Fluor to pierwiastek, który nie występuje naturalnie w przyrodzie. Powodem tego jest jego silna reaktywność. Co to jest fluorek sodu? To jeden ze związków przez niego wytwarzanych. Ze względu na stan skupienia jest ciałem stałym. Jest bezbarwny. Wyróżnia się wysoką temperaturą topnienia. Można go zlokalizować na etykiecie produktów jako INCI: Sodium Fluoride.
Fluorek sodu- działanie
Właściwości fluorku sodu koncentrują się głównie na:
- wzmacnianiu szkliwa zębów;
- zapobieganiu powstawania próchnicy;
- wzmacnianiu kości oraz niedopuszczaniu do powstania osteoporozy;
- działaniu antybakteryjnym.
Fluorek sodu – zastosowanie w kosmetykach
Sodium Fluoride (NaF) w paście do zębów to bardzo częsty składnik. Wynika to z faktu, że bardzo skutecznie dba o zęby i ich kondycję. Oprócz tego Sodium Fluoride można znaleźć również w:
- płynach do płukania jamy ustnej;
- specjalistycznych preparatach odświeżających oddech;
- produktach stomatologicznych.
Sodium fluoride – bezpieczeństwo stosowania produktów z tym składnikiem chemicznym
Jak w przypadku większości substancji należy pamiętać, że to dawka czyni truciznę. Fluor posiada zdolność do przenikania przez błony komórkowe. Może gromadzić się w wątrobie. Wydalany jest z moczem. Zapotrzebowanie na fluor uzależnione jest m.in. od wagi, będzie więc inne u dorosłego, a inne u dziecka.
Fluorek sodu jest bezpieczny do stosowania w produktach kosmetycznych, pod warunkiem przestrzegania określonych zasad i stężeń:
- w preparatach do higieny i pielęgnacji jamy ustnej maksymalne stężenie w przeliczeniu na fluor nie może przewyższać 0,15%;
- w preparatach, w których występują też inne substancje z fluorem, całkowite stężenie również nie może być wyższe niż 0,15%.
Badania dowodzą, że czysta substancja może wykazywać działanie silnie toksyczne i drażniące. W kosmetykach nie wykorzystuje się jednak takiej formy, a zaledwie 0,15%. Na produktach zawierających ten składnik muszą znajdować się odpowiednie komunikaty. Ich celem jest informowanie konsumenta o obecności tego związku oraz konieczności zachowania specjalnych środków ostrożności w przypadku dzieci.
W związku z tym, że fluorek sodu może przenikać z łatwością do krwiobiegu, nie powinny go stosować kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Fluorek sodu – naturalny czy syntetyczny?
Naturalnie w przyrodzie Sodium Fluoride występuje w postaci minerału. Można go pozyskać drogą syntetyczną w reakcji neutralizacji kwasu fluorowodorowego.
Fluorek sodu – wpływ na środowisko
Sodium Fluoride nie kumuluje się w wodzie. Może w niewielkim stopniu gromadzić się w organizmach żywych. Jego obecność nie zagraża środowisku naturalnemu. W przypadku spalania fluorku sodu mogą jednak powstawać toksyczne związki takie jak fluorowodór.
Fluorek sodu – odpowiedni dla wegan?
Czy fluor może być stosowany przez wegan? Tak, ponieważ nie zawiera w sobie żadnych odzwierzęcych substancji. Jest mineralnym związkiem syntetycznym.
Fluor nie tylko w pastach do zębów – ciekawostki
Zastosowanie substancji nie ogranicza się tylko do branży kosmetycznej. Bierze on udział w produkcji pestycydów – ich przypadkowe połknięcie może zagrażać ludzkiemu życiu. Stosuje się go również w przemyśle szklarskim, a także do impregnacji drewna. Od kilkudziesięciu lat wykorzystuje się go w stomatologii.
https://incibeauty.com/en/ingredients/7679-sodium-fluoride