Karbomer, zwany też kwasem poliakrylowym, można znaleźć jako INCI: Carbomer. Jest to substancja o charakterystycznym kwaśnym zapachu, który może przypominać nieco ocet. Nie jest jednak wyczuwalny w preparatach pielęgnacyjnych. To ciało stałe w formie białego proszku. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodnych roztworach oraz w alkoholu. Nadaje im kwaśny odczyn.
Carbomer – opis działania
- karbomer jest to polimer, który pełni rolę zagęstnika. Wpływa na konsystencję preparatu;
- ułatwia aplikację, która staje się przyjemniejsza;
- zwiększa lepkość produktu kosmetycznego;
- bardzo często jest stosowany do produktów żelowych, sam ma właściwości żelu w roztworze wodnym;
- tworzy na aplikowanej powierzchni film ochronny;
- stabilizuje daną emulsję. Należy jednak pamiętać, że właściwości te posiada przy odpowiednim pH w granicach 6-7,5. W innym przypadku stabilizujące działanie karbomeru będzie bardzo znikome.
Karbomer – zastosowanie substancji w kosmetykach
W branży kosmetycznej substancje zagęszczające bywają niezbędne. Przemysł ten bardzo szybko się rozwija, powstają coraz nowsze formulacje. Karbomer jako zagęstnik jest bardzo popularnym i cenionym związkiem. Nie nadaje się do wszystkich preparatów pielęgnacyjnych – jest to uzależnione od innych związków, jakie je tworzą.
Carbomer w kosmetykach jest dość często stosowany. Szczególnie w różnego rodzaju żelach oraz emulsjach. Poza tym można go znaleźć również w:
- kremach do twarzy i ciała o lekkiej konsystencji
- preparatach myjących do twarzy
- żelach pod prysznic
- płynach do kąpieli
- preparatach antyseptycznych i antybakteryjnych
- produktach do makijażu.
Kwas poliakrylowy – bezpieczeństwo stosowania produktów
Karbomer w kosmetykach został uznany za substancję bezpieczną. Badania przeprowadzone na tym związku potwierdziły, że może on delikatnie podrażniać skórę lub oczy w wyższych stężeniach. Ze względu na okluzyjne działanie może być komedogeny i nie jest polecany dla cer dotkniętych problemami trądzikowymi.
W przypadku kobiet w ciąży nie ma jednoznacznych badań naukowych, które wspominają o zakazie stosowania karbomeru. Inną sprawą jest fakt, że w tym stanie zaleca się stosowanie jak najbardziej naturalnych składników. Skóra w tym okresie może być kapryśna i podatna na podrażnienia oraz uczulenia.
Carbomer – naturalny czy syntetyczny?
Kwas poliakrylowy jest substancją wytwarzaną syntetycznie. Do celów komercyjnych powstaje w wyniku procesu polimeryzacji kwasu akrylowego. Przyjmuje postać białego proszku.
Carbomer – wpływ na środowisko
Nie odnotowano negatywnego wpływu Carbomeru na środowisko naturalne.
Carbomer – czy preparaty są odpowiednie dla wegan?
Jest to substancja całkowicie syntetyczna, chemicznego pochodzenia. Nie ma w niej związków odzwierzęcych. Może być bezpiecznie stosowana przez wegan, ponieważ jej proces powstawania jest zgodny z ich przekonaniami.
Inne – ciekawostki
Poza kosmetykami kwas poliakrylowy jest związkiem, który znalazł zastosowanie również w branży farmaceutycznej. Karbomer jest głównym składnikiem preparatów leczniczych w przypadku problemów z suchością oczu, upośledzonego systemu wydzielania łez, a także poważniejszych schorzeń takich jak ubytek rogówki. Długotrwale nawilża, uwalniając wodę, którą w sobie wiąże dzięki właściwościom chemicznym, jakie posiada.
Najczęściej zadawane pytania
Czy karbomer jest szkodliwy?
Składnik ten został uznany za bezpieczny. Niestety dowiedziono też, że substancja ta w wyższych stężeniach może delikatnie podrażniać skórę lub oczy. Kosmetyki z tym składnikiem nie są polecane osobom z cerą trądzikową.
W jakich kosmetykach znajduje się carbomer?
Carbomer znajduje się w takich detergentach jak żele pod prysznic i płyny do kąpieli, ale także w kremach do twarzy i ciała, środkach antybakteryjnych i produktach do makijażu.
Czy kobiety w ciąży mogą używać produktów z karbomerem?
Nie udowodniono negatywnego wpływu substancji na kobiety w ciąży – nie ma więc oficjalnych przeciwwskazań do stosowania przez nie takich kosmetyków, ale nie wiadomo też, czy są dla nich w pełni bezpieczne.
Bibliografia: