W dzisiejszych czasach naturalne sposoby na rozjaśnianie włosów są niezwykle cenione. Wiele osób zwraca uwagę na to, by takie zabiegi były jak najmniej inwazyjne oraz aby ostateczny efekt nie prezentował się sztucznie. Kwas jabłkowy na włosy wpisuje się w takie oczekiwania. Jeśli interesuje cię delikatne rozjaśnianie włosów, nasz artykuł może być dla ciebie pomocny.
Czym jest kwas jabłkowy?
Kwas jabłkowy to naturalny kwas owocowy, najczęściej pozyskiwany z niedojrzałych jabłek. Należy do grupy kwasów AHA (alfa-hydroksykwasy), szeroko wykorzystywanych w pielęgnacji. Właściwości kwasu jabłkowego w tym zakresie są bardzo imponujące:
- działa nawilżająco;
- opóźnia procesy starzenia;
- rozjaśnia włosy i przebarwienia na skórze;
- złuszcza zrogowaciały naskórek;
- działa oczyszczająco na włosy;
- ułatwia wniknięcie składników odżywczych w głąb włosa;
- reguluje pracę gruczołów łojowych;
- działa zmiękczająco.
Na tle pozostałych kwasów z grupy AHA kwas jabłkowy jest uznawany za delikatniejszy, jednak w dalszym ciągu należy go stosować z rozwagą. Kwas jabłkowy ma postać niewielkich białych kryształków, które dobrze rozpuszczają się w wodzie. Stosowany na włosy, skutecznie je rozjaśni. W przemyśle kosmetycznym najczęściej wykorzystuje się go do produkcji kremów, balsamów czy peelingów.
Rozjaśnianie włosów kwasem jabłkowym – krok po kroku
Aby przeprowadzić rozjaśnianie włosów kwasem jabłkowym w domu, będą ci potrzebne:
- czysty kwas jabłkowy;
- ceramiczna miseczka, w której połączysz produkty;
- woda;
- maska do włosów bez silikonów. Najlepiej, aby nie była to maska proteinowa, ponieważ kwas jabłkowy spowoduje, że proteiny się zetną;
- mocno oczyszczający szampon do włosów;
- czepek fryzjerski;
- rękawiczki lateksowe (opcjonalnie).
Postępuj według poniższej instrukcji:
- Do miseczki wlej niewielką ilość wody. Będą to około 2–3 łyżki.
- Dodaj do wody łyżeczkę kwasu jabłkowego, jeśli masz włosy krótkie i średniej długości. Jeśli masz włosy długie lub bardzo gęste, dodaj do wody 2 łyżeczki kwasu.
- Wymieszaj wodę z kwasem jabłkowym do jego rozpuszczenia.
- Dodaj 2–3 łyżki maski do włosów i wymieszaj całość.
- Konsystencja mieszanki powinna być dość luźna. Wówczas będzie się łatwo rozprowadzać po włosach.
- Umyj włosy mocno oczyszczającym szamponem i dokładnie je spłucz.
- Na wilgotne włosy nałóż mieszankę rozjaśniającą. Staraj się robić to tak, aby wszystkie włosy były nią pokryte.
- Nałóż na głowę czepek fryzjerski lub stary ręcznik. Dzięki temu naturalny rozjaśniacz lepiej zadziała i nie będzie ściekał z włosów.
- Pozostaw mieszankę na włosach od 30 do 40 minut.
- Bardzo dokładnie spłucz kosmetyk z włosów.
- Po takim zabiegu zastosuj pielęgnację nawilżającą.
Bezpieczne rozjaśnianie kwasem jabłkowym
Należy pamiętać, że omawiana substancja jest kwasem, dlatego jej stosowanie w pielęgnacji należy mocno rozważyć. Mimo tego, że wiele osób decyduje się na rozjaśnianie kwasem jabłkowym i wykonuje je regularnie, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim nie należy przesadzać z ilością kwasu.
Przed przystąpieniem do zabiegu warto również wykonać próbę uczuleniową, nakładając odrobinę opisanej w poprzednim akapicie mieszanki na skórę w zgięciu łokcia. Należy ją wykonać na 48 godzin przed rozjaśnianiem. Sporządzoną mieszankę należy zużyć od razu lub wyrzucić, nie wolno jej przechowywać do następnego rozjaśniania.
Jeśli masz wrażliwą skórę dłoni, załóż jednorazowe rękawiczki w czasie nakładania mieszanki rozjaśniającej na włosy. Gdy podczas zabiegu odczujesz ból skóry głowy lub intensywne pieczenie, natychmiast zmyj preparat.
