Czy wyobrażasz sobie dzień bez swoich ulubionych perfum? Dla większości z nas zapachy są nieodłączną, bardzo ważną częścią życia. Potrafią natychmiast przywrócić wspomnienie z dzieciństwa, pobudzić zmysły, podekscytować lub wręcz odwrotnie – zniechęcić i obrzydzić.
Ulubiony zapach perfum jest kwestią bardzo indywidualną. Potrafi on całkowicie zmienić lub nadać charakter osobie, miejscu lub sytuacji. Jeśli jeszcze nie wiesz, jakie zapachy perfum do ciebie pasują – przeczytaj nasz poradnik, a z pewnością wybierzesz coś idealnego dla siebie.
Woda perfumowana czy toaletowa?
Nawet ten sam zapach o różnej intensywności może prezentować się całkowicie inaczej. Wszystko zależy od stopnia skoncentrowania olejków zapachowych i zawartości alkoholu w buteleczce. Profil zapachowy może być dokładnie ten sam, ale proporcje i wytrzymałość różne. Dlatego też czasem znajdziesz ten sam zapach w różnych wersjach cenowych – jeden produkt będzie trzymał się dłużej, drugi krócej.
Jak intensywny zapach perfum wybrać? Oto twoje opcje:
- perfumy – mają największe stężenie zapachowe, bo około 30% olejków. Rozpuszczane są w wysokoprocentowym alkoholu. Wszystko to sprawia, że zapach perfum jest bardzo intensywny i trwały. Nawet stosunkowo niewielka ilość produktu zapewnia długotrwały efekt;
- woda perfumowana, czyli eau de parfum – zawiera maksymalnie 15% esencji zapachowej rozpuszczonej w nieco słabszym alkoholu. Utrzymuje się na skórze, włosach i ubraniach przez kilka godzin, choć zdecydowanie nie tak długo jak zwykłe perfumy;
- woda toaletowa – charakteryzuje się zdecydowanie mniejszą trwałością zapachu i stężeniem do 10%. Jest lżejsza, idealna na gorące dni lub do szybkiego, delikatnego odświeżenia się;
- woda kolońska – najsłabszy produkt, jaki możesz dostać. Ma zaledwie 3-5% olejków zapachowych rozpuszczonych w 70% alkoholu. Taki zapach jest w stanie utrzymać się zaledwie około 2 godzin. Co prawda woda kolońska kojarzy się raczej z męskimi zapachami, istnieje jednak wiele produktów tego typu dla kobiet.
Jak zbudowane są zapachy oryginalnych perfum?
Nie jest to wcale tak proste, jak może ci się wydawać. To, że dana buteleczka pachnie słodko lub kwiatowo, to nie wszystko. Zapach perfum to baza, serce i głowa – budowa niemal tak złożona jak żywy organizm. To właśnie połączenie tych trzech wymiarów nadaje wyjątkowy charakter każdej buteleczce. Dzięki odpowiedniej kompozycji zapach zmienia się i ewoluuje wraz z upływem godzin.
Każda nuta inaczej się utlenia, a w efekcie jest inaczej odbierana na skórze, a także mniej lub bardziej trwała. Pamiętaj jednak, że poniższy podział to tylko niewielka część skomplikowanej sztuki, jaką jest kompozycja perfum. Obecnie coraz bardziej popularne stają się syntetyczne zapachy, które ciężko jednoznacznie przypisać do którejś kategorii. Producenci nie zawsze trzymają się sztywnych ram tego trójpodziału. Tworzenie unikalnych zapachów to prawdziwa sztuka, która wymaga obszernej wiedzy i lat doświadczenia.
Zapach perfum – nuta głowy
Głowa, czyli górne lub wysokie nuty – jest to woń, którą czujesz w zapachu perfum jako pierwszą. Pierwsze wrażenie jest jedynie czubkiem góry lodowej, ale dzięki niemu możesz od razu stwierdzić, czy dany produkt ci się podoba. Zdecydowanie nie jest to cały potencjał – raczej pewnego rodzaju zwiastun tego, czego możesz się spodziewać. Popularne nuty górne to chociażby cytrusy, niektóre owoce, a czasem też zioła lub kwiaty. Niosą one ze sobą przyjemne uczucie świeżości. Są ulotne i stanowią pewnego rodzaju zaproszenie i zachętę do dalszego zgłębiania zapachu.
Zapach perfum – nuta serca
Serce lub środkowe nuty zapachu perfum – można nazwać je też duszą perfum. Pozostaje ona niezmieniona na skórze nawet przez kilka godzin. Gdy górne nuty zanikają, środkowe wychodzą na pierwszy plan. Są nieco cięższe od tych poprzednich; to właśnie one nadają buteleczce unikalny charakter. Co może się znaleźć na tym poziomie? Nuty korzenne, ziołowe, kwiatowe, owocowe, drzewne. To właśnie nuta serca nadaje perfumom konkretny profil zapachowy.
