Pachwina udowa to miejsce, w którym skóra jest wyjątkowo delikatna i podatna na różnego rodzaju zmiany. Pryszcz w pachwinie nie stanowi zazwyczaj dużego problemu estetycznego. Może jednak swędzieć, sprawiać dyskomfort, a nawet ból. Dlaczego wypryski pojawiają się często właśnie w tym miejscu? Jak skutecznie się ich pozbyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Pryszcz w pachwinie udowej – co to takiego?

Przyczyna pojawiania się wyprysków w pachwinie może być bardzo różna. Okolice intymne są bardzo wrażliwe, a w dodatku łatwo się pocą, dlatego z natury narażone są na obecność różnego rodzaju zmian. Najczęściej jest to:

Pojawiające się w tym miejscu zmiany powinny z czasem zanikać. Wyjątkiem są oczywiście pieprzyki, których pojawianie się ma związek z aktywnością melanocytów, na którą zazwyczaj nie mamy wpływu.

Pryszcz w pachwinie – jak sobie z nim poradzić?

Leczenie pryszczy w pachwinie wymaga zazwyczaj odpowiedniej diagnozy. Jeżeli masz wątpliwości, skąd biorą się krosty lub stan zapalny na tym konkretnym obszarze twojego ciała, koniecznie skonsultuj się z dermatologiem. Lekarz wskaże na charakter zmian i tym samym pomoże znaleźć skuteczny sposób na radzenie sobie z nimi.

Często przyczyną pojawiania się wyprysków w okolicy pachwiny jest depilacja lub golenie. Stan zapalny nierzadko wywoływany jest przez kontakt delikatnej skóry z niektórymi substancjami chemicznymi. Winne może więc być stosowane na co dzień kosmetyki lub mydła. Choroby skóry mogą być również wynikiem kontaktu z syntetycznymi materiałami. W wielu przypadkach rozwiązaniem jest więc zmiana bielizny na taką, która wykonana została z naturalnych materiałów, na przykład z bawełny.

Zobacz też:
Rozstępy u mężczyzn – jakie są ich przyczyny? Sprawdź, jak możesz je skutecznie usunąć!

Pryszczy w pachwinie nie powinno się wyciskać. Można miejscowo zastosować domowe sposoby leczenia, takie jak na przykład maść ichtiolowa.

Czy pryszcz w pachwinie jest groźny?

Wypryski w okolicach pachwiny udowej w zdecydowanej większości przypadków nie stanowią zagrożenia. Warto walczyć z nimi przede wszystkim dla własnego komfortu. Jeżeli jednak w pachwinie wyczuwalny jest guzek lub bolesna zmiana, z której sączy się ropa, konieczna będzie wizyta u lekarza. Przyczyną może być bowiem przepuklina w pachwinie, powiększony węzeł chłonny lub nawet nowotwór. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnostyka.

Podsumowanie

Pryszcz w pachwinie zazwyczaj jest wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji, alergii lub odczynu zapalnego związanego z kontaktem skóry z materiałami syntetycznymi. W przypadku, kiedy zmiana budzi nasz niepokój, zdecydowanie warto jednak pokazać ją lekarzami pierwszego kontaktu albo dermatologowi. Pomoże to wykluczyć obecność czyraka, czy silnego zakażenia, które wymaga antybiotykoterapii.

Powiązane artykuły:

Archiwum: grudzień 2022