Ciąża jest bardzo specyficznym okresem w życiu kobiety. W tym czasie zachodzi bowiem wiele zmian dotyczących funkcjonowania całego organizmu. Wpływają one w dużej mierze na wygląd przyszłej mamy. Jedną z owych niekorzystnych zmian jest zaburzenie gospodarki hormonalnej. Jak się okazuje, potocznie mówiąc „szalejące hormony” wpływają nie tylko na samopoczucie i zachowanie ciężarnej, ale również wygląd jej skóry. Poza zmianami skórnymi w postaci różnego rodzaju wyprysków, którym niejednokrotnie towarzyszy stan zapalny, u kobiet w ciąży bardzo często pojawiają się obrzęki, zwłaszcza na nogach. To znamiona cellulitu wodnego, który bez podjęcia odpowiednich działań może przekształcić się w trudny do usunięcie cellulit tłuszczowy.
Skąd się bierze cellulit w ciąży?
Według statystyk cellulit w ciąży występuje dość powszechnie. Główną przyczyną odpowiedzialną za jego występowanie są zmiany hormonalne, które w tym czasie zachodzą w ciele kobiety. W tym czasie zwiększa się m.in. ilość estrogenów – żeńskich hormonów płciowych, które w zdecydowany sposób wpływają na przepływ krwi i limfy poprzez zwiększenie przepuszczalności ścianek naczyń krwionośnych. Skutkuje to przedostawaniem się do przestrzeni międzykomórkowej, komórek tkanki łącznej, co sprzyja tworzeniu się obrzęków. To z kolei prowadzi do ucisku i związanych z nim zaburzeń mikrokrążenia i metabolizmu, zwłaszcza w obrębie funkcjonowania komórek tłuszczowych.
W rezultacie nie dociera wystarczająca ilość tlenu do komórek, a odprowadzanie z nich zbędnych produktów przemiany materii, zostaje utrudnione. Efektem tej sytuacji jest ich nadmierny przyrost i odkładanie się w postaci widocznych na skórze grudek. Duża ilość estrogenów przyczynia się też do zatrzymywania wody w organizmie i potęguje problem występowania obrzęków, tak bardzo uciążliwych dla ciężarnych.
Jak pozbyć się cellulitu w ciąży – sposoby i porady
Ze względu na to, jak duże znaczenie w powstawaniu nieestetycznych grudek odgrywają hormony, nie zawsze da się uniknąć cellulitu w ciąży. To, że ciąża sprzyja powstawaniu cellulitu nie oznacza jednak, że każda przyszła mama musi przyzwyczaić się do znienawidzonej pomarańczowej skórki i zaprzestać podejmowania walki z nią. Na szczęście
charakterystyczne nierówności na udach, pośladkach i innych częściach ciała można skutecznie zniwelować, korzystając z domowych sposobów.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z cellulitem jest aktywność fizyczna. Poza tym, że przyspiesza ona spalanie tłuszczu, ograniczając ryzyko powstawania cellulitu, ujędrnia skórę i poprawia kondycję oraz wydolność organizmu, ułatwia też powrót do formy sprzed ciąży. Nie warto więc z niej rezygnować w tym czasie. Jednak warunkiem, niezbędnym do tego, żeby móc korzystać z dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą podejmowanie aktywności fizycznej w bezpieczny sposób, jest dobry stan zdrowia matki i dziecka. Dlatego przed rozpoczęciem jakiegokolwiek jej rodzaju należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Jeśli wskaże on na jakiekolwiek przeciwskazania do podjęcie wzmożonego ruchu, należy z niego zrezygnować.
Cellulit w ciąży ma też duży związek z dietą przyszłej mamy. Spożywanie w tym czasie produktów zawierających duże ilości konserwantów oraz sztucznych aromatów i innych szkodliwych substancji, takich jak sól czy cukier występujące w nadmiarze, przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie, zwiększając w ten sposób ryzyko występowania cellulitu. Warto więc zadbać o to, by tzw. żywności wysoko przetworzonej, w codziennym jadłospisie kobiety ciężarnej, było jak najmniej. W tym czasie należy też ograniczyć ilość spożywanych tłuszczy, zastępując je owocami i warzywami. Warto pamiętać, że zapotrzebowanie energetyczne przyszłej mamy wymaga konsultacji z lekarzem, dzięki czemu będzie ono najbardziej optymalne zarówno dla niej, jak i rozwijającego się dziecka, bez ryzyka nadmiernego przyrostu masy ciała kobiety.
Cellulit jest problemem natury estetycznej, który koncentruje się przede wszystkim na skórze. Dlatego aby zapobiegać powstawaniu cellulitu, należy skupić się także na właściwej pielęgnacji skóry. Absolutnie niezastąpione w tym względzie są masaże skóry, które poprawiają mikrokrążenie, przeciwdziałając obrzękom i zastojom limfy, a przy tym ujędrniają skórę i poprawiają jej elastyczność. Poza profesjonalnymi masażami antycellulitowymi, wykonywanymi w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, masaż pielęgnacyjny można wykonać samodzielnie w domu. To doskonały sposób na cellulit i rozstępy, który nie wymaga specjalistycznych kosmetyków ani technik. Wystarczy wetrzeć w skórę kolistymi ruchami zwykły krem na cellulit.
Aby zmniejszyć ryzyko powstawania rozstępów i cellulitu, tego rodzaju masaże należy włączyć na stałe do codziennej pielęgnacji. Dla spotęgowania efektu, można wykonywać je przy pomocy szorstkiej rękawicy, a tradycyjne balsamy zastąpić balsamem lub kremem antycellulitowym, najlepiej zawierającym w swoim składzie kofeinę, która pobudza krążenie.
Cellulit w ciąży jest bardzo częstym zjawiskiem. Jego występowanie w tym szczególnym dla kobiety czasie, ściśle wiąże się z zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu i zwiększonym stężeniem estrogenów. Nie oznacza to jednak, że nie da się go skutecznie pozbyć. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, przyszła mama może korzystać z aktywności fizycznej, dostosowanej do jej możliwości (np. pływanie lub długie spacery). To bardzo skuteczna broń w walce z cellulitem podskórnym. Ponadto może należycie zadbać o swoją dietę, eliminując z niej produkty, które przyczyniają się do nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej oraz zatrzymywania wody w organizmie. W trosce o swoją skórę w okresie ciąży warto też sięgać po kosmetyki antycellulitowe, które stosowane w formie masażu działają ujędrniająco i poprawiają poziom elastyczności skóry, tak ważny w tym czasie.