Sposób 1 — unikaj przebywania na zewnątrz w najbardziej nasłonecznionej porze
Słońce jest źródłem nie tylko przyjemnego ciepła, ale również szkodliwych promieni ultrafioletowych. Na szczęście w słoneczne dni nie trzeba rezygnować z opalania się i spędzania czasu wolnego na powietrzu. Istnieją skuteczne metody ochrony skóry, które pozwolą cieszyć się opalenizną i młodzieńczym wyglądem.
Ochrona skóry w tym aspekcie zależy w dużej mierze od aktualnej pory roku, ponieważ promieniowanie słoneczne szkodzi zarówno latem, jak i zimą.
W czasie upałów warto więcej czasu spędzać w cieniu. Jest to dość ważne szczególnie w godzinach 12:00-15:00, kiedy nasłonecznienie jest największe. Warto też sięgać po okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy.
Warto zwrócić uwagę na przyciemnienie szyb w samochodzie np. za pomocą specjalnych rolet oraz zasłaniania okien w domach. Okazuje się, że promieniowanie UV przenika przez nie i może wywołać mikrouszkodzenia w skórze.
Sposób 2 — dostosuj ubiór do aktualnej pory roku
Ubrania są kolejnym sposobem na ochronę przeciwsłoneczną. Jeżeli temperatura na to pozwala, warto wybierać odzież z długim rękawem i nogawkami, aby zasłonić jak największą powierzchnię skóry. W przypadku wyższych temperatur sprawdzą się tkaniny, takie jak len, bawełna, jedwab lub wiskoza, które są dość lejącymi materiałami, jednak trzeba mieć na uwadze, że tkaniny o gęstym splocie lepiej chronią skórę, niż luźno splecione.
Sposób 3 — kremy z filtrem to podstawa
Podstawą ochrony przeciwsłonecznej jest stosowanie kremów z filtrem. Należy tutaj zwrócić uwagę na wysokie wartości SPF. Zaleca się stosowanie kremów z faktorem wynoszącym minimum 30, przy czym osoby o jasnej karnacji powinny sięgać po SPF 50.
Warto wziąć pod uwagę, że skuteczność kremu uaktywnia się około 30 minut po nałożeniu, dlatego nakładając preparat bezpośrednio na słońcu trudno oczekiwać pozytywnych rezultatów i ochrony. Dla własnego komfortu dobrym wyborem z tej grupy będą produkty wodoodporne.
Krem z wysokim filtrem SPF jest istotny z kilku powodów. Przede wszystkim zapobiega przebarwieniom skóry oraz oparzeniom słonecznym, które przyspieszają proces fotostarzenia. To właśnie szkodliwe działanie słońca jest główną przyczyną występowania złośliwego nowotworu skóry, jakim jest czerniak.
Sposób 4 — kosmetyki z naturalnymi substancjami ochronnymi
Część naturalnych substancji wykazują działania ochronne przeciw promieniowaniu słonecznemu. Z tego powodu do codziennej pielęgnacji warto sięgać po produkty zawierające takie składniki jak np.:
- olej z awokado;
- olej z orzechów makadamia;
- masło Shea;
- masło kakaowe;
- ekstrakt z zielonej herbaty.
Dobrym rozwiązaniem jest poszukiwanie kosmetyków zawierających przeciwutleniacze, ponieważ szkodliwe działanie słońca przyczynia się do tworzenia się wolnych rodników. Funkcją przeciwutleniaczy, oprócz zwalczania wolnych rodników, jest ochrona komórek przed stresem oksydacyjnym. Warto więc sięgać po produkty zawierające wyciągi roślinne, takie jak np. Ginko Bilobę.
Z powyższych informacji wynika, że spokojnie można czerpać przyjemność z przebywania na słońcu — w końcu dzięki niemu organizm człowieka wytwarza tak ważną witaminę D. Jednak aby chronić się przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, należy stosować ochronę przeciwsłoneczną. Oprócz kremów z filtrem warto sięgać po preparaty z innymi składnikami ochronnymi. Dobrym rozwiązaniem jest też dostosowanie ubioru do aktualnej pory roku, a także unikanie przebywania na słońcu w czasie największego nasłonecznienia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/bezpieczne-opalanie/