Włosy składają się w 80% z protein. Głównym budulcem włosa jest keratyna – białko zawierające ok. 18 aminokwasów oraz pierwiastki, m.in. siarkę. To keratyna zapewnia włosom zdrowy połysk, elastyczność i siłę. Gdy jest jej za mało, włosy stają się słabsze. Dlatego, kiedy tracą blask, stają się łamliwe, trudne do ułożenia, a na szczotce zostaje ich zbyt wiele – czas dodać im nieco keratyny!

Niedobór keratyny – dlaczego występuje i do czego prowadzi?

Keratyna to białko zawierające duże ilości aminokwasów siarkowych i tzw. mostki dwusiarczkowe, które decydują o budowie i cechach włosa, sprężystości i elastyczności. Keratyna zapewnia włosom połysk, chroni je przed czynnikami zewnętrznymi, sprawia, że są mocne.

Wszystko to ulega zmianie, gdy keratyny zaczyna brakować. A głównymi winowajcami są tu zabiegi kosmetyczne i stylizacyjne, zwłaszcza te zmieniające naturalną formę włosa (czyli np. zabiegi z użyciem lokówki, prostownicy).

Niedobór keratyny we włosach skutkuje ich zwiększoną łamliwością, utratą blasku, rozdwajaniem się końcówek, „puszeniem” się i problemami z układaniem, a wreszcie – nadmiernym wypadaniem (spowodowanym zbyt dużą utratą wody). Dlatego zabieg keratynowy – w domu czy w salonie fryzjerskim – można uznać za terapię dla włosów zniszczonych nadmierną stylizacją, a także dla wszystkich innych, których kondycja się pogorszyła.

Keratynowe prostowanie w domu – co to za zabieg?

„Prostowanie keratynowe” to nazwa nieco myląca. Choć nie da się ukryć, że po wykonaniu zabiegu włos staje się prosty, jest to tylko efekt „uboczny”. Istotą zabiegu jest wzmocnienie włosów keratyną – ich podstawowym budulcem – co ma na celu ogólną poprawę ich kondycji.

Zobacz też:
Olejowanie włosów na noc – sposoby i efekty

Zabieg ten polega na wprowadzeniu czystej keratyny głęboko do wnętrza włosa. Białko dostaje się tam pod wpływem wysokiej temperatury, po czym uzupełnia występujące w strukturze każdego włosa braki. W ten sposób odbudowane włosy stają się cięższe – i dlatego po zabiegu prostują się.

Po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu włosy stają się wyraźnie mocniejsze i lepiej odżywione, łatwiej się rozczesują, odzyskują połysk i sprężystość.

Sam efekt wyprostowanych włosów to jedynie efekt uboczny działania keratyny. Ta, wnikając we włosy, pod wpływem temperatury uzupełnia braki i obciąża je, czego efektem jest wyprostowanie struktury włosa.

Zabieg keratynowy na włosy wyraźnie poprawia ich kondycję, włosy nabierają naturalnego blasku, są zdrowe, mocne i łatwo się rozczesują.

Produkty do keratynowego prostowania włosów – wybierz odpowiedni

Wspomniany zabieg można wykonać w większości salonów fryzjerskich, ale coraz popularniejsze staje się obecnie prostowanie keratynowe w domu. Co do niego przygotować?

Najistotniejsza jest oczywiście keratyna. Jaka jest najlepsza do prostowania włosów? Warto kierować się tu przede wszystkim wygodą nakładania. Ponieważ produktem trzeba będzie pokryć całe włosy, powinien mieć on konsystencję, dzięki której łatwo będzie się rozprowadzał, ale jednocześnie nie spływał z włosów. Idealna będzie keratyna w kremie lub w piance.

Dostępne są preparaty keratynowe w dwóch wersjach – z formaldehydem i bez niego. Produkty niezawierające formaldehydu są bezwonne i łagodniejsze, natomiast te z formaldehydem mają silniejsze właściwości prostujące. Wybór zależy od efektu, który chcesz osiągnąć.

