Peeling mechaniczny ma za zadanie złuszczyć martwe komórki naskórka. Aby taki produkt spełniał swoje zadanie, najczęściej producenci dodają do niego cukier, sól gruboziarnistą, kawę, piasek morski lub pestki owoców. Wszystkie składniki muszą być odpowiednio dobrane do obszaru, na jakim peeling będzie wykonywany. Najczęściej stosuje się go do oczyszczania twarzy. Taki rodzaj produktu złuszczającego naskórek stosuje się również na większość obszarów ciała z wyjątkiem miejsc wrażliwych. Gabinety kosmetyczne posiadają w ofercie szeroką gamę zabiegów tego typu. Oczyszczać skórę powinno się regularnie, dlatego warto wiedzieć więcej na ten temat.
Jak działa peeling mechaniczny?
Peeling mechaniczny ma szerokie zastosowanie. Może wspomóc leczenie niektórych przypadłości lub po prostu odświeżyć zdrową skórę. Usprawnione mikrokrążenie krwi sprawia, że poprawia się wygląd oraz koloryt skóry. Pełna blasku i oczyszczona skóra wchłonie zdecydowanie więcej substancji odżywczych zawartych w kosmetykach niż przed wykonaniem takiego zabiegu.
Złuszczenie martwego naskórka sprawia, że znikają lub zmniejszają się blizny, zmiany potrądzikowe czy niewielkie zmarszczki. Skóra staje się gładsza, a jej powierzchnia jest wyrównana. W przypadku cery tłustej drobinki peelingujące odblokowują gruczołu łojowe, dzięki czemu zaskórnik czy świecąca skóra przestają być problemem. W przypadku stosowania takiego peelingu na ciało nie tylko uzyskuje się oczyszczoną, ujędrnioną i zdrowo wyglądająca skórę, ale również można zniwelować cellulit, a także zmniejszyć widoczność rozstępów.
Peeling mechaniczny – rodzaje
Drobinki peelingujące znajdują się w kremie lub żelu, co ułatwia rozprowadzanie produktu po powierzchni skóry oraz jej masaż. Na skórę twarzy, szyi i dekoltu stosuje się peeling drobnoziarnisty. Mimo że jest delikatniejszy niż inne złuszczające produkty, to nie można używać go zbyt często. Inny rodzaj produktu do złuszczania skóry, to peeling gruboziarnisty. Przeznaczony jest on do skóry ciała oraz stóp.
W gabinecie kosmetycznym często spotykane są:
- mikrodermabrazja – jest to ścieranie górnej warstwy naskórka za pomocą specjalnego urządzenia. Istnieje jej kilka rodzajów: diamentowa, korundowa oraz wodno-tlenową (inaczej nazywana oksybrazją);
- dermabrazja – sięga głębiej, aż do skóry właściwej.
- peeling kawitacyjny – zabieg delikatny dla skóry.
Peeling enzymatyczny czy mechaniczny?
Peeling enzymatyczny to inaczej peeling chemiczny. Znajdują się w jego składzie enzymy, które rozpuszczają martwy naskórek zamiast drobinek ścierających, jak ma to miejsce w przypadku peelingu mechanicznego. Najczęściej chemicznie usuwany martwy naskórek jest dzięki enzymowi z owocu, jakim jest papaja.
Który peeling wybrać? Zależne jest to głównie od rodzaju skóry. Na peeling enzymatyczny powinny zdecydować się osoby o skórze wrażliwej, naczynkowej. W przypadku alergików warto być tutaj ostrożnym.
Enzymy mogą podrażnić bądź uczulić, ponieważ ich działanie nie może być zbyt słabe, aby efektywnie usunąć martwy naskórek. Z kolei peeling mechaniczny to świetny wybór dla większości osób, z wyjątkiem tych z wrażliwą skórą. Korzyścią jest to, że produkty z drobinkami nie potrzebują mieć w składzie wielu substancji. Wystarczy kilka składników i można wykonać go samemu w domu.
Domowe przepisy na peeling mechaniczny
Kilka naturalnych składników może stworzyć pięknie pachnący kosmetyk. Wystarczy zmieszać wszystkie składniki. W przypadku niektórych owoców należy rozgnieść je lub zblendować.
Oto kilka przepisów:
- Peeling solny do ciała – sól morska (pół szklanki), oliwa z oliwek (2 łyżki), sok z 1/4 cytryny.
- Peeling kawowy do ciała – pół szklanki zmielonej kawy, zmielony cynamon (1 łyżeczka), jogurt lub śmietana (2 łyżki).
- Migdałowy peeling do twarzy – drobno posiekane migdały (1 łyżeczka), jogurt naturalny (2 łyżeczki), miód (1 łyżeczka).
- Peeling z brązowego cukru – brązowy cukier (2 łyżeczki), oliwa z oliwek (5 łyżeczek), opcjonalnie wyciśnięty sok z 1/4 cytryny.
W przypadku, kiedy nie masz w domu oliwy z oliwek, możesz zastosować inny olej lub oliwkę dla dzieci. Olej tłoczony z oliwek słynie z tego, że jest bardzo zdrowy, dlatego warto go użyć.
Peeling mechaniczny – przeciwwskazania
Istnieje szereg okoliczności, w których mechaniczne złuszczanie naskórka nie powinno być wykonywane.
Są to:
- skóra wrażliwa, sucha;
- cera naczynkowa;
- rany;
- stany zapalne skóry;
- opryszczka;
- aktywny trądzik;
- alergie skórne;
- liczne znamiona i brodawki skórne;
- stosowanie krioterapii i zabiegów kriochirurgiczny, krótko przed ewentualnym zabiegiem;
- terapie światłolecznicze oraz spożywane retinoidy w ciągu sześciu miesięcy poprzedzających planowany zabieg.
Jak wykonać peeling mechaniczny w domu?
Należy na początku wykonać demakijaż za pomocą wody i żelu do mycia twarzy oraz pozostawić mokrą skórę. W tym momencie nałożona na dłoń niewielka ilość peelingu zostaje rozprowadzona na twarz. Omijając okolice oczu, należy okrężnymi ruchami masować skórę, szczególnie na czole, brodzie oraz skrzydełkach nosa. Masaż powinien trwać około 5 minut. Kolejnym etapem jest spłukanie produktu letnią wodą i osuszenie skóry. Peeling mechaniczny w przypadku stosowania na ciało również nakłada się na mokrą skórę.
Podsumowanie
W warunkach domowych należy stosować peeling można maksymalnie 1–2 razy w tygodniu. W przypadku zabiegów w gabinecie kosmetycznym należy poradzić się specjalisty. Dobierze on zabiegi indywidualnie dopasowane do klienta.