Kwas jabłkowy na włosy – efekty
Za rosnącą popularnością rozjaśniania włosów kwasem jabłkowym stoi fakt, że zabieg ten daje bardzo zadowalające efekty. W przeciwieństwie do innych sposobów na delikatne rozjaśnianie włosów, po użyciu kwasu jabłkowego efekty widoczne są już po pierwszym podejściu. Pamiętaj jednak, że w dalszym ciągu efekt jest całkowicie odmienny od tego, jakie gwarantują fryzjerskie rozjaśniacze do włosów. Jeśli potrzebujesz nieco mocniejszego rozjaśnienia i w dalszym ciągu zależy ci na delikatności zabiegu, powtórz rozjaśnianie kwasem jabłkowym za kilka tygodni. W międzyczasie zadbaj o nawilżenie włosów.
Czy rozjaśnianie włosów kwasem jabłkowym niszczy włosy?
Każdy zabieg rozjaśniający włosy, nawet ten najbardziej naturalny, może mieć wpływ na ich kondycję. Najczęściej włosy stają się przesuszone. W najgorszym wypadku, kiedy mieszanka rozjaśniająca będzie za mocna lub kiedy odstęp pomiędzy zabiegami będzie zbyt krótki, może dojść do uszkodzenia włosa. Mimo tego, że kwas jabłkowy ma delikatne działanie, należy mieć powyższe na uwadze. Jeśli z kolei jest on stosowany w odpowiednich proporcjach i niezbyt często, można zauważyć, że jego działanie na włosy jest pozytywne. Są one nie tylko rozjaśnione, ale też bardziej miękkie, błyszczące i zdrowo się prezentują.
Pielęgnacja włosów po rozjaśnianiu kwasem jabłkowym
Aby uniknąć przesuszenia włosów po rozjaśnianiu kwasem jabłkowym, zadbaj o prawidłową pielęgnację. Przede wszystkim postaw na nawilżenie kosmków, stosując kosmetyki o takim działaniu oraz czynności pielęgnacyjne, które ułatwiają utrzymanie wilgoci wewnątrz włosa. Podstawą jest oczywiście stosowanie produktów odpowiadających potrzebom włosów i skóry głowy, które działają kojąco i regenerująco. Pamiętaj, by po rozjaśnianiu włosów kwasem jabłkowym dać im odpocząć od inwazyjnych zabiegów stylizacji lub koloryzacji. Jeśli chcesz powtórzyć rozjaśnianie kwasem jabłkowym, odczekaj kilka tygodni.
Kiedy nie stosować kwasu jabłkowego na włosy?
Pomimo tego, że rozjaśnianie włosów kwasem jabłkowym jest uważane za bezpieczne, istnieje kilka przypadków, kiedy nie powinno się go wykonywać. Zrezygnuj z zabiegu, jeśli:
- twoje włosy są bardzo zniszczone;
- masz wrażliwą skórę głowy;
- wystąpiła u ciebie reakcja alergiczna;
- twoje włosy są świeżo po rozjaśnianiu lub koloryzacji.
Kwas jabłkowy – rozjaśnianie i zmywanie henny
Każdy, kto stosował hennę do koloryzacji włosów, wie, że ma ona tendencję do nadbudowywania. To sprawia, że kolor włosów jest bardziej intensywny, co nie zawsze jest pożądanym rezultatem. W takich sytuacjach rozjaśnianie włosów kwasem jabłkowym okazuje się bardzo pomocne. Kwas ten ma bowiem zdolność do rozbijania henny i wypłukiwania jej z włosów.
Ocet jabłkowy na rozjaśnienie włosów
Ocet jabłkowy i kwas jabłkowy to dwie różne substancje, dlatego nie można ich stosować zamiennie. Okazuje się jednak, że ten pierwszy również ma zastosowanie w pielęgnacji włosów. Jest bardzo cenny w walce z łupieżem i przetłuszczającymi się włosami, ponieważ pomaga uregulować pH skóry i samych kosmyków. Ocet jabłkowy w pielęgnacji włosów sprawia, że są one bardziej miękkie, ale mogą zostać także bardzo subtelnie rozjaśnione. Jeśli chcesz przeprowadzić taką kurację, połącz 100 ml octu jabłkowego z litrem letniej wody i wykorzystaj mieszankę do ostatniego płukania włosów. Nie obawiaj się octowego zapachu, gdyż szybko wietrzeje.
Gdzie kupić kwas jabłkowy na włosy?
Kwas jabłkowy kupisz w drogeriach internetowych, sklepach ze zdrową żywnością oraz niektórych aptekach. Dostępny jest w opakowaniach o różnej gramaturze, a 100 g produktu to wydatek rzędu kilku złotych. Opakowanie wystarczy na kilka zabiegów, dlatego ten sposób delikatnego rozjaśniania włosów okazuje się bardzo ekonomiczny.
Kwas jabłkowy okazuje się bardzo skutecznym sposobem na rozjaśnienie włosów. Jest to również świetne rozwiązanie dla osób niezadowolonych z rezultatu farbowania włosów henną. Efekt jest widoczny od razu, co stanowi sporą zaletę tego produktu. Kwas jabłkowy w pielęgnacji włosów należy stosować z umiarem i uwagą na odczucia podczas zabiegu. Po każdym zabiegu rozjaśniającym wymagane jest wdrożenie pielęgnacji nawilżającej.