Pryszcz w okolicy odbytu często odbierany jest jako niepokojąca zmiana, którą pacjenci nie wiedzą, gdzie się udać. Pojawia się wówczas pytanie, czy mamy do czynienia z drobnym defektem kosmetycznym, czy może z poważną chorobą?
Zazwyczaj wypryski i guzki w tej okolicy nie wymagają skomplikowanego leczenia. Warto jednak wiedzieć, skąd się biorą i kiedy warto zgłosić się do specjalisty.
Pryszcz w okolicy odbytu – objaw hemoroidów
Pryszcz w okolicy odbytu najczęściej jest niczym innym jak tylko guzkiem krwawniczym, czyli po prostu hemoroidem. Żylaki odbytu kojarzą się przede wszystkim z przypadłością osób starszych, jednak w istocie mogą dotknąć osób w bardzo różnym wieku. Sprzyja im między innymi:
- siedzący tryb życia;
- otyłość;
- niewielka zawartość błonnika w diecie;
- ćwiczenia siłowe;
- ciąża.
Guzki hemoroidowe w okolicy okołoodbytniczej można leczyć domowymi sposobami. Często polecana jest maść cynkowa na swędzenie odbytu, którą stosuje się miejscowo po toalecie. Jeżeli świąd i pieczenie utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto zgłosić się do lekarza, który wykona potrzebne badania i ułoży plan leczenia.
Pryszcz w okolicy odbytu. Czy to może być ropień?
Niestety, czasami pryszcz w okolicy odbytu może okazać się ropniem. Najczęściej pojawia się w wyniku stanu zapalnego i infekcji. Bezpośrednią przyczyną ropni w tej lokalizacji może być na przykład:
- uraz mechaniczny;
- przewlekła biegunka lub zaparcia;
- obecność ciał obcych;
- stosunki analne.
Tego typu przypadłości znacznie częściej dotykają mężczyzn niż kobiet. Nie jest to jednak żelazna reguła.
Czy trzeba udać się do lekarza?
Niestety, szczelina odbytu jest miejscem, w którym ropnie rzadko goją się same. W większości przypadków konieczna jest wizyta u lekarza, który kieruje nas do chirurga. Leczenie polega bowiem na nacięciu w znieczuleniu miejscowym. Niekiedy wiąże się to z pobytem w szpitalu przez dłużej niż jedną dobę. W rzadkich przypadkach konieczne jest również stosowanie antybiotyków.
Od czego zależy metoda leczenia?
Metody leczenia ropnego guzka przy odbycie są jednak uzależnione od konkretnego przypadku. Ważne jest umiejscowienie zmiany oraz stopień zaawansowania stanu zapalnego. Na pewno objawów takich jak wyraźne zgrubienie, ból podczas oddawania stolca i problemy z siedzeniem warto jak najszybciej skonsultować ze specjalistą.
Podsumowanie
Pryszcz w okolicy odbytu najczęściej jest związany z hemoroidami lub tworzącym się w tkankach miękkich ropniem. Przyczyn może być jednak znacznie więcej, dlatego nie warto ignorować niepokojących sygnałów.
W rzadkich przypadkach nawet niewielki guz w tej lokalizacji może świadczyć o rozwoju raka lub innej zmiany, która będzie wymagała stosownej diagnozy i odpowiedniego leczenia. W razie wątpliwości najlepszym rozwiązaniem będzie więc wizyta u lekarza pierwszego kontaktu.