Przy zapaleniu hemoroidów warto zrobić wszystko, by szybko przynieść sobie ulgę. Ból, pieczenie i świąd bywają trudne do zniesienia. Czy wiesz, że możesz złagodzić objawy za pomocą jednego popularnego preparatu? Sprawdź, jak działa maść cynkowa na hemoroidy!

Objawy zapalenia hemoroidów

Zapalenie hemoroidów, czyli guzków odbytu, to dolegliwość, której towarzyszy wyjątkowo dużo nieprzyjemnych objawów. Zmienione chorobowo miejsca są w rzeczywistości splotami naczyń krwionośnych, które wypełniając się krwią, uszczelniają kanał odbytu. Gdy w guzkach krwawniczych rozwija się stan zapalny, możesz odczuwać ból, pieczenie i świąd w okolicach odbytu, szczególnie podczas wypróżniania.

Dlaczego warto stosować maść cynkową na hemoroidy? Poznaj jej właściwości

Na początkowych etapach można radzić sobie za pomocą domowych sposobów, np. stosować wyciąg z kory dębu czy kory kasztanowca w formie naparu. W radzeniu sobie z dokuczliwymi objawami zapalenia hemoroidów pomoże ci także maść cynkowa, której głównym składnikiem jest tlenek cynku.

Maść cynkową na hemoroidy warto stosować przede wszystkim ze względu na:

  • właściwości przeciwzapalne;
  • działanie ściągające i osuszające, przyspieszające gojenie się ran;
  • redukowanie nieprzyjemnego swędzenia w okolicach odbytu.

Ta popularna maść jest tania i dostępna w aptekach bez recepty. Pamiętaj, że nieco różni się ona od pasty cynkowej, która zawiera kwas salicylowy.

Jak używać maści cynkowej na hemoroidy?

Maść cynkową na hemoroidy należy stosować ostrożnie, nakładając jej niewielką ilość na bolące i swędzące miejsca. Pamiętaj, że zbyt duże stężenie tlenku cynku może powodować nadmierne przesuszanie skóry.

Najlepsze efekty daje smarowanie maścią cynkową dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Warto zrobić to po wypróżnieniu i kąpieli, by tlenek cynku mógł działać jak najdłużej.

Zobacz też:
Pryszcz w uchu – jak się go pozbyć? Jakie są przyczyny powstawania krosty w uchu? Jak rozróżnić pryszcza od czyraka?

Pamiętaj o przeciwwskazaniach – maści nie powinno się używać w przypadku uczulenia na tlenek cynku. Unikaj także smarowania rozległych stanów zapalnych czy trudno gojących się ran.

Czy leczenie hemoroidów za pomocą maści cynkowej jest skuteczne?

Maść cynkowa jest preparatem o działaniu przeciwzapalnym, skutecznie redukuje także świąd. Dzięki temu doskonale sprawdzi się, gdy chcesz złagodzić objawy hemoroidów. Może jednak nie wystarczyć do skutecznego leczenia.

Za najskuteczniejsze maści na hemoroidy uważa się te zawierające dwie substancje aktywne – tribenozyd i lidokainę. Połączenie obu tych składników działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo, ale także – dzięki znieczulaniu nerwów czuciowych – znieczulająco.

Zarówno domowe sposoby, jak i stosowanie maści cynkowej na hemoroidy, sprawdzą się tylko na wczesnym etapie rozwoju stanu zapalnego. W poważniejszych przypadkach najlepiej skonsultować się z lekarzem.

To tylko jedno z zastosowań maści cynkowej. Tania, łatwo dostępna maść pomoże ci także przy problemach ze skórą, np. trądzikiem!

Powiązane artykuły:

Archiwum: grudzień 2022