Ciąża to bardzo specyficzny czas w życiu kobiety. Dochodzi wtedy do licznych zmian w organizmie przyszłej mamy. Oprócz obrzęku różnych części ciała, przyrostu wagi oraz tendencji do występowania żylaków, na liście najczęściej występujących zmian znajdują się rozstępy. Szacuje się, że problem dotyczy od 50 do 90% kobiet (w Polsce u ponad połowy matek). Blizny mogą występować zarówno na brzuchu, piersi, biodrach, jak i udach. W jaki sposób do nich dochodzi?
Czym są rozstępy i dlaczego powstają?
Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie niestety nie ma, jednak lekarze są zgodni co do tego, że ogromny wpływ mają na to geny. Do tego dochodzą czynniki hormonalne oraz zaburzenia funkcjonowania tkanki łącznej. Innymi słowy, jeśli kobieta ma predyspozycje do wystąpienia zmian na skórze w czasie ciąży, to z dużym prawdopodobieństwem do nich dojdzie.
Rozstępy nie są niczym innym jak pionowymi pasmami (czerwonymi, sinymi lub białymi) zagłębionymi lub wypukłymi o nierównych brzegach występującymi na ciele obok siebie lub w pewnych odległościach. Powstają na skutek pękania włókien kolagenowych oraz elastynowych – komórek produkowanych przez fibroblasty. Ciało zwyczajnie nie nadąża z przyrostem wagi, i tam gdzie ucisk na skórę jest największy (na brzuchu i piersiach), dochodzi do pojawienia się blizn. Warto wiedzieć, że pierwsze symptomy rozstępów pojawiają się już w II semestrze – mamy odczuwają wtedy intensywne swędzenie skóry.
Choć nie jest to problem medyczny, lecz estetyczny, i większość kobiet akceptuje swoje zmienione ciało po ciąży (w końcu świadczy ono o poczęciu nowego życia), są mamy, które nie chcą dopuścić do wystąpienia blizn.
Jak zapobiegać rozstępom?
Choć wspomnieliśmy, że rozstępom winne są przede wszystkim geny, nie oznacza to, że nie można próbować zminimalizować ryzyka ich powstania. Warto postawić na systematyczną pielęgnację, aktywność fizyczną (dopasowaną do możliwości ruchowych mamy), a także zbilansowaną dietę.
– Troskliwa pielęgnacja skóry powinna obejmować codzienne zabiegi na ciało, a zwłaszcza brzuch oraz piersi. Stosuj naprzemienne ciepło-zimne prysznice, dzięki którym poprawi się ukrwienie skóry, a w konsekwencji – jej podatność na rozciąganie. Przy pomocy rozgrzanych w dłoniach oliwki lub masła (shea, kakaowego), wykonuj delikatny masaż, który ruchami powinien przypominać głaskanie. Jest on także sposobem na głębokie odprężenie. Do nawilżania ciała, a zwłaszcza brzucha, stosuj specjalistyczne kosmetyki przebadane pod kątem bezpieczeństwa dla przyszłych mam i posiadające pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka (do kupienia tutaj: https://makeup.pl/brand/40801/). Zastosowane w nich składniki aktywne mają poprawić krążenie, zwiększyć elastyczność skóry, zminimalizować swędzenie oraz ryzyko popękania ciała.
– Aktywność fizyczna, która sprawia przyszłej mamie przyjemność. Musi być odpowiednia do danego trymestru i nie powodować przeforsowania. Lekarze zalecają taniec, jogę, basen i przede wszystkim spacery na świeżym powietrzu. Każdy ruch wpływa pozytywnie na ciało, a także umysł.
– Zbilansowana dieta mająca na celu niedopuszczenie do przesadnego wzrostu masy ciała (co zwiększa ryzyko pojawienia się rozstępów), a także dostarczenie zarówno mamie, jak i dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Zalecane jest spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, a także ograniczanie jedzenia przetworzonego, powodującego zatrzymywanie wody w organizmie i uczucie ciężkości. Bardzo ważne jest też regularne picie wody, które wpływa na nawilżenie skóry.
Należy pamiętać, by wszystkie działania podejmowane przez przyszłą mamę były w pełni świadome i podyktowane zdrowiem jej i dziecka. Dobre samopoczucie w okresie ciąży jest najważniejsze i warunkuje motywację oraz siłę do regularnego dbania o ciało. Zaopiekowana mama czująca się dobrze we własnej skórze to najlepszy start dla dziecka.