Jeśli lubisz eksperymentować z fryzurą i nie boisz się tego robić na własną rękę, prawdopodobnie nie jest ci obca kupna farba do włosów. Tego typu domowe zabiegi mają jednak jedną znaczącą wadę – ciężko nad wszystkim samemu zapanować. Po farbowaniu możesz znaleźć na skórze brzydkie plamy z farby, które ciężko usunąć. Czym zmyć farbę do włosów ze skóry i mebli? Przeczytaj nasz poradnik i przekonaj się, że to wcale nie takie trudne, jak mogłoby się wydawać.
Jak zmyć farbę do włosów ze skóry? Lepiej zapobiegać niż naprawiać szkody. Jak zabezpieczyć skórę podczas farbowania?
Być może jeszcze nie jest za późno i nie zaczęłaś farbować włosów? Świetnie! W takim przypadku pomożemy ci odpowiednio zabezpieczyć ciało i przestrzeń przed zabrudzeniami. Stosując się do tych porad, nie będziesz musiała zastanawiać się, czym zmyć farbę do włosów ze skóry.
- Przede wszystkim wykonaj najpierw test uczuleniowy. Nie jest to oczywiście sposób na to, jak zmyć farbę ze skóry. Nie znaczy to jednak, że możesz ten krok pominąć. Jeśli pobrudzisz się substancją, która cię uczula, skutki będą bardzo nieprzyjemne.
- Ustaw się w miejscu, które łatwo będzie posprzątać. Jeśli nie ma takiego miejsca w twoim domu, zabezpiecz podłogę folią lub gazetami. Odsuń meble na bezpieczną odległość. Jednocześnie zadbaj o odpowiednie oświetlenie i dobrą widoczność. Najlepiej, jeśli będziesz miała do tego lustra lub osobę do pomocy.
- Posmaruj tłustym kremem całą twarz, kark, uszy – wszystkie obszary ciała, które narażone są na zabrudzenie farbą. Możesz też użyć w tym celu zwykłego żelu do włosów lub masła do ciała. Farba z natłuszczonych obszarów zejdzie później z łatwością. Uważaj, aby nie poplamić tłuszczem samych włosów – farba może się później na nich gorzej trzymać.
- Ramiona najlepiej zabezpiecz niechcianą koszulką lub szmatką. Pamiętaj, że wszystko, czego dotknie farba, zostanie poplamione. Zdecydowanie łatwiej jest poświęcić więcej czasu na takie przygotowania. Usunięcie zabrudzeń jest problematyczne i nie zawsze działa.
Dopiero teraz jesteś gotowa, żeby rozpocząć farbowanie. Stosując się do powyższych wskazówek, nie będziesz musiała martwić się, czym zmyć farbę do włosów ze skóry. Zmyjesz ją z łatwością. Jeśli jednak na metody zapobiegawcze jest już za późno, czytaj dalej. Dowiesz się, jak usunąć farbę do włosów ze skóry.
Czym zmyć farbę do włosów ze skóry?
Wszystkie farby dość dobrze rozpuszczają się w tłuszczach. Dlatego sprawdzonym sposobem na to, czym zmyć farbę do włosów ze skóry, jest sięgnięcie po olej. Może to być właściwie cokolwiek – kuchenny olej rzepakowy, naturalna oliwa z oliwek, olej kokosowy lub oliwka do pielęgnacji skóry dzieci. Są to wszystko naturalne produkty, które nie podrażniają skóry. Możesz więc stosować je zarówno na ręce, jak i na twarz.
Podobną skuteczność wykazuje też płyn do demakijażu. Użyj tego, który stosujesz na co dzień. Wówczas masz pewność, że nie wywoła on niepożądanej reakcji alergicznej na swojej skórze. Pamiętaj, aby nie wcierać agresywnie produktu. Pozostaw go na skórze na kilka minut, a następnie delikatnie zetrzyj wacikiem.
Kolejnym sposobem na to, jak usunąć farbę do włosów ze skóry, jest po prostu uzbrojenie się w cierpliwość. Barwnik sam zejdzie ze skóry po kilku dniach i codziennym myciu mydłem lub nacieraniu olejem. Jeśli plamy powstały na karku lub uszach, możesz spokojnie ukryć te miejsca na parę dni pod swoimi włosami. Po niedługim czasie zabrudzenia same znikną. Jest to jednak sposób tylko dla cierpliwych. Nie nada się też, jeśli ślad po farbie jest w widocznym miejscu. Czytaj dalej, aby poznać więcej odpowiedzi na nurtujące pytanie: czym zmyć farbę do włosów ze skóry i innych powierzchni.
Czym zmyć farbę do włosów z twarzy?
Skóra twarzy jest najbardziej podatna na reakcje alergiczne, uszkodzenia i podrażnienia. Przede wszystkim pamiętaj, żeby nie pocierać plam zbyt mocno. Nie używaj do tego żadnych agresywnych metod ani szorstkich materiałów. Pamiętaj, że farba jest produktem utleniającym. Obchodząc się z nią niewłaściwie, możesz narobić sobie więcej szkód niż korzyści.
Czym zmyć farbę z czoła bezpiecznie i skutecznie? Spróbuj potrzeć plamę na skórze zafarbowanym (i dokładnie wypłukanym!) kosmykiem włosów. Bądź przy tym cierpliwa i delikatna. Ten sposób nie zawsze działa. Im szybciej zareagujesz, tym większe prawdopodobieństwo sukcesu.
