Miniflebektomia to inaczej szydełkowanie żył, czyli zabieg, który przeprowadza się w celu usunięcia żylaków z kończyn dolnych. To metoda, która umożliwia szybkie i skuteczne pozbycie się tego schorzenia. Dodatkowo jest mało inwazyjna, dlatego bardzo często jest wykorzystywana w medycynie estetycznej. Przeczytaj, na czym polega miniflebektomia!

Miniflebektomia – jak przebiega ten zabieg?

Miniflebektomia to zabieg, który polega na usunięciu niewłaściwie działających i źle wyglądających fragmentów żył, a więc żylaków z warstwy podskórnej. Stanowi rewelacyjną alternatywę dla klasycznych operacji i zabiegów laserowych. 

Pozbycie się niewydolnych żył tą metodą opiera się na wykonaniu niewielkich 2–3 mm nacięć na skórze i wykorzystaniu szydła chirurgicznego. Wszystko odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dlatego pacjent nie odczuwa żadnego bólu. Usuwanie żylaków trwa około 40 minut, po zabiegu nie pozostają trwałe blizny, a tuż po nim można wrócić do codziennych aktywności.

Jak przygotować się do miniflebektomii?

Zanim zostanie wykonana miniflebektomia (szydełkowanie żył), to lekarz zbierze wywiad i przeprowadzi badanie fizykalne, które jest niezbędne, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Konieczne będzie także badanie ultrasonograficzne, czyli USG Doppler kończyn dolnych, które umożliwi specjaliście ocenę stanu naczyń żylnych i wydolności zastawek. Poza tym pamiętaj, aby w dniu, w którym mają zostać usunięte żylaki z kończyn dolnych, zgolić owłosienie. Odradza się także balsamowanie obszaru, który będzie poddawany zabiegowi. 

Kto powinien zdecydować się na zabieg miniflebektomii?

Miniflebektomia będąca skutecznym sposobem zwalczania większości żylaków w ciele człowieka jest dobrym wyborem w przypadku żylaków, będących skutkiem niewydolności odgałęzień żyły odpiszczelowej zlokalizowanych w obrębie uda, pachwin i okolicy krocza. Ta metoda sprawdza się także, jeśli chodzi o żylaki siatkowate okolicy podkolanowej i zewnętrznej części uda, podudzia oraz żylaków w okolicy kostek i powierzchni grzbietowej stóp. Warto rozważyć szydełkowanie żył, gdy występują nieprzyjemne objawy takie jak np. uczucie ciężkich nóg, skurcze mięśni łydek w nocy, obrzęki (np. stóp), czy dolegliwości bólowe. 

Zobacz też:
Usuwanie zmian skórnych – o czym należy pamiętać przed jego wykonaniem i jakie są przeciwwskazania?

Jakie są przeciwwskazania do miniflebektomii?

Szydełkowanie żył nie jest metodą zwalczania żylaków dla każdego. Do najistotniejszych przeciwwskazań zalicza się:

  • ciążę i karmienie piersią;
  • uczulenie na środki znieczulające stosowane miejscowo;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • infekcje w obrębie skóry;
  • zakrzepicę żył powierzchownych.

Jeśli zatem walczysz z żylakami i chcesz szybko poprawić wygląd skóry kończyny, to idealnym wyborem może okazać się miniflebektomia! Rewelacyjne efekty zauważysz praktycznie od razu. Nie zwlekaj zatem – już dziś umów wizytę u specjalisty i udaj się na konsultację, podczas której dowiesz się, czy możesz zdecydować się na tę metodę leczenia żylaków.Powiązane artykuły:
Archiwum: sierpień 2022