Warto zwrócić uwagę na gotowe zestawy do nakładania keratyny na włosy w domu. Zawierają one preparat keratynowy, szampony do zastosowania przed zabiegiem i po nim, odżywkę, pędzelek do nakładania preparatu oraz rękawiczki.

W co jeszcze należy się wyposażyć przed przystąpieniem do zabiegu?

 • W suszarkę do włosów i prostownicę – to ważne, jako że keratyna będzie wnikała w głąb włosów pod wpływem wysokiej temperatury. Muszą to być urządzenia, które mogą rozgrzać się do temperatury 210–230°C.
 • W szczotkę, która dobrze rozczesuje włosy.
 • W maseczkę na usta i nos – zwłaszcza jeśli nie możesz dobrze wietrzyć pomieszczenia.
Zobacz też:
Pofalowane włosy – jak uzyskać zwiewne loki na każdej długości włosów?

Zabieg keratynowy w domu – krok po kroku

Producent preparatu keratynowego czy zestawu do keratynowego prostowania w domu opisuje dokładnie instrukcję wykonywania zabiegu na opakowaniu. Całość jednak prezentuje się zwykle następująco.

 1. Pamiętaj, żeby na dwa tygodnie przed zabiegiem oraz dwa tygodnie po nim nie farbować włosów.
 2. Przed zabiegiem umyj włosy szamponem oczyszczającym – najlepiej tym dołączonym do wybranego zestawu. Włosy muszą być oczyszczone z wszelkich pozostałości po produktach do stylizacji czy kosmetyków.
 3. Osusz włosy ręcznikiem, a następnie suszarką.
 4. Otwórz opakowanie z keratyną, załóż rękawiczki i bardzo dokładnie nałóż preparat na włosy pędzelkiem. Pamiętaj, aby aplikować go na całą długość włosów, ale nie na skórę głowy. Nakładaj stopniowo, małymi partiami, w razie potrzeby rozczesując włosy.
 5. Po 15-30 minutach rozczesz dokładnie włosy – pomoże to dotrzeć preparatowi we wszystkie miejsca.
 6. Ustaw prostownicę na temperaturę między 210 a 230°C. Podziel włosy na sekcje, a następnie przewijaj przez prostownicę każde pasemko.
 7. Po 5–10 minutach umyj włosy dołączonym do zestawu szamponem przeznaczonym do mycia po zabiegu keratynowym, po czym nałóż odżywkę. Teraz możesz wysuszyć i uczesać włosy.

Keratyna w domu – a co potem?

Cały zabieg może zabrać nawet kilka godzin, jeśli masz długie włosy. To jednak nie wszystko. Pamiętaj, aby przez 48 godzin po zabiegu nie upinać włosów spinkami ani ich nie związywać. Najlepiej pozostawić je „luzem” lub bardzo delikatnie zebrać razem gumką, tak, aby nie pozostawiła wgnieceń.

Przez 2-3 dni nie myj włosów, a do pierwszego mycia używaj najlepiej kosmetyków przeznaczonych specjalnie do pielęgnacji po zabiegu keratynowego prostowania. Jeśli użyjesz szamponu oczyszczającego, może on wypłukać keratynę. Nie należy stosować też szamponów zawierających silikony, SLS, alkohol, sole. Efekty zabiegu utrzymują się przez kilka tygodni.

Zobacz też:
Olej migdałowy na włosy – sprawdź, dlaczego warto go stosować!

Keratynowe prostowanie włosów nie jest zabiegiem uniwersalnym. Nie poleca się go osobom, które:

 • mają bardzo zniszczone, kruche i łamliwe włosy – tutaj efekt może być odwrotny, ponieważ preparaty obciążają włosy,
 • często rozjaśniają włosy,
 • często chodzą na basen,
 • nie przykładają wagi do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych włosów.

Jednak większości osób zabieg keratynowy pomógł w przywróceniu włosom blasku i siły. Pielęgnacja keratyną zapobiega też puszeniu się i elektryzowaniu włosów. Czas wypróbować ją na sobie!