Methylparaben – działanie

Metyloparaben jest substancją konserwującą. Przede wszystkim hamuje rozwój mikroorganizmów, między innymi w kosmetykach. 

Methylparaben w kosmetykach – zastosowanie 

Główną funkcją metyloparabenu w kosmetykach jest chronienie kremów i innych preparatów przed wtórnym zakażeniem drobnoustrojami i innymi mikroorganizmami. O takie wtórne zakażenie kremu mogłoby dojść na skutek na przykład nakładania kremu palcami. Dzięki temu, że metyloparaben jest obecny w codziennych kosmetykach, wszelkie niepożądane mikroorganizmy w kremach są zabijane i nie mogą się w żaden sposób rozwijać. 

Methylparaben – czy jest szkodliwy?

Methylparaben w produktach kosmetycznych uznany jest za bezpieczny konserwant, jeżeli zastosowane są określone ograniczenia i warunki. Z dostępnych informacji wynika, że jest to jedna z najlepiej przebadanych substancji. Dane prezentują się następująco.

  1. Rozporządzenie 1223/2009 dotyczące produktów kosmetycznych – metyloparaben jest substancją konserwującą, która jest dozwolona do stosowania w produktach kosmetycznych; dopuszczalne stężenie to: 0,4 proc. (w przeliczeniu na kwas 4-hydroksybenzoesowy) dla pojedynczego estru lub 0,8 proc. dla mieszaniny estrów.
  2. Opinia SCCP (Scientific Committee on Consumer Products) – w 2005 roku SCCP ogłosił, że metyloparaben jest składnikiem bezpiecznym i że może być stosowany w produktach kosmetycznych, jeżeli jego stężenie nie przekracza 0,4 proc. W latach 2006 i 2011 SCCP ponownie poddał analizie metyloparaben i na podstawie przeprowadzonych powtórnych badań potwierdził wniosek z 2005 roku.

Ważne jest to, że parabeny nierzadko zwiększają dostęp innych składników przez skórę. Dlatego też nie powinno się ich stosować w kosmetykach wraz z innymi substancjami, których ocena bezpieczeństwa opiera się na braku przenikania. 

Jak wynika zatem z przeprowadzonych badań, nie ma konkretnych wskazań, które mogłyby świadczyć o szkodliwości metyloparabenu na zdrowie człowieka. Może on powodować reakcje alergiczne. Nie są to kosmetyki zalecane kobietom w ciąży, gdyż mogą wpływać na układ nerwowy i hormonalny. 

Zobacz też:
Hydrolizat kolagenu (Hydrolyzed Collagen) – co to jest?

Rodzaj składnika

Methylparaben jest składnikiem syntetycznym.

Wpływ na środowisko

Brak informacji o wpływie metyloparabenu na środowisko.

Źródła:

  1. Methylparaben, Pubchem.ncbi.nih.gov, https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Methylparaben, data dostępu: 12.02.2021.
  2. Methylparaben, Kosmopedia.org, https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/methylparaben/, data dostępu: 12.02.2021.
  3. What You Should Know Before Using That Product That Contains Methylparaben, Healthline.com, https://www.healthline.com/health/methylparaben , data dostępu: 12.02.2021.
  4. Parabeny – czy kosmetyki z parabenami są bezpieczne w ciąży, Mjakmama24.pl, https://www.mjakmama24.pl/ciaza/wyglad-w-ciazy/parabeny-aa-FWre-8YvZ-ssgE.html.
Powiązane artykuły: