Kąpiel rozjaśniająca sprawia, że włosy uzyskują nowy, świeży wygląd. Dzięki niskiemu stężeniu substancji rozjaśniających struktura włosa prawie się nie niszczy, a efektem kąpieli jest piękny, naturalny poblask. Co najlepsze, nie potrzeba do tego specjalnych umiejętności ani wyszukanych kosmetyków. Kąpiel rozjaśniającą można przeprowadzić samemu w domu. Sprawdź, na czym dokładnie polega i jak się do niej przygotować. Nasze wskazówki powinny ułatwić zadanie!
Kąpiel rozjaśniająca włosy – na czym polega?
Kąpiel rozjaśniająca polega na przygotowaniu specjalnej mieszanki i nałożeniu jej na wybrane partie włosów. Najczęściej wykorzystuje się do tego rozjaśniacz oraz szampon lub odżywkę, które stosujesz do mycia i pielęgnacji włosów na co dzień. Taka mieszanka sprawia, że struktura włosa nie niszczy się tak, jak ma to miejsce po użyciu mocniejszych substancji. Połączenie odżywki z rozjaśniaczem przekłada się bowiem na mniejsze stężenie nadtlenku wodoru. Zabieg kąpieli rozjaśniającej można wykonywać zarówno na pasmach naturalnych, jak i farbowanych.
Efekty kąpieli rozjaśniającej
Efekty kąpieli rozjaśniającej są przede wszystkim bardzo naturalne. Zazwyczaj udaje się uzyskać kolor jaśniejszy o najwyżej 2 tony. Jest to zatem sposób na delikatne odświeżenie fryzury, a nie wprowadzenie radykalnych zmian. Niektórym paniom udaje się uzyskać dzięki kąpieli rozjaśniającej ombre, które prezentuje się ładnie i stylowo. Z zabiegu korzystają jednak głównie kobiety, którym zależy na jedynie łagodnej zmianie obecnej barwy. Osoby, które liczą na bardziej spektakularne efekty, raczej będą rozczarowane.
Co oprócz rozjaśniacza przyda się do kąpieli rozjaśniającej?
Kąpiel często wymaga retuszu, ponieważ czasem kolor włosów po takim zabiegu staje się rudawy, żółty, a niekiedy może przybrać odcień zielony. Rozjaśniacz to podstawa, ale warto na wszelki wypadek zaopatrzyć w:
- toner;
- szampon koloryzujący lub farbę do włosów.
O czym pamiętać przed kąpielą rozjaśniającą?
Jak rozjaśniać włosy przy pomocy kąpieli?
Równomierny efekt osiągniesz dzięki nakładaniu substancji na środkową część włosów i stopniowemu kierowaniu się wyżej. Przeważnie zaleca się, aby omijać odrosty, jeżeli są one jaśniejsze niż reszta loków. Pamiętaj, by kontrolować stan włosów w lustrze oraz stale mieć na sobie rękawiczki ochronne.
Jak kąpiel rozjaśniająca wpływa na włosy?
Mimo że kąpiel rozjaśniająca to zabieg, który nie wpływa na strukturę włosa, nie powinnaś go na przeprowadzać na zniszczonych lokach. Fryzury często stylizowane lub poddawane intensywnemu farbowaniu mogą być zbyt osłabione, aby kąpiel rozjaśniająca dała zadowalający efekt. Zanim zaczniesz działać, warto zatem ocenić stan swoich włosów. Są suche, z rozdwojonymi końcówkami i połamanymi kosmykami? Musisz przemyśleć, czy kąpiel rozjaśniająca będzie dobrym pomysłem.
Jak często można stosować płukankę rozjaśniającą?
Warto również pamiętać, że takiego rozjaśniania nie powinno się przeprowadzać zbyt często. Jeśli chcesz powtórzyć zabieg, należy zaczekać co najmniej tydzień.
Kąpiel rozjaśniająca z czarnych włosów – czy to możliwe?
Kąpiele rozjaśniające są stosowane są przeważnie przez blondynki i szatynki, które potrzebują delikatnej zmiany odcienia włosów. Kobiety z czarnymi lub brązowymi lokami także mogą spróbować rozjaśniania, aby uzyskać inny kolor, niż mają obecnie. Trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach, aby efekty cię nie rozczarowały:
- przede wszystkim, przy pomocy kąpieli rozjaśniającej nie jest możliwe uzyskanie przez brunetki idealnego blondu;
- jak zostało wspomniane wcześniej, da się uzyskać odcień jaśniejszy zaledwie o dwa tony;
- zachodzi poważne ryzyko, że kobiety o ciemnych włosach stosujące kąpiel rozjaśniającą uzyskają odcień rudy;
- zabiegu nie powinno się nadużywać, a ponownie można go przeprowadzić najwcześniej po ok. 7 dniach. Warto więc zaopatrzyć się w farbę, którą będzie można przykryć ewentualne niedociągnięcia.
