Przepuklina w pachwinie – jak ją rozpoznać? Sprawdź, jakie są metody leczenia tego rodzaju przepukliny brzusznej!

Przepuklina w pachwinie to nieprawidłowe uwypuklenie (miękki guz) w okolicy pachwiny. Uznaje się, że jest to jedna z najczęściej występujących przepuklin brzusznych. Dowiedz się więcej!

przepuklina w pachwinie

Przepuklina w pachwinie, czyli po prostu przepuklina pachwinowa znacznie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Może być ona nabyta lub wrodzona. Jest to przypadłość, która rozwija się stopniowo, a jej pierwsze objawy często bywają bagatelizowane. To duży błąd, ponieważ wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia. Przeczytaj, czym dokładnie jest przepuklina w pachwinie!

Czym jest przepuklina w pachwinie?

Do powstania przepukliny pachwinowej dochodzi wtedy, gdy narządy wewnętrzne jamy brzusznej (zwykle są to jelita) przemieszczają się przez otwór znajdujący się w okolicy pachwiny. Ten otwór to wrota przepukliny, przez które wysuwa się fragment otrzewnej w formie worka. W jego wnętrzu mogą być fragmenty tkanek i narządów wewnętrznych. 

U kogo najczęściej występuje przepuklina pachwinowa?

Warto podkreślić, że przepuklina w pachwinie może wystąpić zarówno u dzieci, jak i dorosłych, choć – jak już wspomnieliśmy – to głównie panowie są na nią narażeni. Ryzyko wystąpienia tej przypadłości u mężczyzn wynosi nawet 27%, natomiast u kobiet – tylko 3%! Ponadto wiedz, że przepuklinę pachwinową dzieli się na dwa rodzaje – prostą i skośną. 

Jakie są objawy przepukliny pachwinowej?

Na początku przepuklina w pachwinie zwykle nie daje żadnych objawów. Pojawiają się jedynie przejściowe dolegliwości bólowe w okolicach pachwin, które są odczuwane zwłaszcza po wysiłku fizycznym, czy po wypróżnieniu. Wraz z rozwojem choroby można dostrzec miękkie uwypuklenie w okolicy pachwinowej, które na przemian znika i uwypukla się. Możesz zaobserwować, że gdy się śmiejesz, to guz się powiększa, natomiast gdy odpoczywasz w pozycji leżącej – guz jest praktycznie niewidoczny.

Jakie są przyczyny przepukliny pachwinowej?

Przepuklina w pachwinie jest skutkiem osłabienia bądź otwarcia mięśnia lub powięzi. Nie bez znaczenia jest jednak to, że na jej powstawanie wpływa mnóstwo czynników takich jak m.in.:

  • nieodpowiednia dieta;
  • nadmierna masa ciała;
  • palenie papierosów;
  • przewlekły kaszel;
  • ciężka praca fizyczna;
  • urazy;
  • przewlekłe zaparcia. 
Zobacz też:  Ćwiczenia na brzuch – wykonuj je regularnie, a szybko osiągniesz płaski brzuch

Jak wygląda leczenie przepukliny w pachwinie?

Jeśli zostanie u ciebie rozpoznana przepuklina w pachwinie, to koniecznie musisz zdecydować się na leczenie chirurgiczne. Choć istnieją także metody nieoperacyjne, to wiedz, że zwykle nie przynoszą one efektów. Nie są znane skuteczne domowe sposoby na przepuklinę pachwinową. Zwykle operacja przepukliny pachwinowej jest przeprowadzana klasycznie lub laparoskopowo. Najczęściej trwa około 2 godzin. O wyborze konkretnej techniki decyduje chirurg, uwzględniając rozmiar przepukliny. 

Wiesz już, czym jest przepuklina w pachwinie, jakie są jej objawy, a także jak możesz ją leczyć. Gdy podejrzewasz, że zmagasz się z tą przypadłością, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza, ponieważ nieleczona przepuklina pachwinowa może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań!Powiązane artykuły:
Monika Jankowska
Absolwentka Kosmetologii Klinicznej. Uważa, że świadoma, odpowiednia pielęgnacja i prowadzenie zdrowego stylu życia są niezbędne do zachowania dobrej kondycji na lata w dzisiejszych, coraz szybszych czasach. Prywatnie miłośniczka jogi, zdrowej kuchni i podróży do Azji.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podobne artykuły w kategorii: Ciało