Zapach perfum – baza
Baza, czyli dolne nuty – to dzięki nim zapach perfum utrzymuje się na skórze przez długi czas. Są to najtrwalsze i intensywne aromaty – potrafią być wyczuwalne nawet przez kilkanaście godzin od aplikacji. Można tutaj wyróżnić nuty drzewne, piżmo, ambrę, kadzidło, wanilię, żywicę, paczuli, skórę.
Jak wybrać zapach perfum idealny dla siebie?
Wchodzisz do drogerii, a tam wita cię cała ściana przeróżnych butelek. Jak masz spośród tego wybrać coś, co ci się spodoba? Warto wiedzieć o kilku podstawowych rzeczach, zanim w pośpiechu kupisz nietrafny zapach. Oto nasze wskazówki:
- udaj się do drogerii rano lub koło południa, kiedy większość osób jest w pracy. W ten sposób unikniesz tłoku i będziesz miała więcej czasu i miejsca na zastanowienie;
- nigdy nie perfumuj się przed zakupami. Nie nakładaj też na siebie żadnych balsamów do ciała ani innych substancji;
- kiedy już będziesz w sklepie, nie bój się porozmawiać ze sprzedawcą lub konsultantem. Powiedz, jakie rodzaje zapachów ci się podobają lub jaki efekt chcesz uzyskać. Jest to o wiele lepsze niż strzelanie w ciemno. Różne zapachy perfum wąchane naraz tylko przyprawią cię o ból głowy. Podczas jednej wizyty w sklepie lepiej jest przetestować tylko kilka perfum. Po każdym z zapachów neutralizuj swój zmysł węchu ziarnami kawy. Tylko wtedy będziesz w stanie dokładnie skupić się na każdym zapachu;
- nie musisz wybrać idealnych perfum podczas jednej wizyty. Zanotuj swoje odczucia, aby pamiętać je na następny raz. Lepiej sprawdzać wszystko na świeżo niż dokonać pochopnego zakupu ze zmęczenia. Podczas kolejnej wizyty podziel się ze sprzedawcą swoimi odczuciami z dotychczas sprawdzanych zapachów. Prawdopodobnie nakieruje cię na coraz przyjemniejsze dla ciebie perfumy;
- najlepiej, jeśli uda ci się zdobyć próbkę swojego ulubionego produktu. Ewentualnie możesz spryskać się nią w sklepie. Zapach perfum zmienia się z czasem, ewoluuje, dojrzewa i pachnie całkiem inaczej na skórze niż w butelce. Dlatego będziesz w stanie poznać go lepiej dopiero po noszeniu go na sobie cały dzień.
Zapachy perfum a typ skóry – czy decyzja o wyborze zapachowych próbek ma jakieś znaczenie?
Oczywiście głównym czynnikiem wpływającym na decyzję powinien być twój gust. Jednak specyfika twojego ciała też ma tu znaczenie.
Zapachy do skóry normalnej lub mieszanej
Jest to najmniej problematyczna skóra, na której większość zapachów perfum powinna się dobrze rozwijać. Raczej żadna ilość alkoholu nie powinna cię podrażniać. Możesz więc stosować nawet najsilniejsze perfumy i wody perfumowane. Zachowaj jednak czujność, jeśli lubisz się opalać – światło słoneczne i mocny alkohol to nie najlepsze połączenie dla skóry.
Zapachy perfum do skóry tłustej
Duża ilość wytwarzanego przez twoje gruczoły łojowe sebum sprzyja większej intensywności aromatów. Zapach perfum, który jest łagodny na jednej osobie, może być bardzo silny na kimś innym. Uważaj więc, by nie przesadzić z ilością produktu. Szczególnie przytłaczające mogą być słodkie aromaty. Znacznie lepiej dla ciebie sprawdzą się cytrusowe nuty perfum.
Perfumy a skóra sucha
Ten typ cery jest znacznie bardziej wrażliwy na działanie silnego alkoholu. Dlatego powinnaś zrezygnować z silnych perfum na rzecz łagodniejszej wody toaletowej lub kolońskiej. W trakcie dnia możesz odświeżać zapach perfum mgiełką o tym samym profilu zapachowym. Pięknie będą się na tobie prezentować cięższe nuty kwiatowe, korzenne, leśne i orientalne – czyli wszystkie o silnej bazie, która dłużej utrzyma się na twojej skórze.
Idealny zapach perfum to kwestia bardzo indywidualna. Prawdopodobnie nie znajdziesz go od razu – ale nie poddawaj się! Z naszymi radami i pomocą doświadczonego sprzedawcy z pewnością niedługo znajdziesz perfumy, z którymi nie będziesz mogła się rozstać.