Opuchnięte oczy to często objaw alergii miejscowej lub ogólnej, którą łatwo pokonać. Nie można jednak bagatelizować sprawy. Opuchliznę mogą bowiem powodować także poważniejsze czynniki, np. niewydolność nerek lub wątroby, półpasiec, choroby mózgu i oczu, a także zaburzenia ze strony układu sercowo-naczyniowego czy zapalenie zatok. Czy jest się czym martwić? Podpowiadamy, w jaki sposób poradzić sobie z opuchniętym okiem domowymi sposobami. Przedstawiamy również metody pielęgnacji i pokazujemy, jak o siebie dbać, aby problem się nie pojawiał. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co robić, gdy masz spuchnięte oko!
Przyczyny opuchniętych powiek
Opuchnięte oko nie wygląda estetycznie. A czy problem może być poważniejszy? Zazwyczaj jest niegroźne, choć zdarza się, że organizm chce ci w ten sposób dać ostrzeżenie. Jeśli opuchlizna powraca lub nie znika, skontaktuj się ze specjalistą. Zanim jednak to zrobisz przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jakie są przyczyny opuchniętego oka.
Podpuchnięte oko a alergia
Warto zacząć od najczęstszej przyczyny opuchniętego oczodołu. Spuchnięte powieki mogą być alergicznym efektem nałożenia makijażu. Jest to wówczas znak, że powodem spuchniętego oka jest alergia miejscowa, czyli uczulenie na któryś składnik, np. tuszu do rzęs. W takiej sytuacji wystarczy wyrzucić lub oddać źle dobrany kosmetyk i zastosować inny. Jaki? Na przykład hipoalergiczny i bezpieczny dla oczu, który nie stworzy opuchlizny. Opuchnięte oczy przestają być problemem, a ty nie musisz się więcej o nie martwić. Co ważne, obejdzie się bez wizyty u lekarza czy innego specjalisty.
Spuchnięte oko jako powód do zmartwień
Opuchnięte oczy nie zawsze są wynikiem alergii. Zdarza się, że świadczą o poważnej chorobie. W takim przypadku musisz pójść do lekarza i rozpocząć odpowiednie leczenie. Jak rozpoznać, że coś jest nie tak i podpuchnięte oczy to jednak nie skutek alergii? To proste. Wystarczy jedynie przeprowadzić obserwację. Jeśli opuchlizna oczu nie schodzi lub powtarza się dość często, powodując jednocześnie suchość, ból oczu i zaczerwienienie, skonsultuj się z lekarzem. Opuchnięte oczy mogą bowiem wskazywać na takie choroby, jak:
- zaburzenia rytmu serca;
- zapalenie zatok;
- nadczynność tarczycy;
- cukrzycę;
- jęczmień na oku;
- niedoczynność tarczycy.
Spuchnięte powieki a choroby oczu
Dość często zdarza się, że opuchnięte powieki górne zwiastują chorobę oczu. Są zaczerwienione, opuchnięte, owrzodzone i wyraźnie widać ślady stanu zapalnego na brzegach? Powinieneś skontaktować się z lekarzem, ponieważ są to objawy choroby. To zapalenie brzegów powiek, któremu towarzyszy łzawienie. Objawy się zgadzają, ale masz opuchnięte jedno oko i to w dodatku dalej od brzegu? Wówczas jest to gradówka, czyli inaczej przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego. W przypadku ropnej wydzieliny lub wydzieliny śluzowo-ropnej i czerwonej spojówki z obrzękiem masz zapalenie spojówki.
Opuchnięte oczy – poważne problemy
Jeśli towarzyszą ci takie objawy, jak przekrwienie naczyń krwionośnych spojówkowych, naciek rogówki, nadżerka i silny ból oka, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, bo może to być półpasiec oczny. Jest to poważna choroba zakaźna, która dotyka rogówkę oka. Nie bagatelizuj tych symptomów. Podobnie zresztą, gdy pojawi się u ciebie nawrót problemu lub ból. Opuchnięte oczy mogą także zwiastować inne, równie poważne choroby. Są to:
- przedprzegrodowe zapalenie oczodołu;
- zapalenie oczodołu;
- zakrzepica zatoki jamistej, czyli zakrzepy powstałe w żyłach mózgu lub w zatokach opony twardej;
- niedoczynność tarczycy – charakterystycznym objawem tej choroby jest to, że masz nie tylko opuchnięte oczy, lecz również obrzęk twarzy. Ponadto twoja skóra łuszczy się, jest sucha, nie tolerujesz zimna i doskwiera ci łamliwość włosów;
- nadczynność tarczycy;
- nadmierna produkcja hormonów tarczycy;
- przewlekła choroba nerek;
- problemy z układem krążenia;
- niewydolność wątroby;
- stan przedrzucawkowy;
- cukrzyca.
