Kosmetyki oparte o składnik, jakim jest woda termalna, są niezwykle popularne wśród osób dbających o zapewnienie odpowiedniej pielęgnacji swojej skórze. Liczne właściwości wody termalnej pozwalają na uzyskanie miękkiej, gładkiej i nawilżonej cery. Przekonaj się, co sprawia, że jest ona tak niezwykłym kosmetykiem oraz czy jej właściwości przysłużą się także tobie.

Woda termalna – co to jest?

Woda termalna jest pozyskiwana z bardzo głęboko ukrytych źródeł. Niektóre z nich sięgają niekiedy nawet i 6000 m pod ziemią. Wody termalne są tak cenne, ponieważ kiedy przepływają przez warstwy gleby, gromadzą w sobie pierwiastki śladowe. Ponadto ogrzewanie wody, np. od magmy, która płynie w głębi, wywołuje reakcje, które powodują tworzenie się dodatkowych substancji. Są one niezwykle wartościowe i wspomagają leczenie wielu problemów, m.in. związanych z cerą.

Źródła termalne na terenie Polski zlokalizowane są np. w Ciechocinku oraz Tatrach. Wody termalne przywodzą na myśl głównie ośrodki i uzdrowiska – kąpiele w nich mają za zadanie pomóc w różnorodnych kwestiach dermatologicznych. Nie każdy może oczywiście pozwolić sobie na częste odwiedziny w takich miejscach. Wody termalne dostępne w drogeriach sprawdzają się jednak równie dobrze.

Co dokładnie zawiera w sobie woda termalna?

Woda termalna zawiera w składzie bardzo różne mikroelementy i minerały, wspomagające właściwą pielęgnację skóry. Ponadto jest ona hipoalergiczna.

Dokładny skład wody termalnej uzależniony jest od źródła, z którego ona pochodzi. Żadne z nich nie zawiera takich samych minerałów, zatem ich zawartość w kosmetyku też będzie się różnić. Często można znaleźć m.in. wapń, mangan, potas, sód, magnez, żelazo czy krzem.

Warto zapoznawać się ze składami poszczególnych kosmetyków różnych producentów i na ich podstawie dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb skóry.

Woda termalna – właściwości

Woda termalna znana jest ze swoich cennych właściwości, które mają dobroczynny wpływ na skórę. Dzięki zawartości minerałów można zaobserwować dobroczynne działanie dla wielu różnych typów cery, dotkniętych problemami natury dermatologicznej. Do właściwości wody termalnej można zaliczyć:

 • oddziaływanie regeneracyjne;
 • działanie kojące;
 • działanie przeciwzapalne;
 • wspieranie bariery ochronnej skóry;
 • spowalnianie procesów starzenia;
 • działanie głęboko nawilżające.

Każdy, kto pragnie skorzystać z dobroczynnych właściwości wody termalnej, może z powodzeniem uwzględnić ją w swojej pielęgnacji. Są jednak osoby, którym stosowanie produktu może szczególnie się przysłużyć. Jakie woda termalna ma zastosowanie? Najbardziej skorzystają na niej:

 • osoby o skórze alergicznej i wrażliwej;
 • osoby borykające się z AZS (atopowym zapaleniem skóry), łuszczycą lub trądzikiem;
 • mężczyźni, po goleniu twarzy;
 • osoby dotknięte poparzeniami słonecznymi;
 • pacjenci po niektórych zabiegach laserowych;
 • osoby o skórze dojrzałej i starzejącej.

Woda termalna w kosmetykach

Jednym z liderów w wydobywaniu wód termalnych do celów kosmetycznych jest Francja – dlatego też większość kosmetyków zawierających w sobie składnik thermal water (lub thermal aqua) pochodzi właśnie od tamtejszych producentów.

Najlepsza woda termalna to dla wielu osób ta w atomizerze, którą spryskuje się twarz. Nie oznacza to, że jest to jedyna opcja jej zastosowania – wręcz przeciwnie, można znaleźć ją w bardzo wielu środkach pielęgnacyjnych zarówno do twarzy, jak i całego ciała.

