Chlorek benzalkonium – właściwości i zastosowanie

Chlorek benzalkonium to substancja konserwująca, którą stosuje się w produktach w celu wydłużenia ich przydatności do użycia. Przeczytaj i dowiedz się więcej na jej temat!

chlorek benzalkoniowy

Chlorek benzalkonium, in. benzalkonium chloride to popularny składnik produktów kosmetycznych. Jego podstawowym zadaniem jest ograniczenie namnażania się bakterii i ich przetrwania w trakcie przechowywania kosmetyków. Co istotne substancja ta chroni również produkty przed ich nadkażeniem do którego może dochodzić podczas wydobywania ich palcami z opakowań. Chlorek benzalkonium wykazuje również działanie kosmetyczne, doskonale sprawdzając się jako substancja antystatyczna, zapobiegające elektryzowaniu się włosów.

Chlorek benzalkonium – najważniejsze właściwości

Chlorek benzalkonium, in. benzalkonium chloride to substancja pochodzenia syntetycznego, która wykorzystywana jest w produktach przede wszystkim jako środek konserwujący. Jej podstawowym zadaniem w tym zakresie jest uniemożliwienie rozwoju i namnażania bakterii oraz ich przetrwania podczas użytkowania produktu. Dzięki jej zawartości w produkcie zostaje ograniczone ryzyko jego nadkażenia podczas codziennego użytkowania, na przykład poprzez nabieranie go palcami wprost z opakowania, a przez to wydłużenie jego przydatności do użycia.

Chlorek benzalkonium to substancja, która wykazuje również kosmetyczne działanie. Działa ona antystatycznie, zapobiegając elektryzowaniu się włosów, a także je wygładza i dodaje blasku. Dzięki tym właściwościom bywa wykorzystywana w produktach przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Jednak to nie jest jej jedyne zastosowanie. Stosuje się ją także w produktach myjących, szczególnie przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej, w których działa antybakteryjnie. Dodatkowo wykorzystywana jest w dezodorantach i innych preparatach maskujących nieprzyjemne zapachy.

Chlorek benzalkonium – szkodliwość

Chlorek benzalkonium stosowany w ilościach zgodnych z normami i w stężeniu zgodnym z obowiązującymi przepisami jest bezpieczny dla człowieka. W produktach przeznaczonych do spłukiwania, jego stężenie nie może przekraczać 3%, zaś w pozostałych, w których występuje w roli środka konserwującego 0,1%. W wyższym stężeniu może działać drażniąco, zwłaszcza na oczy.

Chlorek benzalkonium to popularny środek konserwujący oraz substancja o działaniu antystatycznym oraz antybakteryjnym. Stosowany we właściwych ilościach i prawidłowym stężeniu, zgodnie z obowiązującymi normami jest bezpieczny dla człowieka. 

Zobacz też:
Cyclopentasiloxane (dekametylocyklopentasiloksan) – czy silikon kosmetyczny jest bezpieczny? Jakie zastosowanie i właściwości ma ten składnik?


Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Popularne wpisy: