W jaki sposób powstają oparzenia słoneczne?
Do Ziemi docierają dwa rodzaje promieniowania słonecznego: UVA i UVB. Pierwsze działa na naszą skórę przez cały rok, przenikając przez szyby i lekkie ubrania. Dociera do głębokich warstw skóry, uszkadzając komórki, a nawet DNA. Drugie pod naszą szerokością geograficzną jest najsilniejsze od czerwca do września, ale dociera głównie do naskórka, rzadko przenikając do głębszych warstw skóry. To właśnie ono jest odpowiedzialne za powstawanie oparzeń. Zarówno promieniowanie UVA, jak i UVB może prowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry i rozwoju wielu groźnych chorób, w tym nowotworów.
Oparzenie słoneczne najczęściej powstaje w miejscach, w których skóra jest najcieńsza i które trudno chronić przed działaniem promieniowania, czyli na twarzy, karku, dekolcie, ramionach i górnej części pleców. To te miejsca należy szczególnie chronić, stosując kremy z filtrem i unikając nadmiernej ekspozycji na słońce (zwłaszcza od 10:00 do 15:00).
Rodzaje oparzeń słonecznych
- Oparzenie słoneczne I stopnia
Skóra w miejscu oparzenia jest zaczerwieniona, bolesna i cieplejsza. Objawy ustępują samoistnie po kilku dniach (choć warto przyspieszyć regenerację skóry, stosując odpowiednie preparaty o działaniu chłodzącym i nawilżającym). Efektem oparzenia pierwszego stopnia jest łuszczenie naskórka.
- Oparzenie słoneczne II stopnia
O tego rodzaju oparzeniu mówimy, gdy uszkodzony zostaje nie tylko naskórek, ale także skóra właściwa. Pojawia się obrzęk oraz bąble wypełnione płynem surowiczym. Należy jak najszybciej udać się do lekarza, który zaleci odpowiednią pielęgnację i dobierze leczenie.
- Oparzenie słoneczne III stopnia
Uszkodzeniu ulega naskórek, skóra właściwa oraz tkanka podskórna i nerwy, w związku z czym oparzone miejsce przestaje boleć, co jest bardzo niepokojącym sygnałem. Należy bezwzględnie przewieźć osobę oparzoną do lekarza.
Gdy oparzeniu słonecznemu towarzyszą bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, podwyższona temperatura, wysokie tętno i omdlenia, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i udzielić choremu pierwszej pomocy, ponieważ istnieje podejrzenie udaru słonecznego.
Jak chronić skórę przed oparzeniami słonecznymi?
W związku z tym, że nasza skóra jest narażona na działanie promieniowania słonecznego przez cały rok, o kremie z filtrem do twarzy warto pamiętać nie tylko latem. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów o różnym stopniu ochrony: niskim (SFP 2-6), średnim (SPF 8-12), wysokim (SPF 15-25), bardzo wysokim (SPF 30-50) i ultrawysokim (SPF powyżej 50). Stopień ochrony należy dobrać do rodzaju karnacji, wieku (skóra dzieci jest cieńsza i w związku z tym bardziej narażona na działanie promieniowania UV) oraz typu i stanu skóry (osoby z dużą liczbą znamion powinny stosować preparaty zapewniające najwyższą ochronę).
Jak zregenerować skórę po oparzeniu?
Skóra po oparzeniu może być dużo bardziej tkliwa i przesuszona. Dlatego warto wesprzeć jej regenerację za pomocą kosmetyków o działaniu łagodzącym, chłodzącym i nawilżającym. Trzeba jednak liczyć się z tym, że będziemy dochodzić do siebie przez kilka, a nawet kilkanaście dni. Jeżeli nie mamy pod ręką kosmetyków dostępnych w aptece lub drogerii, możemy zastosować naturalny okład z maślanki, kefiru, jogurtu lub liści aloesu. W trakcie rekonwalescencji należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Czytając artykuł https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/jak-zlagodzic-oparzenia-sloneczne/ znajdziesz więcej informacji.