Gliceryna to produkt o bardzo szerokim zastosowaniu, również kosmetycznym. Na włosy działa ona przede wszystkim nawilżająco i regenerująco. Jej sporym atutem jest również cena i wydajność. Sprawdź, czy to produkt dla ciebie i jakie efekty możesz osiągnąć, stosując glicerynę w pielęgnacji włosów.

Gliceryna na włosy – właściwości

Gliceryna (glicerol) z perspektywy chemicznej jest białą, bezwonną substancją o delikatnie słodkim smaku. Należy do grupy alkoholi cukrowych i najczęściej pozyskiwana jest z tłuszczów roślinnych. Gliceryna posiada zdolność łączenia się z wodą oraz pochłaniania wilgoci. Te właściwości sprawiają, że jest ona niezwykle przydatna dla przemysłu kosmetycznego, ale także farmaceutycznego i spożywczego. 

Gliceryna na włosy działa:

 • nawilżająco;
 • ochronnie;
 • regenerująco;
 • wzmacniająco;
 • wygładzająco;
 • nabłyszczająco;
 • dyscyplinuje fryzurę.

Gliceryna jest humektantem

Biorąc pod uwagę opisane powyżej właściwości gliceryny, zauważyć można, że zalicza się ona do humektantów, czyli substancji silnie nawilżających. Dla kondycji włosów mają one szczególne znaczenie. Wystarczy zwrócić uwagę na pojęcie równowagi PEH, które oznacza, że w poprawnej pielęgnacji włosów powinno się znaleźć miejsce dla substancji z grupy Protein, Emolientów i Humektantów. Ponadto substancje te powinny być stosowane w sposób zrównoważony. 

Gliceryna do włosów – dla kogo?

Za problemy z kondycją włosów i wyglądem fryzury bardzo często odpowiada brak równowagi opisanych powyżej substancji PEH. Należy też pamiętać, że potrzeby włosów są niezwykle indywidualne. Trudno więc się dziwić, że po dziś dzień nie powstało remedium na problemy dla każdego. Gliceryna to doskonały ratunek dla włosów suchych, zniszczonych i rozdwojonych, a mimo to często obwinia się ją o efekt puszenia się i przesuszenia kosmków. Dlaczego tak się dzieje? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Gliceryna na włosy kręcone i wysokoporowate

Włosy kręcone lub zniszczone bardzo często (choć nie zawsze) zaliczane są do włosów średnio lub wysokoporowatych. Mają rozchylone łuski, przez co bardzo szybko wchłaniają substancje i równie szybko je tracą. Z tego powodu, efekt po zastosowaniu konkretnych produktów w nadmiarze może być czasem odwrotny od zamierzonego. Jeśli bowiem posiadasz włosy średnio lub wysokoporowate i nałożysz na nie zbyt dużo gliceryny, przy dużej wilgotności powietrza, substancja przyciągnie wilgoć do włosów. Staną się one wówczas bardzo obciążone. Z kolei jeśli powietrze będzie zbyt suche, gliceryna wyciągnie wilgoć z włosów, a efekt ich przesuszenia będzie bardziej widoczny.

Zasady stosowania gliceryny na włosy

W związku z powyższym gliceryna może przynieść włosom wiele korzyści, jednak należy ją stosować z umiarem i z uwagą na konkretny typ włosów. 

 1. Przed zastosowaniem gliceryny, sprawdź, czy w twojej pielęgnacji włosów nie znajduje się już zbyt dużo humektantów. W tym celu przejrzyj składy szamponów i odżywek do włosów. 
 2. Jeśli twoje włosy są średnio lub wysokoporowate, dopasuj stosowanie gliceryny do wilgotności powietrza, zachowując umiar. 
 3. Nie nakładaj gliceryny na włosy bezpośrednio przed prostowaniem. Takie działanie to prosta droga do ich uszkodzenia. Po nałożeniu na włosy jakichkolwiek substancji, które choć w niewielkim stopniu zwilżają włosy należy poczekać, aż całkowicie wyschną.
 4. Gliceryna jest alergenem, więc z całą pewnością nie powinny jej stosować osoby na nią uczulone. Jeśli ten problem cię dotyczy, używaj kosmetyków bez tego składnika.
 5. Opisane powyżej niekorzystne połączenie gliceryny i suchego powietrza dotyczy również stosowania suszarki. Po zabiegach nawilżających z gliceryną lepiej pozostawić włosy do samoistnego wyschnięcia.
Zobacz też:
Jak przyspieszyć porost włosów? Zobacz, jakie domowe sposoby Ci pomogą

Gliceryna na włosy – jak stosować?

