Płytka do masażu twarzy to jeden z sekretów urody kobiet z Azji. Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z usług medycyny chińskiej, z pewnością wiesz, że ten przyrząd to obowiązkowy element wyposażenia takiego gabinetu.
Kamień do masażu Gua Sha – działanie i rodzaje
Stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej Gua Sha polega na skrobaniu po skórze płaskim, zaokrąglonym narzędziem wykonanym zazwyczaj z jadeitu.
Pochodzenie nazwy i metoda masażu twarzy Gua Sha
Jak rozumieć nazwę „masaż GuaSha”? „Gua” oznacza po polsku ucisk lub głaskanie. Natomiast „Sha” określa efekt po użyciu narzędzia – z reguły można się spodziewać wysypki lub zaczerwienienia. Gdy tradycyjni chińscy terapeuci pracują ciężko i głęboko, na skórze ciała może pojawić się zaczerwienienie. Twarz jest oczywiście traktowana ulgowo. W wypadku zabiegu na tę część ciała ruchy są spokojne i bardzo wyważone.
Masaż Gua Sha – efekty stosowania wałka w pielęgnacji cery
Głównym działaniem płytki Gua Sha jest pobudzanie do działania układu krwionośnego i limfatycznego. Układy te współpracują ze sobą, a efektem jest usuwanie szkodliwych i toksycznych substancji z organizmu. Jeśli w tym zakresie twój organizm nie funkcjonuje prawidłowo, mogą pojawić się bóle głowy, mięśni i stawów. Układ limfatyczny nie ma żadnej pompy. Dlatego wspomaganie go intensywnym masażem Gua może mieć znaczny wpływ na poprawę twojego zdrowia i samopoczucia.
Gua Sha – jadeit jako popularny kamień do masażu
Rodzaj materiału, z jakiego wykonany jest wałek, ma ogromne znaczenie dla funkcji danego produktu. Najpopularniejszym surowcem naturalnym, z którego zrobiony jest kamień do masażu twarzy Gua Sha, jest jadeit. Dawniej wykorzystywano go w formie amuletu, który miał chronić przed różnego rodzaju czarami, urokami i złą energią. Jadeit pomaga w problemach z tarczycą i usuwa toksyny.
Zastosowanie ametystu w masażu twarzy
Następnym popularnym surowcem, z którego powstaje płytka do masażu Gua Sha, jest ametyst. Tu również nie sposób nie wspomnieć o jego właściwościach duchowych. Według starożytnych wierzeń pomagał w walce ze złymi myślami oraz kształtował silną wolę. Przeznaczony do masażu, świetnie nadaje się do skóry trądzikowej, nadając cerze zdrowy wygląd.
Awenturyn i kwarc różowy – kamienie na płytkę do masażu twarzy
Doskonały do masażu dekoltu awenturyn sprawia, że skóra staje się jędrniejsza i wizualnie młodsza. Nie może być inaczej, gdyż wierzy się, że kamień ten pomaga osiągnąć wewnętrzną równowagę. Pomaga również w chorobach skóry i działa kojąco na układ nerwowy. Gua może być również wykonana z kwarcu różowego. Stymuluje krążenie krwi i oczyszcza ją z toksyn. Sam materiał emanuje siłą miłości i samoakceptacji, więc działanie wspomagające może być podwójne.
Gua Sha – tradycyjna medycyna na nowoczesne choroby
W czym pomoże ci masaż twarzy kamieniem? Przede wszystkim uwolni cię od napięć mięśniowych, jakie zbierają się w twoim ciele podczas całego dnia.
Masaż na ból mięśni i oznaki starzenia
Jeśli cierpisz na bóle mięśni i stawów, spróbuj masażu kamieniami. Kamień do masażu twarzy Gua Sha zdecydowanie pomaga na pierwsze oznaki starzenia – zmarszczki czy kurze łapki. Według znawców medycyny chińskiej masaż twarzy poprawia krążenie i przepływ limfy.
Masaż twarzy kamieniem – ulga w bólach głowy
Osobną i dość głośno dyskutowaną sprawą jest ostatnio wpływ masażu Gua Sha na migreny. Zagraniczne serwisy powołują się na przypadek starszej kobiety, która od młodości cierpiała na tę przypadłość. Twierdzą, że wyleczyła ją 14-dniową kuracją przy użyciu kamienia Gua Sha. Codziennie w tym okresie masowała schłodzoną płytką obszar szczęki oraz napiętego czoła. Jeśli również cierpisz na takie bóle – nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować pomóc sobie tą naturalną metodą.
Jak prawidłowo wykonać masaż Gua Sha?
Płytka wykorzystywana jest do masażu, który ma celu wyleczenie organizmu z chorób i poprawę jakości życia. Choć istnieją różne sposoby masażu za pomocą kamienia, my skupimy się na obszarze twarzy.
Jak przygotować twarz do masażu?
