Karbomer, zwany też kwasem poliakrylowym, można znaleźć jako INCI: Carbomer. Jest to substancja o charakterystycznym kwaśnym zapachu, który może przypominać nieco ocet. Nie jest jednak wyczuwalny w preparatach pielęgnacyjnych. To ciało stałe w formie białego proszku. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodnych roztworach oraz w alkoholu. Nadaje im kwaśny odczyn.

Carbomer – działanie

 • Karbomer jest to polimer, który pełni rolę zagęstnika. Wpływa na konsystencję produktu.
 • Ułatwia aplikację, która staje się przyjemniejsza.
 • Zwiększa lepkość produktu kosmetycznego.
 • Bardzo często jest stosowany do produktów żelowych, sam posiada właściwości żelu w roztworze wodnym.
 • Tworzy na aplikowanej powierzchni film ochronny.
 • Stabilizuje daną emulsję. Należy jednak pamiętać, że właściwości te posiada przy odpowiednim pH w granicach 6-7,5. W innym przypadku stabilizujące działanie karbomeru będzie bardzo znikome.

Carbomer – zastosowanie w kosmetykach

W branży kosmetycznej substancje zagęszczające bywają niezbędne. Przemysł ten bardzo szybko się rozwija, powstają coraz nowsze formulacje. Karbomer jako zagęstnik jest bardzo popularnym i cenionym związkiem. Nie nadaje się do wszystkich preparatów pielęgnacyjnych – jest to uzależnione od innych związków, jakie je tworzą.

Carbomer w kosmetykach jest dość często stosowany. Szczególnie w różnego rodzaju żelach oraz emulsjach. Poza tym można go znaleźć również w:

 • kremach do twarzy i ciała o lekkiej konsystencji
 • preparatach myjących do twarzy
 • żelach pod prysznic
 • płynach do kąpieli
 • preparatach antyseptycznych i antybakteryjnych
 • produktach do makijażu.

Carbomer – bezpieczeństwo stosowania

Karbomer w kosmetykach został uznany za substancję bezpieczną. Badania przeprowadzone na tym związku potwierdziły, że może on delikatnie podrażniać skórę lub oczy w wyższych stężeniach. Ze względu na okluzyjne działanie może być komedogeny i nie jest polecany dla cer dotkniętych problemami trądzikowymi.

Zobacz też:
Prunus Amygdalus Dulcis Oil (olej ze słodkich migdałów) – co to jest?

W przypadku kobiet w ciąży nie ma jednoznacznych badań naukowych, które wspominają o zakazie stosowania karbomeru. Inną sprawą jest fakt, że w tym stanie zaleca się stosowanie jak najbardziej naturalnych składników. Skóra w tym okresie może być kapryśna i podatna na podrażnienia oraz uczulenia.

Carbomer – naturalny czy syntetyczny?

Kwas poliakrylowy jest substancją wytwarzaną syntetycznie. Do celów komercyjnych powstaje w wyniku procesu polimeryzacji kwasu akrylowego. Przyjmuje postać białego proszku. 

Carbomer – wpływ na środowisko

Nie odnotowano negatywnego wpływu Carbomeru na środowisko naturalne.

Carbomer – czy jest odpowiedni dla wegan?

Jest to substancja całkowicie syntetyczna, chemicznego pochodzenia. Nie ma w niej związków odzwierzęcych. Może być bezpiecznie stosowana przez wegan, ponieważ jej proces powstawania jest zgodny z ich przekonaniami.

Inne – ciekawostki

Poza kosmetykami kwas poliakrylowy jest związkiem, który znalazł zastosowanie również w branży farmaceutycznej. Karbomer jest głównym składnikiem preparatów leczniczych w przypadku problemów z suchością oczu, upośledzonego systemu wydzielania łez, a także poważniejszych schorzeń takich jak ubytek rogówki. Długotrwale nawilża, uwalniając wodę, którą w sobie wiąże dzięki właściwościom chemicznym, jakie posiada.

Bibliografia:
https://cosmeticsinfo.org/ingredient/carbomer
https://www.byrdie.com/carbomer-4777780

Powiązane artykuły: