Franezol, in. farnesol jest związkiem organicznym, zaliczanym do grupy alkoholi, które naturalnie występują w olejkach eterycznych pochodzących z różnorodnych roślin. Stosowany jest przede wszystkim w przemyśle perfumeryjnym oraz kosmetycznym. Bywa wykorzystywany również do produkcji produktów zapachowych, takich jak m.in. dyfuzory, czy też odświeżacze powietrza.
Farnezol – opis
Farnezol, in. farnesol ma postać bezbarwnej, słodkiej w zapachu przypominającej zapach konwalii, oleistej cieczy. Jest związkiem oraganicznym, pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Farnezol zaliczany jest do grupy alkoholi seskwiterpenowych (póltoraterpenowych), które w środowisku naturalnym występują przede wszystkim w olejkach eterycznych różnorodnych roślin. Poza przemysłem kosmetycznym farnezol wykorzystuje się również m.in. w przemyśle spożywczym, tytoniowym, a także w aromaterapii, głównie pod postacią różnorakich olejków eterycznych i świec zapachowych, jak również w środkach ochrony osób o działaniu owadobójczym.
Farnezol – działanie
Działanie farnezolu dotyczy przede wszystkim przemysłu perfumeryjnego oraz kosmetycznego. Substancja ta wykorzystywana jest przede wszystkim jako stabilizator zapachu. Stosuje się ją również dla podkreślenia słodkich nut zapachowych, zwłaszcza kwiatowych. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do poprawy zapachu danego produktu i wzmocnienia całej wyczuwalnej kompozycji poszczególnych aromatów. Farnezol wykazuje działanie hamujące dla rozwoju bakterii, dlatego też bywa wykorzystywany w produktach kosmetycznych, zwłaszcza dezodorantach. Znaleźć go można również w mydłach. Jest też popularnym składnikiem olejków eterycznych, np. gorzkiej pomarańczy, które wykorzystuje się do produkcji między innymi kosmetyków naturalnych. Najbardziej znany jest jednak jako składnik kompozycji zapachowych.
Bezpieczna ilość farnezolu, dopuszczona do użytku jest jasno określona i nie może być przekraczana. Zakres norm substancji, uwzględnia podział produktów na zmywalne i niezmywalne. W przypadku tych drugich, które pozostają na skórze przez dłuższy czas, zawartość farnezolu jest niższa. Jednak nawet niewielka i uznawana za bezpieczną, może powodować alergie. Posiadając nadwrażliwość na działanie substancji przed zastosowaniem danego produktu warto upewnić się czy znajduje się on na liście składników preparatów. Poza nazwą podstawową farnezol według INCI można znaleźć również pod nazwą m.in: Farnesol, Cymbopogon Nardus Oil, Santalum Album Oil, Myroxylon pereirae resin, Citrus Aurantium Amara (Bitter Orange) Peel Oil, Rosa Hybrid Flower Extract.
Farnezol to substancja wykorzystywana w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym jako stabilizator zapachu oraz składnik podkreślający słodkie nuty zapachowe perfum i kosmetyków. Ze względu na właściwości alergenne, dopuszczalną zawartość substancji w danym produkcie określają stosowne normy.