Przed wykonaniem zabiegu warto przygotować do niego swoją twarz. Olejek pomoże sprawnie przesuwać wałek po skórze. Zawsze wykonuj ruch na zewnątrz – od nosa – nie naciągając mocno skóry. Nie daje to żadnych efektów, a jedynie drażni cerę. W przypadku okolic oczu używaj węższej części kamienia. Powtarzaj każdy ruch 10 razy. Podczas porannego masażu, w celu zlikwidowania opuchlizny warto, aby kamień Gua Sha trzymać w lodówce.
Jaki olejek wybrać do masażu?
Przygotowując skórę do masażu, należy dobrać do niego odpowiedni olejek. Kokosowy pomoże nawilżyć twoją skórę i ochroni cię przed złymi skutkami przebywania na słońcu. Olejek jojoba jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym. Z kolei olejek lawendowy może pomóc ci w procesie zmniejszania zmarszczek. Wyciąg z opuncji figowej działa regenerująco i przeciwzapalnie. Możesz wybrać również olejek z awokado, który zapobiega utracie wody i wykazuje działanie przeciwalergiczne.
Mapa twarzy i jej wykorzystanie w masażu
W Internecie dostępne są mapy twarzy. To znana w Azji metoda, według której tamtejsi lekarze podzielili twarz na obszary powiązane z narządami wewnętrznymi. Zgodnie z tym podziałem, masując okolice nad brwiami, pomagasz swojemu sercu. W podbródku kryją się, według medycyny chińskiej, miejsca odpowiedzialne za hormony. Natomiast okolice ust to obszar poświęcony jelitom.
Różne techniki masażu wałkiem jadeitowym
Specjaliści od Gua Sha opracowali odpowiednie ruchy dedykowane dla danego rodzaju terapeutycznego masażu. Jeśli więc chcesz usunąć zmarszczki, pociągnięcia powinny być wykonywane w kierunku, w którym zmniejsza się wiotczenie i fałdowanie skóry. Możesz spróbować również innego sposobu masażu płytką Gua Sha. Zacznij od krótkich ruchów w okolicach szyi, szczęki, podbródka i wokół ust. Następnie przejdź do oczu i ich okolic. Pracuj systematycznie małymi ruchami nad brwiami, aby złagodzić występujące tam napięcia. Pamiętaj, by ruchy na szyi zawsze skierowane były w dół.
Masaż Gua Sha – efekty używania wałka
Należy pamiętać, że efekty masażu będą widoczne dopiero po pewnym czasie. Mniej opuchnięte oczy i ostrzejsze kości policzkowe to z kolei dwa natychmiastowe rezultaty. Przeprowadzanie masażu Gua Sha trzy razy w tygodniu może przynieść poprawę jeśli idzie o trądzik i zmarszczki. Zwróć uwagę na fakt, że zabiegi muszą być wykonywane regularnie.
Gua Sha a roller – co wybrać?
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem pomiędzy rollerem a płytką Gua Sha, podpowiadamy – warto posiadać i stosować każdy z tych przyrządów do masażu. Wbrew powszechnej opinii nie działają w ten sam sposób. Roller służy do masażu twarzy pobudzającego ukrwienie i likwidującego opuchlizny. Płytka Gua Sha jest natomiast przeznaczona do zabiegu przypominającego szarpanie skóry, który powoduje jej naciąganie. W przypadku rollera nie zaleca się stosowania bezpośrednio po zabiegu kremów i balsamów.
Czym się różnią od siebie Gua Sha?
Na rynku dostępne są różne kształty kamieni do masażu. W zależności od tego, jaki fragment ciała planujesz masować, możesz wybrać odpowiedni kształt płytki Gua Sha. Do najpopularniejszych należy kształt serca. Na rynku znajdziesz także kamienie podwójnie zakrzywione, przypominające bumerang, idealnie nadające się do masażu okolic oczu. Z kolei płytka z ząbkami przypominającymi mały grzebień sprawdzi się w walce ze zmarszczkami. W sklepach internetowych znajdziesz również kamienie w kształcie rybiego zęba, który będzie pasował do pielęgnacji okolic brwi i oczu.
Przeciwwskazania do stosowania masażu Gua Sha
Tak samo, jak to ma miejsce w przypadku każdego rodzaju masażu, nie możesz stosować techniki Gua Sha, kiedy masz uszkodzenia i zapalenia skóry. Warto skonsultować się z lekarzem w sytuacji, gdy pragniesz stosować ten masaż w ciąży. Niektóre schorzenia krążenia również są przeciwwskazaniem do jego wykonywania.
W razie jakichkolwiek wątpliwości zapytaj swojego lekarza o jego opinię na temat potencjalnego ryzyka używania wałka do masażu. Wybierz odpowiedni dla siebie kamień i ciesz się spektakularnymi efektami tej naturalnej metody pielęgnacji.