Właśnie dlatego nie wolno lekceważyć opuchniętych oczu. Czasem organizm sygnalizuje w ten sposób, że masz inny, poważniejszy problem.
Spuchnięte powieki jako efekt leków, genów i trybu życia
Opuchnięte oczy możesz mieć także przez to, że zażywasz leki. Czasem medykamenty rzeczywiście wpływają na twoje powieki, podobnie jak niektóre posiłki. Stosuj więc zamienniki lub zrezygnuj z ich przyjmowania. Przykładowo, możesz zrezygnować z sodu, który powoduje problemy z krążeniem limfy i zastojem wody w tkankach. W większości przypadków masz na to wpływ. Czasami wystarczy zmiana diety i trybu życia, np. chodzenie na spacery, ograniczenie spożywania soli czy radzenie sobie ze stresem. Niemniej, zdarza się, że skłonność do odkładania tłuszczu w powiekach jest przypadłością genetyczną, której nie zmienisz, choćbyś chciał.
Obrzęk powiek górnych jako objaw anemii
Opuchnięte powieki, zwłaszcza w połączeniu z cieniami pod oczami, mogą też sygnalizować, że masz problemy z krwią i wskazywać na anemię. W takiej sytuacji okulista lub inny lekarz powinien cię skierować na badanie krwi. Dzięki morfologii sprawdzisz, czy rozpoczęcie leczenia jest konieczne, czy może to nic groźnego.
Szybki sposób na opuchnięte powieki, czyli co zrobić, gdy oko jest opuchnięte?
Opuchnięte oczy to czasem nic groźnego i opuchlizna zniknie samoczynnie. Jeśli jednak odczuwasz ból i dostrzegasz zaczerwienienie oka, skonsultuj się z lekarzem. W czasie wizyty specjalista wykona badania diagnostyczne i wskaże. z jakiego powodu masz opuchnięte powieki. Wykrycie bezpośredniej przyczyny złego stanu oka jest dopiero podstawą do tego, aby rozpocząć jego skuteczne leczenie. Poznaj sposoby na opuchnięte oczy i spróbuj zażegnać problem spuchniętych oczu raz na zawsze.
Kosmetyki na opuchnięte oko
Aby uniknąć opuchniętych oczu, czyli obrzęków powiek i zapaleń spojówek, możesz także zacząć stosować odpowiednie kosmetyki. Mają one wpływać na odpowiednią pielęgnację skóry i samego oka. Będą więc zapobiegać problemowi, a nie leczyć opuchnięte oczy. Warto stosować różne kremy pod oczy, które znajdziesz m.in. w stacjonarnych drogeriach lub sklepach internetowych. Przejrzyj dostępne na rynku oferty i poznaj najlepsze kosmetyki na opuchnięte oczy. Pamiętaj jednak, aby stawiać na te o naturalnym składzie.
Zabieg okuloplastyczny na opuchnięte oczy
Zabieg okuloplastyczny to inaczej zabieg z zakresu plastyki powiek. Przeprowadza się go w wyspecjalizowanej klinice okulistycznej, ale jest to już ostateczność. Zanim się na nią zdecydujesz, zacznij od prostszych sposobów leczenia opuchniętych oczu. Domowe metody na opuchnięte oczy zazwyczaj są bardzo skuteczne i pomagają zwalczać opuchliznę. Kosmetyki działają zapobiegająco, więc warto po nie sięgnąć w każdej chwili, czyli nawet wtedy, gdy twoje oczy nie są spuchnięte. Okuloplastyka to ostateczność, gdy nic innego nie pomaga. Warto więc znać metody profilaktyczne, aby taki zabieg nie był konieczny.
