Nitkowanie (z języka angielskiego threading) brwi, to zabieg, który wydaje się dość skomplikowany. Okazuje się jednak, że jest wręcz odwrotnie.Wszystko, czego potrzebujesz, aby go przeprowadzić, to nitka do brwi, odrobina cierpliwości oraz oczywiście praktyka. Nasz poradnik dotyczący nitkowania brwi przeprowadzi cię przez wszystkie etapy. Przeczytaj artykuł, aby móc samodzielnie przystąpić do pielęgnacji!

Jaka nitka do brwi?

nitkowanie brwi brew

Zanim odpowiemy na pytanie, jak wyrywać brwi nitką, opowiemy nieco o samym narzędziu pracy. Każdy ma w domu komplet podstawowych nici, którymi można wykonać tego typu depilację. Okazuje się jednak, że nie wszystkie się nadają. Nitka z poliestru jest zbyt gładka. Inne nici mogą z kolei rwać się i zahaczać, w związku z czym proces depilacji będzie trudniejszy, szczególnie dla osób początkujących. Co więc wybrać? Nitkowanie brwi najlepiej wykonywać nitką bawełnianą.

Profesjonalna nitka do brwi

Kolejną kwestią jest sterylność zabiegu. Aby nie narazić się na nieprzyjemne skutki po depilacji (np. ewentualne stany zapalne), warto kupić profesjonalną nitkę do nitkowania. Jest to nitka antybakteryjna, dzięki której zabieg można wykonać bezpiecznie i sprawnie. Cena profesjonalnej nitki do brwi to od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Na szpuli znajduje się najczęściej około 300 metrów nitki, co sprawia, że posłuży przez bardzo długi czas. 

Nitkowanie brwi – zalety

Jeśli szukasz odpowiedniego dla siebie sposobu regulowania brwi, nitkowanie to zabieg, który warto rozważyć.Zalety tej metody regulacji to:

 • możliwość wyrwania kilku włosków jednocześnie;
 • precyzja (której nabierzesz wraz z praktyką);
 • długotrwały efekt;
 • sterylność zabiegu;
 • wyjątkowa skuteczność (jeśli masz gęste brwi);
 • szybkość regulacji brwi.

Nitkowanie brwi krok po kroku – jak to zrobić?

nitkowanie brwi kobieta

Nitkowanie brwi jest prostą i precyzyjną metodą depilacji, jednak trzeba ją dobrze poznać. Warto pamiętać, że nauka posługiwania się nitką wymaga cierpliwości i praktyki. Na początku można przetestować ruchy bez przykładania nitki do skóry lub na tzw. meszku np. na policzku. Przed przystąpieniem do nitkowania przygotuj:

 • nitkę;
 • preparat do dezynfekcji skóry;
 • zwykły biały puder do twarzy (opcjonalnie);
 • balsam po depilacji (opcjonalnie).

Nitkowanie brwi krok po kroku

Oto kolejne etapy nitkowania brwi:

 1. Dokładnie umyj dłonie
 2. Zdezynfekuj okolice brwi.
 3. Możesz delikatnie upudrować brwi. Włoski staną się bardziej widoczne, a skóra nie będzie się wkręcać w nici.
 4. Przygotuj spory kawałek nitki. Po złożeniu na pół powinien mieć około 30 cm.
 5. Końcówki nitki należy związać. Łączenie nitek trzymaj w dłoni lub za dłonią, ponieważ może ono przeszkadzać w depilacji.
 6. Trzymaj nitkę w obu dłoniach (od środka pętli) i najlepiej opieraj ją na samych palcach. Odwróć kilka razy jedną rękę, aby nici skrzyżowały się na środku.
 7. Im więcej razy skrzyżujesz nici, tym większy będzie obszar depilacji.
 8. Trzymając skrzyżowane nici tak, aby opierały się na palcu wskazującym i kciuku, na zmianę otwieraj i zamykaj dłonie. Jaki jest kolejny etap nitkowania brwi?
 9. Skrzyżowane nitki będą wyrywać włosy z łuku brwiowego pod wpływem skręcania, czyli naprzemiennego otwierania i zamykania dłoni.
 10. Jeśli udało ci się opanować ten ruch, możesz przyłożyć nitkę do miejsca, które chcesz wydepilować.
 11. Wyrywaj włoski pod włos. Rękę, która znajduje się z tej strony, powoli otwórz. 
 12. Czynność ponawiaj, przesuwając się o kilka milimetrów dalej po miejscu, które depilujesz.
 13. Jeśli nie udało ci się usunąć wszystkich włosów za pomocą nitki, możesz wspomóc się pęsetą. Kolejny zabieg z pewnością będzie bardziej skuteczny.
 14. Po zabiegu nałóż na skórę balsam po depilacji.
Zobacz też:
Ile odrastają brwi? Jak o nie dbać, aby wyglądały ładnie i podkreślały rysy twarzy?

Cena nitkowania brwi w salonie kosmetycznym

nitkowanie brwi oczy

Regulację brwi metodą nitkowania oferuje wiele salonów kosmetycznych. Jeśli obawiasz się wykonania zabiegu samodzielnie lub też nie wiesz, jak nadać swoim brwiom odpowiedni kształt, wykonaj nitkowanie brwi u stylistki. 

Nitkowanie brwi – ile kosztuje u kosmetyczki?

Taki zabieg kosztuje od 30 do 70 zł, w zależności od lokalizacji salonu kosmetycznego. Niektóre salony w cenie zabiegu oferują również makijaż brwi lub (w zależności od preferencji klientki) farbowanie włosków.

Regulacja brwi nitką, nitkowanie twarzy w domu – o czym pamiętać?

Aby regulacja brwi – nitkowanie – przebiegła bezpiecznie i sprawnie, należy pamiętać o kilku kwestiach:

 • należy wykonywać zabieg w dobrze oświetlonym pomieszczeniu;
 • przygotowana do depilacji brwi nitka powinna być czysta;
 • przed próbą nadania brwiom idealnego kształtu za pomocą nitki należy dobrze opanować ruchy dłoni. W tym celu warto poćwiczyć na innym miejscu, na przykład usuwając z twarzy meszek lub wąsik;
 • przed zabiegiem nitkowania brwi warto spiąć włosy, ponieważ mogą wkręcić się w nitkę w czasie depilacji. 

Nitkowanie brwi – przeciwwskazania

Jak większość zabiegów kosmetycznych, nitkowanie również nie powinno być wykonywane, jeśli zaistniały przeciwwskazania. Nie należy wykonywać depilacji, jeśli w okolicach brwi pojawiają się ranki, stany zapalne, wypryski lub trądzik. W takiej sytuacji należy odłożyć zabieg w czasie, aż skóra się zagoi. 

Czy nitkowanie brwi boli?

nitkowanie brwi zabieg

Kwestia bólu podczas nitkowania brwi jest sprawą dyskusyjną. Wiele osób uważa, że jest to zabieg bezbolesny. Inni natomiast skarżą się na dość intensywne odczuwanie bólu podczas usuwania owłosienia. Istotnie, dochodzi do wyrwania włosa razem z cebulką, co zawsze wiąże się z dyskomfortem. Jeśli jednak zabieg jest wykonywany regularnie, po pewnym czasie depilacja przestaje być odczuwana. Sporym plusem nitkowania brwi jest to, że wykonuje się je o wiele szybciej od depilacji za pomocą pęsety i wosku i jest dzięki temu mniej bolesne.

Nitkowanie to łatwy i stosunkowo przyjemny sposób depilacji twarzy, w tym również okolic brwi. Odrobina praktyki w posługiwaniu się nitką sprawia, że wiele osób w ten właśnie sposób regularnie dba o kształt oprawy oczu. Odpowiednia nitka do brwi, higiena podczas zabiegu i zwrócenie uwagi na ewentualne przeciwwskazania to gwarancja bezpieczeństwa zabiegu i udanej regulacji. Nitkowanie brwi możesz już wykonać samodzielnie, jeśli nie ma ku temu żadnych przeszkód!Powiązane artykuły:
Archiwum: wrzesień 2021