Pojaśnienie włosów – metody drogeryjne
Kąpiel rozjaśniająca – rozjaśniacz z drogerii
Jaka jest najłatwiejsza i jednocześnie najczęściej polecana metoda kąpieli rozjaśniającej? To ta, do której wystarczy rozjaśniacz dostępny w niemal każdej drogerii. Musisz mieć pod ręką także wodę utlenioną (chyba że producent rozjaśniacza dołączył ją do zestawu) oraz wybrany szampon lub odżywkę. Następnie przygotuj się do sporządzenia mieszanki i rozprowadzenia płukanki rozjaśniającej włosy. Oto nasze porady.
Kąpiel rozjaśniająca – proporcje
W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, musisz odpowiednio dobrać stężenie wody utlenionej:
- 12% oznacza bardziej wyraźny efekt;
- każde kolejne rozcieńczenie (do 6% i 3%) da nieco delikatniejszą zmianę.
Przygotowanie mieszanki
Dołączoną do zestawu wody utlenionej (zwykle 12%) można rozcieńczyć wodą z kranu. Opakowanie z rozjaśniaczem należy wymieszać z wodą utlenioną, odżywką lub szamponem oraz ciepłą wodą. Szczegółowe instrukcje co do proporcji powinny znajdować się na opakowaniu utleniacza.
Ile trzymać maskę rozjaśniającą włosy?
Jak długo trwa taka kąpiel rozjaśniająca? Całość nakłada się na lekko wilgotne włosy i pozostawia od 5 do 30 minut, w zależności od preferencji. Potem musisz zmyć mieszankę chłodną wodą. Warto także użyć mocnej maski lub odżywki, aby zapobiec zbytniemu przesuszaniu się loków.
Szampony i odżywki rozjaśniające włosy
W drogeriach można znaleźć kosmetyki (głównie szampony i odżywki) przeznaczone do delikatnego i stopniowego rozjaśniania włosów. Ich główną zaletą jest to, że nie przesuszają włosów. Mało tego – dzięki ich stosowaniu możesz zadbać o nawilżenie i wzmocnienie swoich loków. Warto jednak przy tym pamiętać, że to sposób polecany niemal wyłącznie blondynkom. Na ciemnych włosach raczej nie będzie widać efektu.
Jak zrobić kąpiel rozjaśniającą włosy w domu? Poznaj sposoby
Istnieją także inne sposoby na przeprowadzenie kąpieli rozjaśniającej. Jeden z najpopularniejszych polega na użyciu wody utlenionej. Jest to jednak metoda, która może zniszczyć włosy i sprawić, że będą matowe i bardzo suche. Jeżeli mimo wszystko chcesz spróbować tego sposobu, postępuj według poniższych wskazówek:
- Przygotuj roztwór z wody utlenionej o stężeniu 3%.
- Całość nanieś na suche włosy (najlepiej przy pomocy atomizera).
- Po ok. 30 minutach zmyj wodę utlenioną z włosów. Pamiętaj, aby użyć do tego chłodnej wody.
- Po zabiegu nałóż na włosy maskę.
Kąpiel rozjaśniająca z… cytryną lub miodem? To możliwe!
Szukasz innej domowej metody? Spróbuj mieszanki soku z cytryny oraz wody.
- Na lekko wilgotne włosy nanieś preparat.
- Całość pozostaw na kilka godzin, a potem zmyj chłodną wodą.
Jest to sposób, który przynosi raczej lekki i subtelny efekt.
Do kąpieli rozjaśniającej w domu możesz użyć także tak nietypowy składnik, jak… miód. Oto nasz wskazówki:
- Zmieszaj 2 łyżki miodu z odżywką.
- Nałóż taką substancję na włosy na ok. godzinę.
- Dokładnie zmyj mieszankę wodą.
Jest jednak to metoda raczej rzadko stosowana. Powoduje dość spory bałagan, a efekty są bardzo delikatne.
Kąpiel rozjaśniająca – podsumowanie
Wiele kobiet stosuje kąpiele rozjaśniające, aby uzyskać zupełnie nową, odświeżoną fryzurę. Delikatne refleksy i włosy jaśniejsze zaledwie o kilka tonów to coś, co wystarcza, aby z zadowoleniem patrzeć w lustro.
Mimo wszystko decyzję o kąpieli rozjaśniającej musisz bardzo dokładnie przemyśleć. Możesz oczywiście mieć po niej loki, o jakich marzysz. Jednak wiele zależy od tego, w jakiej kondycji są twoje włosy i którą z podanych metod zastosujesz. Niektóre z nich działają mocniej niż inne, a czasami trudno uzyskać oczekiwany efekt. Jeśli jednak chcesz spróbować, nic nie stoi na przeszkodzie, by wcielić nasze wskazówki w czyn. Powodzenia!