Domowe sposoby pielęgnacji przy obrzęku oczu
Aby doraźnie wyleczyć opuchnięte oczy, zawsze możesz zastosować żel ze świetlikiem lub robić sobie chłodne okłady. Możesz użyć herbaty (zwłaszcza z nagietka lub rumianku), którą na pewno masz w szafce. Skutecznym sposobem jest także masaż kostkami lodu. Jeśli jednak nie masz pod ręką wcześniej przygotowanych kostek, użyj po prostu zimnej łyżeczki. Najpierw włóż ją jednak do zamrażalnika na kilka minut, aby masaż okolic oczu zadziałał prawidłowo i opuchlizna oka zeszła. Na opuchnięte powieki warto także robić okłady z surowego ziemniaka i górka lub okłady z soku ze świeżych ogórków gruntowych.
Jak zapobiegać opuchliźnie powiek?
Już wiesz, dlaczego masz opuchnięte oczy i jak przywrócić swoim powiekom odpowiedni stan oraz zapobiec nawrotom opuchlizny w przyszłości. Ich kondycja zależy w dużej mierze od tego, czy właściwie dobierzesz rozwiązanie do źródła problemu. Poznajmy zatem sposoby zapobiegania opuchniętym oczom. Warto zauważyć, że na wiele rzeczy masz wpływ i jesteś w stanie zredukować częstotliwość występowania opuchniętego oka praktycznie do zera. Wystarczy tylko, że:
- zadbasz o długi i spokojny sen – wysypiaj się (minimum 8 godzin w ciągu doby), zadbaj o regularność swoich drzemek i śpij spokojnie. Jeśli masz problemy z zaśnięciem, sięgnij po bezpieczne tabletki nasenne lub uspokajające. Sen to podstawa zdrowia, w tym także dobrej kondycji twoich oczu;
- zmyjesz makijaż na noc – zrób to dokładnie, wykorzystując w tym celu mleczko do demakijażu i wodę;
- przestaniesz się stresować;
- odpoczniesz;
- porzucisz siedzący tryb życia i będziesz aktywny – idź na spacer, zapisz się na siłownię, ćwicz;
- zmienisz dietę – jedz więcej warzyw i owoców, pij minimum 2 litry wody w ciągu dnia, unikaj fast foodów i alkoholu.
Czasami te proste czynności wystarczą do tego, abyś pożegnał problem opuchniętych oczu na trwałe. Jeśli jednak opuchlizna nie znika, zdiagnozuj jej źródło i rozpocznij leczenie.
Masz opuchnięte oczy? Sprawdź, kiedy skonsultować się z lekarzem
Nie idź od razu do lekarza, jeśli zauważyłeś u siebie spuchnięte oko. Często opuchnięte oczy są po prostu wynikiem wyjątkowego, jednorazowego zdarzenia, np. alergii na jakiś kosmetyk, płakania przed snem, niewyspania. Nie jest to nic poważnego i w takiej sytuacji obejdzie się bez wizyty u specjalisty. Jeżeli jednak problem nie znika, nasila się, a dodatkowo pojawia się ból – zgłoś się do lekarza. Owszem, internet może ci nieco pomóc, ale w przypadku wiedzy medycznej możesz znaleźć jedynie wskazówki i podstawowe informacje. Gdy opuchnięte oczy stanowią już duży i uciążliwy kłopot, wizyta u lekarza będzie nieodzowna.
Opuchlizna wokół oczy nie jest niczym niezwykłym i każdy miał z nią problem chociaż raz w życiu. Opuchnięta powieka nie jest powodem do paniki i jak najszybszej interwencji specjalisty, ale powinieneś zachować czujność. Jeśli sytuacja nie wraca do normy, sięgnij po domowe sposoby na opuchnięte oczy. Problem prawdopodobnie dasz radę rozwiązać na własną rękę, np. dzięki okładom. Gdy jednak tak się nie stanie, a twoje opuchnięte oczy staną się czerwone i będziesz czuć ból, zgłoś się do lekarza. Pamiętaj, jak istotna jest profilaktyka. Nawet jeśli nie masz opisywanego problemu, zadbaj o zdrowie, właściwą dietę oraz prawidłową kondycję. Żyj aktywnie i dobrze się wysypiaj, aby nie mieć takich zmartwień.