Solubilizatory w kosmetykach są składnikami niezwykle istotnymi, bez obecności których wiele różnych substancji nie mogłoby zostać ze sobą połączonych. Są to substancje czynne, których zadaniem jest umożliwienie dodania do roztworu wodnego składników nierozpuszczalnych lub trudno rozpuszczalnych w wodzie, takich jak między innymi oleje roślinne, czy też różnorakie kompozycje zapachowe. Trudno więc sobie wyobrazić bez ich obecności wielu produktów pielęgnacyjnych przeznaczonych zarówno do twarzy, ciała, jak i włosów.

Solubilizatory – zastosowanie w kosmetykach i właściwości

Solubilizatory są substancjami czynnymi, które pełnią rolę pośredników w procesie rozpuszczania poszczególnych składników i łączenia ich podczas produkcji kosmetyków. To dzięki ich obecności substancje które trudno rozpuszczają się w wodzie lub nie rozpuszczają się wcale można dodać do roztworu wodnego uzyskując jednolitą konsystencję. To je wyróżnia to funkcja dyspersji, za sprawą której produktów nie trzeba mieszać, ani nimi wstrząsać tuż przed użyciem, aby móc cieszyć się z ich jednolitej konsystencji. 

Ponadto solubilizatory pozwalają na rozprowadzanie olejów i innych substancji oleistych, kompozycji zapachowych oraz innych substancji czynnych w wodzie, w niezwykle efektywny sposób nie wymagający długiego okresu czasu. Najczęściej wykorzystuje się je w produkcji kosmetyków zawierających niewielkie ilości alkoholu lub niezawierających go wcale, takich jak produkty przeznaczone do mycia i higieny intymnej, a także kosmetyki pielęgnacyjne.

Solubilizatory to substancje czynne, które pośredniczą w procesie rozpuszczania olejów i substancji oleistych i innych składników nierozpuszczalnych lub trudno rozpuszczalnych w wodzie, umożliwiając efektywne połączenie ze sobą poszczególnych składników produktu. Powiązane artykuły:
Zobacz też:
Cyclopentasiloxane (dekametylocyklopentasiloksan) – czy silikon kosmetyczny jest bezpieczny? Jakie zastosowanie i właściwości ma ten składnik?
Archiwum: wrzesień 2022