Wodę termalną znajdziesz w takich środkach, jak:

 • kremy i balsamy – mogą pełnić zarówno funkcję nawilżającą, jak i kojącą i oczyszczającą; ich stosowanie możliwe jest w przypadku każdej cery;
 • spraye do opalania;
 • preparaty na łojotokowe zapalenie skóry;
 • pasty do zębów – dodatek wody termalnej, ze względu na zawartość minerałów ma pozytywne działanie na szkliwo, eliminuje podrażnienia błon śluzowych oraz bakterie.
Zobacz też:
Krem z alantoiną – ranking [cnt-year]

Woda termalna w sprayu

Woda termalna w atomizerze jest szczególnie lubianym kosmetykiem stosowanym na skórę. Istnieją dwa rodzaje jej rodzaje, różne pod względem zastosowania:

 • izotoniczne wody termalne – można pozostawiać je na twarzy do odparowania;
 • hipotoniczne wody termalne – po użyciu i odczekaniu parunastu sekund należy przetrzeć twarz na mokro, aby uniknąć nadmiernego przesuszenia.

Woda termalna – jak stosować?

Woda termalna dostępna w formie sprayu może być stosowana w różnorodnych sytuacjach. Niektórzy wykorzystują ją przy codziennej rutynie pielęgnacyjnej, dla innych stanowi ona samodzielny kosmetyk, do stosowania w ciągu dnia. Każdy sposób na jej wykorzystanie jest dobry!

W przypadku, kiedy wodę termalną stosuje się razem z innymi kosmetykami, należy użyć jej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Wystarczy spryskać twarz z odległości ok. 30 cm, a następnie pozostawić do wyschnięcia (w przypadku wody termalnej hipotonicznej należy ją zmyć wilgotną chusteczką). Następnie można nałożyć swój krem, serum i inne kosmetyki stosowane codziennie.

Inne okoliczności, w których używanie wody termalnej w sprayu może przynieść korzyści, to:

 • upalne letnie dni;
 • zmęczenie, niewyspanie po ciężkiej nocy – doskonale sprawdzi się na opuchnięcie oczu;
 • długa, męcząca podróż, kiedy to skóra staje się nadmiernie wysuszona;
 • trening lub wycieńczająca aktywność fizyczna;
 • chęć odświeżenia i przedłużenia trwałości makijażu;
 • poparzenia, podrażnienia po opalaniu – zarówno na skórę twarzy, jak i resztę ciała.

Wodę termalną można stosować w różnych okolicznościach. To niezwykle uniwersalny kosmetyk, który przynosi ulgę, koi, nawilża i odświeża.

Czy można stosować wodę termalną zamiast toniku?

Zastosowanie wody termalnej zamiast toniku w codziennej pielęgnacji jest dość powszechną praktyką. Jest to jak najbardziej możliwe – jeden z produktów może zastąpić drugi. Należy tylko pamiętać, aby, w przypadku zastosowania wody hipotonicznej, dokładnie osuszyć twarz po parunastu sekundach od jej użycia.

Zdarza się, że niektóre osoby, szczególnie uwielbiające długą i dokładną pielęgnację twarzy, stosują zarówno tonik, jak i wodę termalną do twarzy. Jest to jak najbardziej prawidłowa i dopuszczalna technika dbania o skórę. Należy przy niej jednak pamiętać, aby w pierwszej kolejności stosować wodę termalną, a dopiero po niej nakładać tonik.

Woda termalna – cena

Bardzo wiele kosmetyków zawiera w swoim składzie wodę termalną, jednak podanie jej średniej ceny jest niemal niemożliwe, ponieważ zależy ona zarówno od formy produktu, jego przeznaczenia, jak i producenta, od którego pochodzi.

Jeśli chodzi o wodę termalną w sprayu, marka, którą produkt jest sygnowany, także ma niebagatelny wpływ na jego określony koszt. Cena może wynosić zarówno 10 zł za 50 ml, jak i powyżej 100 zł. Wybór określonej wody termalnej zależy zatem także od tego, ile jesteś w stanie przeznaczyć na jej zakup.Powiązane artykuły:
Archiwum: październik 2021