Co ciekawe, glicerynę na włosy można stosować na kilka sposobów. Dzięki temu możesz dobrać pielęgnację dostosowaną do upodobań i ilości czasu, którą dysponujesz. Ponadto, jeśli jeden z podanych przez nas sposobów nie odpowiada twoim włosom, zanim na stałe pożegnasz się z gliceryną – wypróbuj inny. 

Gliceryna jako dodatek do odżywki do włosów

Najprostszym sposobem na wprowadzenie gliceryny do pielęgnacji włosów jest dodanie jej do odżywki lub maski. Dodaj do kosmetyku kilka jej kropli i dokładnie wymieszaj. Zastosuj jak zwykle. 

Gliceryna bezpośrednio na włosy

Glicerynę możesz zastosować również bezpośrednio na włosy. W tym celu nałóż substancję na dłonie i posmaruj pasma. Pozostaw substancję na włosach lub zmyj ją po około 15 minutach.

Nawilżający spray do włosów

Na bazie gliceryny i wody przygotujesz domowy nawilżający spray do włosów. W tym celu zmieszaj około 100 ml wody i kilka kropli gliceryny. Przelej mieszankę do czystej butelki z atomizerem i spryskaj obficie włosy.

Olejowanie na glicerynę

Gliceryna jako humektant świetnie sprawdza się w olejowaniu włosów. Przygotuj czystą glicerynę lub opisany powyżej nawilżający spray z gliceryną oraz olej dobrany do porowatości włosa. Nałóż humektant na pasma, a następnie rozpocznij olejowanie. Pozostaw produkty na włosach na minimum pół godziny. Po tym czasie zmyj je za pomocą odżywki.

Gliceryna na włosy – efekty

Jakich efektów można spodziewać się, stosując glicerynę na włosy? Z pewnością tego, że będą lepiej nawilżone, a zatem również bardziej elastyczne i pełne blasku. Ponadto dobrze nawilżone włosy znacznie lepiej się rozczesują i układają. Są również bardziej miękkie i przyjemne w dotyku. Regularnie i prawidłowo stosowana gliceryna pomoże również ujarzmić rozdwojone suche końce.

Czy gliceryna obciąża włosy?

Właścicielki włosów ze skłonnością do przetłuszczania się często rezygnują z nakładania kosmetyków bezpośrednio na włosy, bez spłukiwania. Istnieje bowiem ryzyko, że fryzura zostanie obciążona. Na szczęście w przypadku gliceryny nie trzeba się tego obawiać. Jej konsystencja jest niezwykle lekka, dlatego nie powinna ona obciążyć fryzury. Możesz śmiało nałożyć ją na włosy, kiedy chcesz opanować niesforne kosmyki i pozostawić.

Gliceryna – apteczny hit do włosów z za niewielką cenę

Ogromną zaletą gliceryny jest jej cena. Można ją znaleźć w każdej aptece i kosztuje zaledwie kilka złotych. Dostępna jest w niewielkich buteleczkach, które zmieszczą się w każdej torebce. Dzięki temu doprowadzisz włosy do ładu, nawet będąc poza domem.

Gliceryna to niezwykle cenna substancja, nie tylko w pielęgnacji włosów, ale również ciała. Nic więc dziwnego, że dla wielu osób stanowi ona obowiązkowy element troski o dobre nawilżenie włosów i skóry. Jednak jak w przypadku większości produktów, ważne jest stosowanie jej z umiarem i baczna obserwacja tego, jak działa na twoje włosy.Powiązane artykuły:
Archiwum: październik 2021