Carbomer (karbomer, kwas poliakrylowy) – co to jest? Zastosowanie i właściwości

Karbomer, zwany też kwasem poliakrylowym, można znaleźć jako INCI: Carbomer. Jest to substancja o charakterystycznym kwaśnym zapachu, który może przypominać nieco ocet. Nie jest jednak wyczuwalny w preparatach pielęgnacyjnych. To ciało stałe w formie białego proszku. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodnych roztworach oraz w alkoholu. Nadaje im kwaśny odczyn.

Carbomer – opis działania

Carbomer – opis działania
 • karbomer jest to polimer, który pełni rolę zagęstnika. Wpływa na konsystencję preparatu;
 • ułatwia aplikację, która staje się przyjemniejsza;
 • zwiększa lepkość produktu kosmetycznego;
 • bardzo często jest stosowany do produktów żelowych, sam ma właściwości żelu w roztworze wodnym;
 • tworzy na aplikowanej powierzchni film ochronny;
 • stabilizuje daną emulsję. Należy jednak pamiętać, że właściwości te posiada przy odpowiednim pH w granicach 6-7,5. W innym przypadku stabilizujące działanie karbomeru będzie bardzo znikome.

Karbomer – zastosowanie substancji w kosmetykach

W branży kosmetycznej substancje zagęszczające bywają niezbędne. Przemysł ten bardzo szybko się rozwija, powstają coraz nowsze formulacje. Karbomer jako zagęstnik jest bardzo popularnym i cenionym związkiem. Nie nadaje się do wszystkich preparatów pielęgnacyjnych – jest to uzależnione od innych związków, jakie je tworzą.

Carbomer w kosmetykach jest dość często stosowany. Szczególnie w różnego rodzaju żelach oraz emulsjach. Poza tym można go znaleźć również w:

 • kremach do twarzy i ciała o lekkiej konsystencji
 • preparatach myjących do twarzy
 • żelach pod prysznic
 • płynach do kąpieli
 • preparatach antyseptycznych i antybakteryjnych
 • produktach do makijażu.

Kwas poliakrylowy – bezpieczeństwo stosowania produktów

carbomer - kwas poliakrylowy – bezpieczeństwo stosowania produktów

Karbomer w kosmetykach został uznany za substancję bezpieczną. Badania przeprowadzone na tym związku potwierdziły, że może on delikatnie podrażniać skórę lub oczy w wyższych stężeniach. Ze względu na okluzyjne działanie może być komedogeny i nie jest polecany dla cer dotkniętych problemami trądzikowymi.

W przypadku kobiet w ciąży nie ma jednoznacznych badań naukowych, które wspominają o zakazie stosowania karbomeru. Inną sprawą jest fakt, że w tym stanie zaleca się stosowanie jak najbardziej naturalnych składników. Skóra w tym okresie może być kapryśna i podatna na podrażnienia oraz uczulenia.

Carbomer – naturalny czy syntetyczny?

Kwas poliakrylowy jest substancją wytwarzaną syntetycznie. Do celów komercyjnych powstaje w wyniku procesu polimeryzacji kwasu akrylowego. Przyjmuje postać białego proszku. 

Carbomer – wpływ na środowisko

Nie odnotowano negatywnego wpływu Carbomeru na środowisko naturalne.

Carbomer – czy preparaty są odpowiednie dla wegan?

Jest to substancja całkowicie syntetyczna, chemicznego pochodzenia. Nie ma w niej związków odzwierzęcych. Może być bezpiecznie stosowana przez wegan, ponieważ jej proces powstawania jest zgodny z ich przekonaniami.

Inne – ciekawostki

carbomer - ciekawostki

Poza kosmetykami kwas poliakrylowy jest związkiem, który znalazł zastosowanie również w branży farmaceutycznej. Karbomer jest głównym składnikiem preparatów leczniczych w przypadku problemów z suchością oczu, upośledzonego systemu wydzielania łez, a także poważniejszych schorzeń takich jak ubytek rogówki. Długotrwale nawilża, uwalniając wodę, którą w sobie wiąże dzięki właściwościom chemicznym, jakie posiada.

Najczęściej zadawane pytania

Czy karbomer jest szkodliwy?

Składnik ten został uznany za bezpieczny. Niestety dowiedziono też, że substancja ta w wyższych stężeniach może delikatnie podrażniać skórę lub oczy. Kosmetyki z tym składnikiem nie są polecane osobom z cerą trądzikową.

W jakich kosmetykach znajduje się carbomer?

Carbomer znajduje się w takich detergentach jak żele pod prysznic i płyny do kąpieli, ale także w kremach do twarzy i ciała, środkach antybakteryjnych i produktach do makijażu.

Czy kobiety w ciąży mogą używać produktów z karbomerem?

Nie udowodniono negatywnego wpływu substancji na kobiety w ciąży – nie ma więc oficjalnych przeciwwskazań do stosowania przez nie takich kosmetyków, ale nie wiadomo też, czy są dla nich w pełni bezpieczne.

Bibliografia:

https://cosmeticsinfo.org/ingredient/carbomer
https://www.byrdie.com/carbomer-4777780


Powiązane artykuły:
Joanna Miś
Karierę rozpoczęła niefortunnie na studiach budownictwa. Jednak los chciał inaczej i z wykształcenia (i zamiłowania) jest kosmetolożką. Uważa, że dbanie o skórę nie kończy się na odpowiedniej pielęgnacji. Holistyczne podejście do człowieka to coś, co jest jej bardzo bliskie i dotyczy każdej sfery jej życia. Pogłębia swoją wiedzę na temat trądziku, który dotyka nie tylko młodzieży, ale i dorosłych. Od niedawna pełni nową rolę – mamy.

Może Ci się spodobać

Komentarze

 1. Niesamowicie ciekawy artykuł, zastanawiałam się właśnie co dodaję się do kremów aby je zagęścić teraz już to wiem i zdecydowanie zacznę zwracać uwagę na to co kupuję sobie ale także swoim bliskim.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podobne artykuły w kategorii: Encyklopedia