Efekty działania twardej wody widoczne są na przedmiotach i sprzętach codziennego użytku. Zakamieniony czajnik, osad na baterii łazienkowej czy poszarzałe szklanki to wówczas coś normalnego. Ale czy wiesz, że twarda woda może być przyczyną złej kondycji twoich włosów i skóry głowy? Co więcej, może powodować, że nawet najlepsze kosmetyki nie mogą dotrzeć w głąb włosa i zadziałać. Jest jednak rozwiązanie tego problemu – chelatowanie włosów. Czytaj o nim więcej!
Czym jest chelatowanie włosów?
Chelatowanie włosów to w skrócie metoda oczyszczania włosów z osadu, który pozostawia na nich twarda woda. Zabieg jest też wskazany, jeżeli często korzystasz z basenu. Te czynniki sprawiają, że na włosach mocno osadzają się pewne minerały, które w dużych ilościach mogą bardzo niekorzystnie działać na wygląd twojej fryzury i udaremniać wszystkie podejmowane próby pielęgnacji. Aby oczyścić włosy z tych substancji, należy zastosować pewne produkty, które mają właściwości chelatujące. Wykazują one zdolność wiązania się z tym, co zalega na włosach, a to umożliwia ich dogłębne oczyszczenie.
Chelatowanie przed hennowaniem
Jak wspomnieliśmy wcześniej, nadbudowa pewnych substancji na włosach udaremnia próby ich odżywienia i nawilżenia. Podobnie jest w przypadku henny i farby do włosów. Jeżeli włosy nie są oczyszczone, henna nie może wniknąć w głąb włosa. W efekcie kolor nie jest zbyt intensywny i szybciej się wypłukuje. Z tego powodu, przed wykonaniem hennowania zaleca się zabieg chelatowania, który otworzy łuski włosa. To pozwoli lepiej zadziałać substancjom koloryzującym i uzyskać pożądany rezultat. Jeżeli używasz produktów do tonowania włosów, przed taką koloryzacją również możesz przeprowadzić chelatowanie. Dzięki temu nadany odcień będzie bardziej równomierny i dłużej się utrzyma.
Dlaczego warto chelatować włosy?
Zastanawiasz się, dlaczego twoje włosy są suche i zniszczone, a żadna kuracja nie przynosi pożądanych efektów? Prawdopodobnie ucierpiały one na skutek osadu z twardej wody. Zatem zła kondycja fryzury i wypadanie włosów to jedne z powodów, dla których warto przeprowadzić chelatowanie. Jeżeli planujesz zastosować kosztowną kurację skóry głowy i włosów, polecamy wykonać wcześniej właśnie taki zabieg oczyszczający. Wtedy kuracja będzie o wiele bardziej efektywna. Często też zdarza się, że fryzura lepiej prezentuje się już po samym chelatowaniu.
Szampon do chelatowania włosów
Chelatowanie to zabieg, który można z łatwością wprowadzić do regularnej pielęgnacji włosów. W drogeriach stacjonarnych i internetowych można kupić specjalny szampon chelatujący. W składzie tego produktu znajduje się substancja o nazwie Disodium EDTA. Jest to sól dwusodowa kwasu wersenowego, która ma zdolność wiązania się z jonami metali.
Jak chelatować włosy?
Chelatowanie szamponem to nic innego jak po prostu mycie włosów. Należy więc dobrze zwilżyć włosy, a następnie rozprowadzić produkt w dłoniach. W kolejnym kroku nanosimy szampon na włosy i masujemy do wytworzenia się piany. Po upływie 2-3 minut należy dokładnie spłukać włosy. Przed przystąpieniem do zabiegu należy zapoznać się z informacjami zawartymi na etykiecie szamponu oczyszczającego i przeprowadzić chelatowanie zgodnie z zaleceniami producenta.
Chelatowanie włosów w domu
Zabieg chelatowania włosów możesz przeprowadzić również domowymi sposobami. Większość potrzebnych produktów prawdopodobnie masz już w kuchennej szafce.
Domowa maska chelatująca
Do przygotowania domowej maski chelatującej potrzebne będą następujące produkty:
- kwasek cytrynowy;
- emolientowa lub humektantowa maska do włosów (bez silikonów);
- witamina C w tabletkach.
Odmierz porcję maski do włosów – około 2 łyżek produktu powinno wystarczyć do przeprowadzenia zabiegu na włosach średniej długości. Następnie dodaj pół łyżeczki kwasku cytrynowego. Dokładnie pokrusz jedną tabletkę witaminy C, dodaj do pozostałych składników i wymieszaj maseczkę chelatującą. Umyj włosy szamponem i odsącz je z wody. Nałóż przygotowaną miksturę i pozostaw na włosach na około 20-30 minut. Na koniec dokładnie je spłucz i wysusz jak zwykle.
Płukanka chelatująca włosy
Innym sposobem na dokładne oczyszczenie włosów jest sporządzenie płukanki chelatującej. Będziesz potrzebować letniej wody, octu jabłkowego lub soku z cytryny. Proporcje to:
- 500 ml wody;
- 1 łyżka octu jabłkowego;
lub
- 500 ml wody;
- 1 łyżka soku z cytryny.
Jeżeli masz dłuższe włosy, możesz przygotować większą ilość płukanki, używając 1 litra wody i analogicznie 2 łyżki składnika chelatującego. Najpierw umyj włosy jak zwykle i spłucz produkt. Do ostatniego płukania włosów wykorzystaj sporządzoną wcześniej płukankę.
Kiedy zrezygnować z chelatowania?
Są sytuacje, kiedy lepiej zrezygnować z chelatowania włosów. Przede wszystkim, nie polecamy zabiegu dla włosów farbowanych na kolory rude i świeżo po hennie. Chelatowanie może przyczynić się do utraty intensywności koloru. W takich przypadkach polecamy przeprowadzić oczyszczenie włosów przed koloryzacją.
Efekty chelatowania włosów
Po chelatowaniu włosy stają się miękkie i wygładzone. Mniej się puszą i wyglądają na zdrowsze. Chelatowanie eliminuje efekt matowych i szorstkich włosów. Jeżeli masz problem z niesfornymi kosmkami i trudno ci wymodelować fryzurę, po zabiegu powinnaś zauważyć znaczącą poprawę. Kolor włosów staje się też bardziej intensywny.
Jak często powtarzać zabieg?
Jak często chelatować włosy? Dla jednych kobiet optymalne będzie przeprowadzanie zabiegu raz w miesiącu, na przykład przed koloryzacją, dla innych z kolei raz na tydzień. Częstotliwość chelatowania należy tak naprawdę ustalić samodzielnie, biorąc pod uwagę kilka czynników.
- Przede wszystkim warto sprawdzić poziom twardości wody – często widać to już gołym okiem na armaturze łazienkowej. Jeżeli woda, której używamy do mycia włosów jest wyraźnie zakamieniona lub czuć charakterystyczny zapach chloru lub metalu, jest to znak, że fryzura wymaga dogłębnego oczyszczenia.
- Po drugie należy wziąć pod uwagę, jakie kosmetyki stanowią podstawę codziennej pielęgnacji. Jeżeli są mocno obciążające, konieczne może być częstsze chelatowanie włosów. Tak więc równocześnie z regularnym oczyszczaniem włosów warto eliminować ciężkie kosmetyki na rzecz lepiej dopasowanych, profesjonalnych produktów. Wówczas nie trzeba będzie tak często przeprowadzać oczyszczania.
- No i po trzecie – najważniejsze to kontrolować kondycję swoich włosów. Jeżeli kilka razy przeprowadzisz taki zabieg oczyszczający, szybko zauważysz, czy ci sprzyja. Jeżeli zamiast pozytywnych efektów widzisz, że stan twoich włosów się pogorszył lub nawet nie uległ poprawie, pomocna będzie konsultacja z fryzjerem, który pomoże ustalić przyczynę problemu.
Zarówno zbyt częste, jak i zbyt rzadkie chelatowanie może być dla włosów niekorzystne. Możesz więc śmiało poeksperymentować z tym zabiegiem, ale jednocześnie powinnaś zwracać uwagę na powyższe czynniki.
Chelatowanie włosów to bezpieczny zabieg, który przyczynia się do poprawy kondycji włosów i sprawia, że są one miękkie i gładkie. Pomaga usunąć minerały z twardej wody. Może się też wyeliminować problem nadmiernego wypadania włosów. Zabieg warto wykonać na kilka dni przed koloryzacją, zwłaszcza hennowaniem. Efekty widoczne są już po pierwszym chelatowaniu. Częstotliwość zabiegów powinna być dobrana indywidualnie.