Czerwone kropki na nogach – jak odróżnić alergię od czerwonych kropek po goleniu? Poznaj sprawdzone sposoby na pozbycie się krostek na nogach

Czerwone kropki na nogach to problem, który dotyczy wielu osób. Przyczyn ich powstawania jest kilka. Poznaj sprawdzone metody na pozbycie się ich i ciesz się gładkimi nogami bez podrażnień!

czerwone kropki na nogach

Zobacz, co może być przyczyną pojawiania się czerwonych kropek na nogach i dlaczego tylko niektóre osoby są narażone na ich powstawanie. Sprawdź, jak możesz skutecznie pozbyć się tego problemu! 

Czerwone kropki na nogach – dlaczego powstają? 

Czerwone kropki na nogach to problem, z którym boryka się wiele kobiet. Czasem nie wiadomo, skąd w ogóle się one biorą. Przyczyn ich powstawania może być kilka i czasami ciężko jest zidentyfikować źródło problemu. Czerwone kropki na skórze często określane są mianem truskawkowych nóg, gdyż liczne, drobne zmiany przypominają wyglądem ten właśnie owoc. W Internecie można znaleźć wiele informacji, jak radzić sobie z tą kwestią, jednak znacząca część z nich jest nieskutecznych. Najważniejszą kwestią jest poznanie źródła problemu, gdyż tylko wówczas można wprowadzić odpowiednie leczenie. 

Czerwone kropki po goleniu – przyczyny powstawania 

Czerwone kropki na nogach–sprawdzone sposoby na pozbycie sie ich Czerwone kropki po goleniu przyczyny powstawania

Częstą przyczyną powstawania kropek na nogach jest depilacja. W wyniku silnego podrażnienia skóry dochodzi do infekcji bakteryjnej, wskutek czego pojawia się zapalenie mieszków włosowych. Skutkiem jest powstawanie drobnych czerwonych kropeczek na udach lub łydkach. Choroba ta najczęściej wywołana jest przez paciorkowca ropnego bądź gronkowca złocistego. Czerwone kropki na nogach powstają najczęściej w wyniku depilacji maszynką, jednak w przypadku innych sposobów usuwania owłosienia problem ten również może się pojawiać. Jeśli zauważysz czerwone kropki po goleniu, skonsultuj się z lekarzem.

Zapalenie mieszków włosowych na łydce – objawy

Jak dokładnie wyglądają zmiany skórne w przypadku zapalenia mieszków włosowych? Charakterystyczne są liczne, drobne krostki wypełnione najczęściej ropą. Pojedyncze zmiany nie są bolesne, jednak może dojść do zlewania się kilku zmian skórnych i wówczas chorobie często towarzyszy świąd i ból. Należy pamiętać, że nie wolno usuwać zmian zapalnych, gdyż wówczas może dojść do pogorszenia stanu skóry i rozprzestrzenienia się choroby.

Zapalenie mieszków włosowych – leczenie

Jako że zapalenie mieszków włosowych jest wynikiem obecności bakterii, podczas leczenia stosuje się antybiotyki. Dobrze sprawdzają się również maści działające antybakteryjnie. Przez cały okres leczenia należy zaprzestać depilacji aż do pełnego wyleczenia czerwonych kropek na nogach.

Czerwone krostki na nogach po depilacji – pozbądź się czerwonych plam poprzez regularne złuszczanie naskórka!

Jeśli czerwone kropki po goleniu nie są ci obce, warto zmienić nieco swoją codzienną pielęgnację, by zapobiegać powstawaniu nieestetycznych zmian. Wystarczy kilka prostych kroków, by zmniejszyć prawdopodobieństwo podrażnienia po goleniu nóg.

Wykonuj regularnie peeling skóry

Peeling skóry to podstawa jeśli chcesz pożegnać się z czerwonymi kropkami na nogach. Wykonywany regularnie, raz lub dwa razy w tygodniu pomaga pozbyć się martwego naskórka i pobudza skórę do produkcji nowych komórek. Dodatkowo sprawia on, że włoski nie wrastają i ryzyko podrażnień jest zminimalizowane.

 Do wyboru masz dwie opcje. Peeling możesz wykonać samodzielnie w domu, używając na przykład fusów z kawy. Wówczas produkt jest naturalny i przyjazny skórze. Druga opcja to peeling solny bądź cukrowy zakupiony w sklepie. Warto wówczas zwracać uwagę na składy tak, aby również był on jak najbardziej naturalny i nie zawierał substancji drażniących.

Szczotkowanie ciała na sucho – metoda działająca cuda!

Szczotkowanie ciała na sucho to niezwykle popularna metoda w ostatnim czasie do pozbycia się czerwonych kropek na nogach. Do wykonania zabiegu potrzebujesz specjalnej szczotki. Cały proces, jak sama nazwa wskazuje, wykonuje się na sucho poprzez masaż skóry. Jest to doskonała alternatywa dla peelingów, gdyż dzięki tej metodzie również pozbywasz się martwych komórek naskórka i pobudzasz skórę do produkcji nowych. Regularnie wykonywany zabieg poprawia krążenie krwi i sprawia, że skóra staje się niezwykle gładka i miękka w dotyku.

Szczotkowanie ciała na sucho sprawia, że włoski nie wrastają i wydostają się na zewnątrz, dzięki czemu podczas depilacji nie dochodzi do podrażnienia i włoski są z łatwością usuwane. 

Zobacz też:
Nadmierne owłosienie u mężczyzn – o czym świadczy? Jak radzić sobie z męskim bujnym owłosieniem? Czy włosy na ciele świadczą o męskości?

Czerwone kropki na nogach po depilacji – co jeszcze można zrobić, by zapobiec ich powstawaniu?