Świetnym sposobem na to, jak zmyć farbę do włosów z przedziałka i całej skóry głowy, jest spienienie farby. Przed spłukaniem farby z włosów zwilż głowę niewielką ilością ciepłej wody. Masuj skórę ruchem podobnym jak przy myciu włosów. Stopniowo dodawaj coraz więcej wody i cały czas masuj głowę. Wykonuj tę czynność kilka minut, po czym całkowicie spłucz farbę z głowy i włosów.
Czym zmyć farbę do włosów z rąk?
Skóra rąk jest przeważnie nieco mniej delikatna niż ta na twarzy. W związku z tym możesz użyć do niej „cięższej artylerii”. Czym zmyć farbę z rąk? Możesz zastosować powyższe sposoby lub użyć… zmywacza do paznokci. Pamiętaj jednak, że ma on działanie silnie wysuszające. Zawsze po użyciu zmyj go dokładnie ze skóry. W przeciwnym razie może spowodować widoczne podrażnienia i przesuszone plamy.
Ciekawym sposobem na to, jak zmyć farbę ze skóry i innych powierzchni, jest zastosowanie lakieru do włosów. Wbrew pozorom nie utrwali on wcale barwnika. Zastosowanie go na skórze lub tkaninach sprawi, że wywabisz uporczywe i nieestetyczne plamy po farbie. Możesz w ten sposób usuwać plamy nie tylko po farbie do włosów, lecz także po szmince, podkładzie, tuszu do rzęs itp.
Czym zmyć farbę z mebli i podłogi?
Jeśli chodzi o meble łazienkowe, możesz spróbować zmyć farbę do włosów chlorem. Właściwie każdy wybielacz pomoże wywabić trudne plamy. Pamiętaj jednak, że wybielacze to silnie działające substancje – mogą zniszczyć meble drewniane i plastikowe. Chloru używaj tylko do kafelków, wanny, itp. Słowem, tylko na powierzchniach, które są w stanie znieść działanie tak silnej chemii.
Jeśli chodzi o bardziej delikatne meble, pytanie „czym zmyć farbę?” nie ma niestety tak jasnej odpowiedzi. Możesz użyć wspomnianego wyżej lakieru do włosów lub spirytusu salicylowego. Pomocny może okazać się także aceton lub inny rozpuszczalnik do farb. Ewentualnie wypróbuj sodę oczyszczoną lub tonik do twarzy. Czegokolwiek użyjesz, pamiętaj, aby najpierw sprawdzić działanie wybranej substancji na niewielkim obszarze. Niektóre z tych rzeczy mogą nieodwracalnie zniszczyć tapicerkę lub drewno.
Jak zmyć farbę z włosów?
Sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, jeśli problem nie tkwi w niechcianych plamach na ubraniach lub skórze, a na twoich włosach. Niestety, jedynym stuprocentowo skutecznym sposobem na to, jak zmyć farbę z włosów, jest poczekanie, aż same odrosną. Możesz obciąć zafarbowany fragment, jeśli są to końcówki lub mała, przypadkowa plama. Natomiast jeśli zafarbowałaś całą głowę, a kolor włosów ci się nie podoba, nie istnieje dobry sposób na naprawę takiego błędu.
Jeżeli rozjaśniałaś włosy, powrót do naturalnego koloru nie będzie aż tak skomplikowany. Poszukaj koloru farby, który najbardziej przypomina twój naturalny odcień. Możesz też udać się do fryzjera. Pomoże on odbudować zniszczoną strukturę twoich włosów oraz wybrać najlepszy kolor.
Trudniej zmyć farbę z włosów, jeśli jest ona w ciemnym odcieniu. Jedyny sposób na ratunek w takim przypadku to dekoloryzacja. Ściąganie nałożonego koloru zawsze wiąże się z naruszeniem struktury włosa. Po takim zabiegu twoje włosy będą słabe, łamliwe i podatne na zniszczenia. Lepiej nie zabierać się za to samodzielnie. Jest to zdecydowanie trudniejsze niż koloryzacja.
Czym zmyć farbę z czoła i włosów? Domowe sposoby
Do domowych sposobów usuwania niechcianego koloru należy mycie włosów sodą. Jest to też popularna odpowiedź na pytanie – czym zmyć farbę do włosów ze skóry? Sodę oczyszczoną możesz wymieszać z szamponem. Taką mieszanką umyj skórę głowy i włosy.
Ta naturalna substancja działa łagodniej niż chemikalia, ale jest dość skuteczna. Skutecznie ściągnie z twoich włosów także inne niepożądane substancje – kurz, brud, silikony i pozostałości innych kosmetyków. Nie używaj tego sposobu zbyt często – wystarczy raz na około 2 tygodnie. W przeciwnym razie uszkodzisz strukturę włosów.
Wiesz już, czym zmyć farbę ze skóry i jak poradzić sobie z niechcianym kolorem na włosach. Poznałaś też cenne wskazówki, które przydadzą ci się przed przystąpieniem do farbowania. Teraz nie pozostaje ci nic innego – możesz do woli eksperymentować z kolorami na głowie. Pamiętaj jednak, że ostatecznie najbezpieczniejszym na to sposobem jest oddanie się w ręce fryzjera. Specjalista zadba o zdrowie twoich włosów i schludność całego zabiegu. Wówczas nie będziesz musiała się martwić, jak zmyć farbę do włosów ze skóry, mebli ani ubrań.