Methylisothiazolinone – działanie
Methylisothiazolinone w kosmetykach pełni kilka istotnych ról:
- działa jak substancja konserwująca;
- zapobiega rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych (bakterie, grzyby);
- przedłuża trwałość kosmetyku i zapewnia jego niezmienioną formę podczas użytku;
- chroni kosmetyk przed wtórnym zakażeniem (tzw. nadkażeniem), które jest efektem codziennej aplikacji kosmetyku palcem.
Methylisothiazolinone w składach kosmetyków – zastosowanie
Substancja ta może występować wszędzie tam, gdzie potrzebny jest dodatek w formie konserwantu. Methylchloroisothiazolinone można spotkać praktycznie w większości produktów kosmetycznych, a w szczególności w:
- szamponach;
- peelingach do ciała;
- produktach złuszczających do twarzy;
- żelach pod prysznic;
- produktach do mycia twarzy;
- preparatach do demakijażu;
- płynach do kąpieli;
- płynach do higieny intymnej;
- mydłach.
Methylchloroisothiazolinone (pochodna) i Methylisothiazolinone rzadziej występują też w kosmetykach, których nie spłukuje się ze skóry, takich jak:
- kremach do twarzy;
- balsamach do ciała;
- kremach do dłoni i stóp.
Methylisothiazolinone – bezpieczeństwo stosowania produktów kosmetycznych z tym składnikiem
Czysty Methylisothiazolinone jest silną toksyną, która po połknięciu czy inhalowaniu może powodować zgon. Nie jest to zachęcające, natomiast należy pamiętać, że branża kosmetyczna nie wykorzystuje składnika w takim stężeniu. Wiele organizacji zajmujących się badaniem bezpieczeństwa związków w produktach pielęgnacyjnych uznało Methylisothiazolinone za substancję bezpieczną. Oczywiście wprowadzono szereg ograniczeń co do jej stosowania:
- Methylisothiazolinone może występować w produktach kosmetycznych w maksymalnym stężeniu 0,01%;
- jeśli w danym produkcie kosmetycznym obok Methylisothiazolinone są inne związki konserwujące, np. Methylchloroisothiazolinone, stężenie zmniejsza się do 0,0015%. Methylchloroisothiazolinone – co to za składnik? Podobnie jak Methylisothiazolinone, pełni rolę konserwującą w kosmetykach.
Methylisothiazolinone jest silnym alergenem. Może powodować różne niekorzystne odczyny na skórze. Nie zaleca się stosowania kosmetyków z tym konserwantem u osób skłonnych do uczuleń, ze skórą nadwrażliwą. Nie jest to substancja odpowiednia dla kobiet w ciąży oraz dzieci.
Methylisothiazolinone – naturalny czy syntetyczny?
Konserwant Methylisothiazolinone pozyskiwany jest drogą syntetyczną, za pomocą reakcji chemicznych.
Wpływ Methylisothiazolinone na środowisko
Konsumenci coraz świadomiej podchodzą do wyborów kosmetyków. Zastanawiają się, co się później dzieje z niewykorzystanymi składnikami czy opakowaniami. Methylisothiazolinone działa niekorzystnie na środowisko naturalne. Zaleca się szczególną ostrożność, aby składnik nie przedostawał się do wód. Zagraża bowiem życiu organizmów wodnych. Zwłaszcza w stosunku do ryb wykazuje toksyczne właściwości, które długo się utrzymują.
Methylisothiazolinone – czy jest wegański?
Methylisothiazolinone jest konserwantem w 100% wegańskim. Wytwarza się go sztucznie z innych związków chemicznych. Nie może zatem zawierać żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego. Proces jego powstawania również jest etyczny dla wegan.
Methylisothiazolinone – ciekawostki
Nie ma możliwości całkowitej rezygnacji z użycia konserwantów w większości produktów kosmetycznych. Każdy konserwant niesie ze sobą jakieś niekorzystne działanie, np. uczulenia, podrażnienia. Można natomiast wybrać taki składnik, który minimalizuje to ryzyko.