Świąd odbytu to objaw, który towarzyszy wielu schorzeniom, m.in. zapaleniu hemoroidów. Niezależnie od przyczyny, warto zrobić wszystko, by jak najszybciej sobie z nim poradzić. Oprócz leczenia samej choroby zadbaj także o skuteczne złagodzenie objawów. Wypróbuj maść cynkową na swędzenie odbytu, a szybko przestaniesz odczuwać dyskomfort!

Jakie mogą być przyczyny swędzenia odbytu?

Jeśli odczuwasz świąd odbytu tylko od czasu do czasu, przyczyna może być banalna – niezbyt dokładne dbanie o higienę okolic odbytu, noszenie niewygodnej bielizny lub podrażnienie zbyt twardym papierem toaletowym.

Zdarza się jednak, że świąd i pieczenie skóry wokół odbytu towarzyszą ci niemal przez cały czas. Warto wówczas przyjrzeć się takiemu problemowi uważniej. Przyczyną może być:

  • zakażenie bakteryjne lub grzybicze;
  • choroba jelit;
  • zapalenie hemoroidów;
  • cukrzyca;
  • choroba na tle nerwowym.

Jakie właściwości maści cynkowej pomogą ci uporać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami?

Niezależnie od tego, co wywołuje u ciebie swędzenie skóry okolic odbytu, na pewno chcesz jak najszybciej pozbyć się problemów. Doskonałym sposobem na łagodzenie objawów jest regularne stosowanie maści cynkowej na swędzenie odbytu. Kupisz ją w każdej aptece za kilka złotych. Głównym składnikiem maści cynkowej jest tlenek cynku. To właśnie dzięki niemu działa:

  • antyseptycznie;
  • przeciwzapalnie
  • ściągająco;
  • przeciwświądowo.

Wszystkie te właściwości maści czy pasty cynkowej pomagają w łagodzeniu objawów chorób okolic odbytu. Dzięki działaniu antyseptycznemu tlenek cynku hamuje rozwój grzybów i bakterii. Dodatkowo łagodzi stany zapalne np. w przypadku hemoroidów. Przyspiesza także gojenie się ran i zmian skórnych.

Jak używać maści cynkowej na swędzenie odbytu?

Maść cynkową na swędzenie odbytu nakłada się punktowo, na zmienione chorobowo miejsca. Stosuj wyłącznie cienką warstwę preparatu, aby uniknąć przesuszenia skóry.

Zobacz też:
Grzybica – dowiedz się, jakie są jej główne rodzaje oraz jak leczyć infekcje grzybicze!

Najlepiej używać maści po wypróżnieniu i kąpieli. Dzięki temu tlenek cynku będzie utrzymywał się na skórze dłużej. Aby zauważyć efekty, wystarczy nakładać maść raz dziennie.

Przeciwwskazaniem do stosowania maści jest uczulenie na tlenek cynku. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, skonsultuj się z lekarzem.

Oprócz smarowania swędzących miejsc maścią zadbaj także o odpowiednie nawyki higieniczne. Podmywaj się po każdym korzystaniu z toalety, noś wyłącznie bawełnianą bieliznę, używaj czystych ręczników i unikaj drapania okolic odbytu.

Maść cynkowa pomoże ci złagodzić objawy. Pamiętaj jednak także o leczeniu przyczyny – tu niezbędna będzie konsultacja u lekarza.

Powiązane artykuły:

Archiwum: grudzień 2022