Zapewne nie zaskoczy cię informacja, że hormony mają wpływ na działanie całego twojego organizmu, w tym również na to, jak wygląda i funkcjonuje skóra. Musisz wiedzieć, że gdy dochodzi do zaburzeń gospodarki hormonalnej, to na twojej skórze mogą pokazać się brzydkie zmiany barwnikowe. To problem, który dotyczy głównie kobiet (aż 90% pań po 50. roku życia się z nim zmaga), ale może wystąpić także u mężczyzn. Przeczytaj, czym dokładnie są przebarwienia hormonalne!

Czym są i gdzie pojawiają się przebarwienia hormonalne?

Przebarwienia hormonalne to jasne lub ciemne plamy, które mogą mieć nieregularny kształt i rozmyte krawędzie. Dodatkowo zwykle są rozmieszczone symetrycznie i przyjmują umiarkowaną wielkość. Nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia, ale mają niekorzystny wpływ na wygląd, co wynika z tego, że najczęściej pojawiają się na twarzy – głównie w centralnej jej części, czyli w obrębie czoła, nosa, brody i policzków. U niektórych pokazują się także na rękach, karku, szyi i dekolcie. 

Przebarwienia hormonalne i ich przyczyny

Wzmożona produkcja melaniny, a tym samym powstawanie plam hormonalnych, ma wiele przyczyn. Najczęściej jednak wspomina się o ekspozycji na słońce, a także czynnikach genetycznych. Tego typu zmiany mogą wynikać też z zaburzeń poziomu hormonów płciowych, dlatego często pojawiają się one u kobiet w ciąży i w trakcie menopauzy. Dodatkowo przebarwienia hormonalne znacznie częściej występują u osób zmagających się z zaburzeniami pracy wątroby, tarczycy oraz tych w podeszłym wieku. 

Jak usunąć przebarwienia hormonalne?

Trudno usunąć przebarwienia hormonalne, stosując domowe sposoby, obejmujące m.in. używanie kremów i innych produktów o działaniu rozjaśniającym z dodatkową ochroną UV. Mogą się one sprawdzić jedynie wtedy, gdy zmiany są niewielkie.

Zobacz też:
Nadwaga i otyłość – przyczyny. Czy ten stan jest niebezpieczny?

W przypadku głębszych zmian dużo lepszym rozwiązaniem są zabiegi kosmetologiczne i medycyny estetycznej, jeśli zależy ci na szybkich i zadowalających efektach. 

Jakie są najlepsze zabiegi na przebarwienia hormonalne?

Szczególnie poleca się peelingi medyczne, czyli intensywnie złuszczające zabiegi, które rewelacyjnie radzą sobie m.in. z usuwaniem przebarwień i innych niedoskonałości skóry. Polegają na aplikacji na skórę środków mających działanie złuszczające na bazie kwasów. Jeśli ten sposób na przebarwienia hormonalne ci nie odpowiada, to możesz rozważyć mikrodermabrazję, mezoterapię lub wybrać laseroterapię. 

Przebarwienia hormonalne zdecydowanie nie wyglądają najlepiej, ale niestety nie należą do rzadkości… Nie panikuj jednak gdy zaobserwujesz je na swojej skórze, a czym prędzej wdroż odpowiednie działania, dzięki czemu szybko i skutecznie pozbędziesz się ich na zawsze!Powiązane artykuły:
Archiwum: sierpień 2022