Problem rzadkich włosów dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Niewłaściwa dieta, praca w kasku ochronnym, problemy hormonalne i dermatologiczne – to wszystko prowadzi do wypadania włosów. Powstają prześwity na skórze głowy, które wyglądają nieestetycznie i odbierają pewność siebie. Rozwiązaniem mogą być mikrowłókna do włosów. Są to specjalne kosmetyki, łatwe do stosowania, a przy tym bezpieczne dla skóry i odporne na warunki atmosferyczne. W ich składzie znajdują się nanocząsteczki keratyny, które przyczepiają się do przerzedzonych włosów i zagęszczają je. Co warto wiedzieć o pielęgnacji włosów włóknami? O tym w dalszej części artykułu.
Kto wynalazł kosmetyki z mikrowłóknami?
Światowym innowatorem w dziedzinie produkcji kosmetyków maskujących łysienie był Mark Kress – amerykański biznesmen polskiego pochodzenia. Już w wieku młodzieńczym zmagał się z problemem gubienia włosów. Szukał preparatu, który mógłby je zagęścić. Wpadł na pomysł, aby zrobić to, posypując włosy drobno pociętymi włoskami. W ten sposób powstał pierwszy zagęszczający puder, a było to na początku lat 80. XX wieku. W kolejnych latach receptura była stopniowo udoskonalana, a produkcją zajęły się najlepsze marki kosmetyczne. W kolejnym stuleciu stosowano je w stolicy mody Mediolanie. Od kilkunastu lat są coraz bardziej popularne i powszechnie dostępne.
Mikrowłókna do włosów – świetny sposób na zamaskowanie prześwitów na głowie
Keratynowe mikrowłókna to kosmetyk zagęszczający włosy. Ma on postać proszku lub sprayu, złożonego z mikroskopijnych cząsteczek keratyny, która jest naturalnym budulcem włosów. Te nanocząsteczki mają ładunek elektrostatyczny i strukturę przestrzenną, dzięki czemu przylegają do naturalnych kosmyków, dając efekt gęstej czupryny. Dodatkowo możesz wybrać dowolny kolor mikrowłókien, dzięki temu dopasujesz je do twoich włosów. Fryzura wygląda naturalnie, nawet przy niewielkim wietrze czy opadach. Mikrowłókna nie brudzą odzieży ani pościeli. Nie opadają na twarz, a jedynie niewielkie ich ilości zostają na grzebieniu. Utrzymują się na włosach aż do kolejnego mycia.
Jak stosować mikrowłókna keratynowe?
Po umyciu, osuszeniu włosów i ułożeniu fryzury, posyp głowę równomiernie mikrowłóknami w proszku. Potem wygładź kosmyki delikatnie i spryskaj lakierem do włosów. Wiele osób chwali sobie mikrowłókna w aerozolu, nazywane również włosami w sprayu. Świetnie działają, a przy tym od razu utrwalają fryzurę. Rozpyl spray równomiernie w odległości 30 cm od głowy. Uważaj, ponieważ kosmetyk w tej postaci nieco farbuje i zmienia odcień włosów. Może też z tego powodu zabrudzić lustro, umywalkę czy ubranie. Pamiętaj także, aby dopasować kolor kosmetyku do swoich włosów. Masz szpakowatą fryzurę albo odrost włosów farbowanych? Użyj mikrowłókien w dwóch kolorach.
Dlaczego warto kupić mikrowłókna do zagęszczania włosów?
Kosmetyki z mikrowłóknami mają wiele zalet. Oto one:
- są łatwe w użyciu i dają szybki efekt gęstych włosów;
- utrzymują się na włosach aż do następnego umycia;
- świetnie maskują wszelkie przeczosy, szerokie przedziałki i prześwitującą skórę;
- są dość odporne na wiatr i niewielkie opady;
- można w nich uprawiać sport, ale raczej niewymagający wielkiego wysiłku;
- proszki nie brudzą odzieży ani pościeli;
- dodają pewności siebie i poprawiają wygląd fryzury.
W jakich przypadkach lepiej zrezygnować z tego kosmetyku?
Niestety, kosmetyki te nie zatuszują wyraźnie widocznej łysiny. Gdy swoich włosów jest niewiele, to mikrocząsteczki nie mają się do czego przyczepić. Przylegają do skóry, brudzą ją i osypują się na ramiona. W przypadku łysej głowy najlepszym rozwiązaniem będzie zabieg mikropigmentacji włosów, który imituje króciutkie, wyrastające z mieszków włosy. Uważać powinny także osoby z wrażliwą skórą głowy, a także zmagające się z problemem nadpotliwości. Lepiej też nie przebywać długo na upale. Włosy z dodatkiem mikrowłókien wyglądają po przetłuszczeniu się bardzo nieestetycznie.
Poznaj opinie osób, które stosują włókna keratynowe do włosów
Chociaż producenci kosmetyków z mikrowłóknami podają głównie ich zalety, to osoby mające doświadczenie w ich stosowaniu, zwracają uwagę na kilka istotnych spraw. Po pierwsze, stosując proszki i spraye z włóknami do włosów, lepiej zrezygnować z intensywnego uprawiania sportu. Wykluczone jest także pływanie, nawet w czepku pływackim. Planując długi spacer czy wycieczkę rowerową, dobrze jest zabrać parasol albo kurtkę nieprzemakalną z kapturem. Latem, podczas dużych upałów, lepiej ograniczyć zagęszczanie włosów do większych wyjść, typu zabawa w klimatyzowanej sali. Niemniej jednak kosmetyki te są niesamowicie skuteczne w przypadku przerzedzonych włosów.
Jak dbać o włosy, aby nie wypadały?
Bujna i gęsta czupryna to marzenie wielu panów i pań. Ładna fryzura wygląda zdrowo. Poprawia wygląd i poczucie bycia atrakcyjnym. Dlatego warto starannie pielęgnować włosy, zwłaszcza te delikatne i genetycznie obciążone problemem wypadania. Jak o nie dbać? Stosuj szampony dostosowane do rodzaju włosów, używaj odżywek wzmacniających cebulki. Unikaj suszenia gorącym powietrzem. Ogranicz używanie prostownicy i lokówki. Włosom szkodzi też długotrwały stres, niewłaściwe diety, prowadzące do niedoborów witamin i mikroelementów w organizmie oraz praca w szkodliwych warunkach. Uważać powinny zwłaszcza osoby z problemami hormonalnymi, chorobami tarczycy i panie po porodach.
Mikrowłókna do włosów wyraźnie pomagają zatuszować problem łysienia, jednak na dłuższą metę nie rozwiążą go. Dlatego gdy tylko zauważysz, że włosy nadmiernie wypadają, zastosuj lecznicze odżywki, serum i doustne kapsułki z mikroelementami wzmacniającymi cebulki włosów. Lecz choroby skóry głowy i dbaj o zdrowy styl życia. Odpowiednie odżywianie, ograniczanie stresu, pielęgnowanie zainteresowań, więzi rodzinnych i regularne badania kontrolne – to klucz do zachowania nie tylko ładnych włosów, ale też utrzymania całego organizmu w dobrej formie.