Laserowe usuwanie żylaków to skuteczny sposób na to, by w mało inwazyjny sposób pozbyć się widocznych na skórze, nieestetycznych zgrubień, popularnie określanych mianem żylaków. Przyczyną ich powstawania jest niewydolność żylna, w wyniku rozwoju której światło żyły powiększa się, a sama żyła staje się mocno widoczna w postaci zgrubień umiejscowionych tuż pod skórą. Zabieg usuwania żylaków przy pomocy lasera to nie tylko sposób na poprawę wyglądu nóg u osób zmagających się z żylakami, ale też skuteczna metoda ich leczenia. Nie wymaga wykonywania nacięcia skóry i tkanki podskórnej, co sprawia, że nie jest konieczna długotrwała rekonwalescencja po jego przeprowadzeniu.
Laserowe usuwanie żylaków – jak przebiega zabieg?
Zabieg usuwania żylaków kończyn dolnych przy pomocy lasera określa się mianem wewnątrznaczyniowej ablacji. Zaliczany jest do grupy zabiegów chirurgicznych małoinwazyjnych, które wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności hospitalizacji pacjenta. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a powrót do pełnej sprawności jest możliwy niemal od razu po jego zakończeniu. Czas jego trwania nie przekracza godziny. Podczas jednego zabiegu możliwe jest usunięcie żylaków z obydwu kończyn dolnych.
Sam zabieg polega na zamknięciu światła żyły pionowej, poprzez wprowadzenie do niej specjalnego światłowodu, który emituje wiązkę światła lasera o odpowiednim natężeniu. Dzięki jego działaniu niewydolna żyła zaczyna się obkurczać, co w rezultacie prowadzi do zamknięcia jej światła. Zamknięcie niewydolnej żyły zaś, skutkuje zmniejszeniem się żylaków, które są z nią połączone bez konieczności jej usuwania. Laserowe leczenie żylaków jest zdecydowanie skuteczniejsze niż tradycyjna metoda leczenia niewydolności żył.
Przygotowania do wykonania zabiegu laserowego usuwania żylaków
Operacja laserowego usuwania żylaków jest zdecydowanie mniej inwazyjna niż tradycyjna metoda leczenia żylaków, polegająca na nacięciu i usunięciu całej żyły, wciąż jednak pozostaje interwencją chirurgiczną obarczoną ryzykiem powikłań. I choć ryzyko wystąpienia owych powikłań jest stosunkowo niewielkie, do zabiegu laserowego usuwania żylaków trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Zabieg musi poprzedzić wykonanie serii badań.
Wykonać należy przede wszystkim podstawowe badania krwi, USG oraz badanie pozwalające sprawdzić przepływ krwi przez nogę, która ma być poddana zabiegowi zamykania żylaków. Do wykonania zabiegu laserowego usunięcia żylaków niezbędne jest oznaczenie poziomu glukozy i kreatyniny o we krwi, poziomu elektrolitów oraz wskaźników poziomu krzepnięcia krwi. Konsultacja z chirurgiem naczyniowym, który będzie przeprowadzał zabieg, może wykazać też konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań. Ponadto przed planowanym usuwaniem żylaków należy zaprzestać przyjmowania leków zawierających hormony, a zażywanie wszystkich pozostałych, w tym również leków przeciwkrzepliwych, należy skonsultować z lekarzem.
Zalecenia po zabiegu
Aby zmniejszyć ryzyko powikłań i odpowiednio zadbać o naczynia żylne, po przeprowadzeniu zabiegu należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Te zaś najczęściej dotyczą ograniczenia wysiłku fizycznego w pierwszych tygodniach po zabiegu. W okresie rekonwalescencji, po laserowym usuwaniu żylaków można jednak normalnie funkcjonować, podejmując większość codziennych czynności, co niestety nie jest możliwe po tradycyjnej operacji. Zarówno sam zabieg, jak i okres bezpośrednio po jego zakończeniu zazwyczaj nie jest dla pacjenta bolesny. Może on jedynie odczuwać delikatny dyskomfort.
Po zabiegu na skórze mogą pojawić się zasinienia, maleńkie krwiaki oraz zgrubienia, które jednak dość szybko znikają. Ich wystąpienie jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Aby ograniczyć ich występowanie, zaleca się założenie bezpośrednio po zabiegu specjalnych pończoch uciskowych, które przyspieszają rekonwalescencję układu żylnego. Ze względu na fakt, iż zabieg trwa krótko, jest mało inwazyjny i nie wymaga hospitalizacji, powrót pacjenta do pełnej sprawności trwa stosunkowo krótko. Aby wyeliminować ryzyko powikłań po zabiegu i nawrotów żylaków, zalecane są częste kontrole oraz zmiana trybu życia, która ma na celu przeciwdziałanie ponownemu rozwojowi niewydolności żylnej.
Laserowe usuwanie żylaków – kto powinien zrezygnować z zabiegu?
W leczeniu niewydolności żylnej kończyn dolnych laser sprawdza się doskonale i nie ma sobie równych zarówno pod względem skuteczności, jak i samego przebiegu zabiegu, po którym odczuwany przez pacjenta dyskomfort jest niewielki. To właśnie z tego powodu, metoda ta cieszy się tak dużą popularnością, zdecydowania wyprzedzając metodę tradycyjną. Niestety nie jest ona odpowiednia dla każdego. Zrezygnować z niej muszą osoby zmagające się z:
- nieleczonym nadciśnieniem tętniczym;
- problemami z krzepliwością krwi,
- nieleczoną cukrzycą;
- ropnymi infekcjami skóry oraz śluzówek.
Zabiegu nie można przeprowadzać także u kobiet w ciąży.
Laserowe usuwanie żylaków to zabieg, który zmniejsza widoczność nieestetycznych zgrubień widocznych pod skórą, będący jednocześnie skuteczną metodą leczenia niewydolności żylnej kończyn dolnych. W odróżnieniu od tradycyjnego operacyjnego usuwania żył, jest on zaliczany do małoinwazyjnych metod leczenia żylaków. Zabieg polega na wprowadzeniu do światła żyły światłowodu. Światło emitowane przez wiązkę lasera obkurcza naczynia, zamykając światło żyły. To zaś prowadzi do zmniejszenia się żylaków. Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym i nie wymaga ani hospitalizacji, ani długiej rekonwalescencji. Pod warunkiem przestrzegania zaleceń lekarza oraz prowadzenia zdrowego trybu życia przynosi trwałe rezultaty, jednocześnie ograniczając ryzyko ponownego wystąpienia żylaków.