Czerwone kropki na nogach–sprawdzone sposoby na pozbycie sie ich Czerwone kropki na nogach po depilacji–co jeszcze mozna zrobic by zapobiec ich powstawaniu

Oprócz regularnego wykonywania peelingu warto pamiętać również o kilku innych krokach, które pomogą zapobiec powstawaniu czerwonych kropek na nogach. Pamiętaj o nich każdego dnia i pozbądź się uciążliwego problemu raz na zawsze!

Zadbaj o odpowiednią higienę podczas depilacji

Niezależnie od tego, na jaką metodę depilacji się zdecydujesz, zawsze pamiętaj o odpowiedniej higienie. Zmniejszysz wówczas ryzyko wystąpienia stanów zapalnych. Jeśli decydujesz się na depilację jednorazową maszynką, pamiętaj o jej regularnej wymianie. Wiele kobiet o tym zapomina i stosuje jedną golarkę przez wiele tygodni. Prawdopodobieństwo infekcji i czerwonych kropek na nogach jest wówczas zdecydowanie wyższe. Co więcej, ważny jest sposób przechowywania maszynki. Nie zostawiaj jej w sposób niezabezpieczony blisko innych przedmiotów. 

Pamiętaj o odpowiedniej technice depilacji

Czerwone kropki na nogach najczęściej powstają na skutek depilacji maszynką. Jeśli nie chcesz zrezygnować z tej metody, pamiętaj o odpowiedniej technice. Nogi zawsze gól pod włos. Tylko wówczas usuniesz je skutecznie. Nigdy nie gól również nóg na sucho, gdyż podrażnienia są wówczas gwarantowanie. Używaj specjalnie przeznaczonych do tego pianek lub żeli pod prysznic. Zmiękczysz wówczas włoski i sprawisz, że znacznie łatwiej będzie ci je usunąć. 

Zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry

Odpowiednie nawilżenie skóry jest niezwykle istotne. Dzięki temu wzmacniasz barierę ochronną naskórka, więc ryzyko infekcji i czerwonych kropek na nogach jest zmniejszone, a bakteriom trudniej wniknąć w głąb skóry. Dobrze nawilżona skóra jest miękka w dotyku i gładka, dzięki czemu odrastające włoski bez problemu się przez nią przebijają. Minimalizuje to ryzyko ich wrastania, a tym samym stanów zapalnych i powstawania czerwonych kropek na nogach.

Czerwone kropki na nogach – alergia. W jakich sytuacjach mogą pojawiać się czerwone wypryski alergiczne?

Czerwone kropki na nogach mogą być również wynikiem alergii na stosowane kosmetyki. Obecnie w licznych żelach pod prysznic czy balsamach znajduje się wiele substancji odpowiedzialnych za piękny kolor i zapach. Dzięki nim codzienna pielęgnacja jest znacznie przyjemniejsza, jednak wiele osób nie toleruje tych substancji, czego objawem jest właśnie alergia.

Przyczyną mogą być również barwniki dodawane do ubrań. Wówczas po założeniu spodni często odczuwany jest silny świąd niemożliwy do zignorowania.

Alergia na kosmetyki lub barwniki w odzieży – objawy

Jeśli zaobserwujesz czerwone kropki na nogach, którym towarzyszy świąd, najczęściej oznacza to alergię. Warto obserwować, kiedy zmiany takie powstają. Jeśli za każdym razem po użyciu jednego żelu pod prysznic czy balsamu do ciała problem się pojawia, można być pewnym, że to on jest przyczyną problemu. Charakterystyczne są właśnie czerwone plamki na nogach.

Jeżeli chodzi o alergię na barwniki dodawane do odzieży, dochodzi wówczas do alergii kontaktowej, czyli zmiany powstają jedynie w miejscu kontaktu materiału ze skórą. Objawy podobne są jak w przypadku atopowego zapalenia skóry. Obserwuje się powstawanie czerwonych plam, silny świąd oraz nadmierne przesuszenie.

Alergia na kosmetyki lub barwniki w odzieży – leczenie

Jeżeli zaobserwujesz reakcję alergiczną i czerwone kropki na nogach po zastosowaniu kosmetyków, powinieneś zacząć stosować dermokosmetyki. Produkty te charakteryzują się dużą ilością przeprowadzonych badań i testów, przez co są delikatniejsze dla skóry i nie posiadają substancji drażniących. Nie mają one koloru ani zapachu, co dla wielu użytkowników stanowi problem, jednak z ich pomocą problemy skórne znikną. Preparaty tego typu najczęściej dostępne są w aptekach i z powodzeniem mogą być stosowane również w przypadku dzieci.

Jeżeli chodzi o alergię na barwniki znajdujące się w odzieży, zrezygnuj ze sztucznych materiałów. Postaw na luźne fasony wykonane z oddychających tkanin jak bawełna. Unikaj ciemnych materiałów, gdyż często barwione są one silnymi, sztucznymi substancjami, które mogą być przyczyną alergii.

Czerwone kropki na nogach – podsumowanie

Czerwone kropki na nogach najczęściej są skutkiem niewłaściwej depilacji. Wynikać mogą z niewystarczającej higieny podczas usuwania owłosienia bądź z niewłaściwej techniki. Dojść może wówczas do zapalenia mieszków włosowych, choroby bakteryjnej, która musi być leczona przy pomocy antybiotyków. Czerwone kropki na nogach mogą być również skutkiem alergii na składniki kosmetyków bądź na barwniki stosowane w odzieży. Postaw wówczas na dermokosmetyki z delikatnymi składami, a w przypadku ubrań – na naturalne tkaniny i luźne fasony.Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Popularne wpisy: