Bariera hydrolipidowa – co to takiego?

Bariera hydrolipidowa może być również nazywana płaszczem lub warstwą hydrolipidową. To warstwa ochronna, która znajduje się na ciele i składa się głównie z wolnych kwasów tłuszczowych, cholesterolu oraz ceramidów. Tworzy okluzję, dzięki której skóra jest bardziej odporna na działanie promieni UV, a gdy się zranisz, zaczyna szybciej się regenerować. Zapobiega także utracie wody. To właśnie dlatego jest tak ważna: jeśli dochodzi do jej uszkodzenia, skóra szybko zaczyna wyglądać źle, a ty czujesz związany z tym dyskomfort.

Jak rozpoznać uszkodzoną barierę hydrolipidową?

Uszkodzenie bariery hydrolipidowej jest często widoczne gołym okiem. Przede wszystkim będziesz jednak czuć, że coś jest nie tak. Twoja skóra zacznie się przetłuszczać, bądź będziesz czuł, że jest nieprzyjemnie ściągnięta. Możesz także odczuwać pieczenie bądź swędzenie, a na twojej twarzy być może pojawi się większa liczba wyprysków. Będzie również przewrażliwiona i zacznie źle reagować nawet na sprawdzone kosmetyki. Zauważysz również, że jest pozbawiona zdrowego blasku i ziemista.

Kiedy dochodzi do uszkodzenia bariery hydrolipidowej?

Bariera hydrolipidowa może zostać uszkodzona przez nieodpowiednio dobraną pielęgnacje skóry. Jeśli używasz silnych detergentów bądź zbyt często korzystasz z peelingu ten ważny organ nie ma czasu na regeneracje i zaczyna się buntować. To jednak niejedyny powód, przez który może dojść do uszkodzenia tej warstwy ochronnej skóry. Zdarza się to również w sytuacjach, w których nieodpowiednio chronisz się przed złymi warunkami atmosferycznymi, np. przed mroźną pogodą bądź przed działaniem promieni UV.

Odbuduj barierę hydrolipidową! Jak to zrobić?

Odbudowa bariery lipidowej będzie przede wszystkim polegała na wprowadzeniu odpowiednich produktów do pielęgnacji. W tym czasie ogranicz używanie peelingów, produktów zawierających kwasy czy retinol. Skup się na tym, aby oczyszczać skórę w delikatny sposób oraz by odpowiednio ją nawilżać. Dobrym pomysłem może okazać się używanie żelu aloesowego. Ponadto bardzo ważne jest też to, aby chronić się przed promieniowaniem UV. Najlepiej zrobisz, jeśli niezależnie od pory roku będziesz używać filtra z wysokim poziomem ochrony, np. SPF 50. Dzięki temu pomożesz skórze w szybciej regeneracji.

Zobacz też:
Kanony piękna – jak zmieniło się postrzeganie kobiecej sylwetki? Jak kreowany jest ideał kobiecego piękna obecnie?

Dbaj o barierę hydrolipidową każdego dnia

Bariera hydrolipidowa jest niezwykle ważna, dlatego powinieneś dbać o nią każdego dnia. Nie rezygnuj z pielęgnacji skóry na całym ciele, używając nawilżających kremów. Jeśli twoja cera jest szczególnie sucha lub łatwo się podrażnia, warto wybrać się do dermatologa bądź kosmetologa, który dobierze odpowiedni zabieg do twojego ciała. Nie zapominaj, że w pielęgnacji ciała najważniejsze jest regularne stosowanie produktów dopasowanych do twoich indywidualnych potrzeb.

Jeżeli szukasz więcej informacji to znajdziesz je w artykule: https://gemini.pl/poradnik/uroda/jak-dbac-o-dlonie-zima/Powiązane artykuły:
Archiwum: listopad 2021