Isohexadecane w kosmetykach pełni szereg różnych funkcji. Stanowi emolient, jest substancją kondycjonującą i konsystencjotwórczą, plastyfikatorem, rozpuszczalnikiem, a także substancją nawilżającą i ochronną. Ze względu na swoje właściwości najlepiej sprawdza się jako składnik kosmetyków dla skóry suchej i skłonnej do podrażnień.

Izoheksadekan – jakie zastosowanie ma w produktach kosmetycznych?

Isohexadecane w czystej formie to bezbarwny, pozbawiony zapachu płyn. Jako składnik kosmetyczny pełni funkcję składnika aktywnego lub bazowego. Jest to beztłuszczowy emolient, który tworzy na skórze filtr – jedwabisty, ale nie tłusty. Zapobiega odparowywaniu wody, przez co nawilża oraz zmiękcza skórę i włosy. Jego obecność w kosmetyku poprawia właściwości aplikacyjne.

Izoheksadekan ma niskie działanie komedogenne, dlatego  nie zatyka porów i nie powoduje powstawania zaskórników. Najczęściej stosowany jest w takich produktów jak:

  • pomadki;
  • podkłady;
  • szampony i odżywki;
  • antyperspiranty;
  • produkty do demakijażu;
  • kremy do opalania.

Isohexadecane w kosmetykach, czyli składnik kosmetyczny o właściwościach nawilżających i wygładzających

Izoheksadekan to ropopochodny, syntetyczny emolient suchy. Według Cosmetic Ingredient Review jest bezpiecznym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry. Pełni też rolę rozpuszczalnika substancji hydrofobowych.

Isohexadecane zapobiega utracie wody, wykazując pośrednie działanie nawilżające. Pomaga kondycjonować skórę i włosy zapobiegając ich przesuszeniu i działaniu czynników środowiskowych.

Zmniejsza lepkość kosmetyku, a jednocześnie ułatwia rozsmarowywanie. Daje dobry poślizg, dzięki czemu aplikacja jest łatwiejsza. Wykorzystywany jako substancja myjąca (żel pod prysznic, płyn do kąpieli, mydło) rozpuszcza tłuszcze i lipidy. Nadaje elastyczność sztyftom i zapobiega ich kruszeniu (np. szminki do ust).Powiązane artykuły:
Zobacz też:
Propylparaben (propyloparaben) – co to jest?
Archiwum: marzec 2023