciepło narządom intymnym, które szczególnie są narażone na wyziębienie. Mało kto też wie, że włosy łonowe są źródłem feromonów, będących zapachowym wabikiem seksualnym! Co więcej, jeśli będziesz prawidłowo o nie dbał, to mogą nawet pełnić funkcję ozdobną!

Czy trzeba usuwać owłosienie łonowe?

Choć wiele osób decyduje się na usuwanie włosów z miejsc intymnych lub przynajmniej ich przycinanie – szczególnie osoby, u których występuje nadmierne owłosienie, to musisz wiedzieć, że nie jest to żadnym obowiązkiem. Jest to bardzo indywidualna kwestia. Wiesz już, że pełnią one wiele ważnych funkcji, ale oczywiście istotne są też względy estetyczne i higieniczne.

Rodzaje depilacji

Warto również, abyś wiedział, że owłosienie łonowe można usunąć, wykorzystując różne rodzaje depilacji. Wyróżnia się:

  • depilację brazylijską – włoski usuwa się ze wzgórka łonowego, okolic pośladków i pomiędzy nimi oraz warg sromowych;
  • depilację francuską – owłosienie usuwa się z pachwin i linii bikini;
  • depilację hollywoodzką – polega na całkowitym usunięciu włosków.
Zobacz też:
Fotodepilacja – co to za metoda depilacji? Sprawdź, jak należy przygotować się do tego zabiegu!

Jak można pozbyć się włosów łonowych?

Nadmiar owłosienia łonowego stanowi twój problem? W takim razie pozbądź się go – jest to możliwe na kilka sposobów.

Golenie włosów łonowych maszynką

Większość sięga po maszynkę – to zdecydowanie najszybszy i jednocześnie najtańszy sposób zaliczany do środków tymczasowych. Usuwając owłosienie łonowe tą metodą, musisz nastawić się na to, że odrośnie już po kilku dniach. Możesz zdecydować się na golenie włosów łonowych jednorazową maszynką (pamiętaj wtedy o tym, aby użyć jej tylko raz, ponieważ inaczej narażasz się m.in. na zapalenie mieszków włosowych) lub golarką elektryczną. Niestety podrażnienia zdarzają się dość często, więc jeśli chcesz ich uniknąć, to pamiętaj, aby golić zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów oraz stosować żele, pianki i kremy do depilacji, których zadaniem jest zmiękczenie owłosienia intymnego.

Depilacja włosów łonowych – wosk, depilatory, pasta cukrowa

Mimo że usuwanie włosów łonowych z okolic intymnych za pomocą maszynki to najpopularniejszy sposób, to jednak nie najlepszy. Alternatywą jest ich depilowanie, czyli pozbywanie się owłosienia w sposób mechaniczny razem z cebulkami. Możesz wydepilować miejsca intymne, wykorzystując np. depilatory z odpowiednimi nakładkami, wosk, czy pastę cukrową. Jest to trwalszy sposób, a efekty utrzymują się bardzo długo – na przykład w przypadku depilacji woskiem nawet 4–6 tygodni, a dodatkowo po zabiegu włosy odrastają delikatniejsze i jaśniejsze, dzięki czemu są mniej widoczne.

Laserowa depilacja miejsc intymnych

Owłosienie łonowe możesz usunąć również inną metodą, która polega na wykorzystaniu lasera. Jest ona najdroższa, ale również najskuteczniejsza. Poleca się ją szczególnie w przypadku wrastających włosków, nadmiernego owłosienia oraz zapalenia mieszków włosowych. Do zalet lasera można zaliczyć to, że wystarczy 4–6 zabiegów, aby pozbyć się włosków na stałe.

Jakie fryzury intymne cieszą się dużą popularnością?

Niektóre panie decydują się również na wykonanie fryzur intymnych – te można zrobić samemu lub udać się do profesjonalisty. Jakie są najpopularniejsze wzory? Tutaj króluje przede wszystkim:

  • serce;
  • litera T;
  • strzałka lub trójkąt skierowany w dół;
  • dwa równoległe pasy pionowe;
  • koło;
  • koniczyna;
  • pasek poziomy.

Popularne jest także farbowanie włosów łonowych, czy ich przyozdabianie – brokatem lub kryształkami.

Wiesz już, że decyzja o tym, czy usunąć, czy zostawić owłosienie łonowe, należy wyłącznie do ciebie. Niezależnie od tego, jaki będzie twój wybór, wiedz, że każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, a gdy dojdziesz do wniosku, że ważniejsze są dla ciebie względy estetyczne, to pamiętaj, aby podczas usuwania włosków zachować należytą ostrożność.Powiązane artykuły:
Archiwum: sierpień 2022