Operacja najczęściej kojarzy się z rozcięciem tkanki skóry, naruszeniem jej powłok oraz długim pobytem w szpitalu. Alternatywą jest mniej inwazyjny zabieg laparoskopowy. Czy jeśli potrzebna była laparoskopia, blizny również pozostają? Tak, ale na szczęście można je łatwo usunąć. Wyjaśniamy czym jest laparoskopia, kiedy wykonuje się taki zabieg i jak usunąć blizny po operacji?
Co to jest laparoskopia?
Laparoskopia to mniej inwazyjna metoda operacji, która pozwala operować tkanki miękkie pacjenta, bez konieczności otwierania mu brzucha. Naruszenie powłoki skóry sprowadza się do kilku małych nacięć, przez które chirurg wprowadza laparoskop oraz narzędzia służące do operacji. Laparoskop początkowo był stosowany jako narzędzie diagnostyczne, umożliwiające podgląd wnętrza jamy brzusznej. Obecnie metoda pozwala na wykonanie szeregu zabiegów.
Kiedy wykonuje się zabieg laparoskopii?
Laparoskopie wykorzystuje się do przeprowadzania zabiegów w zakresie jamy brzusznej. Metoda wykorzystywana jest m.in. do:
- usunięcia pęcherzyka żółciowego;
- usunięcia wyrostka robaczkowego;
- leczenia otyłości;
- usunięcia śledzony;
- operacji przepukliny;
- operacji nerek;
- operacji gruczołu krokowego;
- usunięcia guzów jelita grubego i odbytnicy;
- leczenia chorób ginekologicznych jak endometrioza, torbiele jajników czy usuwania mięśniaków.
Zaletą metody mniejsza inwazyjność zabiegu. Użycie laparoskopia eliminuje konieczność rozcinania brzucha, dzięki czemu pacjent może szybciej wrócić do formy.
Po zabiegu pozostaję jednak blizny, które dla wielu osób nie stanowią żadnego problemu, dla innych stają się źródłem kompleksów. Na szczęście medycyna estetyczna oferuje rozwiązania, które pomogą ci szybko pozbyć się nieestetycznych śladów lub mocno zmniejszyć ich widoczność.
Laparoskopia blizny – przyczyny powstania
Laparoskopia to metoda, która nie wymaga klasycznego otwierania ciała pacjenta podczas operacji. Aby wprowadzić laparoskop i narzędzia, chirurg wykonuje jedynie kilka niewielkich nacięć w tkance jamy brzucha. Za przykład może posłużyć operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego, podczas której wykonuje się standardowo trzy nacięcia, jedno w okolicy pępka. W ten sposób wykonuje się także większość operacji ginekologicznych.
Laparoskopia blizny – charakterystyka i specyfika
Po zabiegu laparoskopii pozostaje zazwyczaj kilka niedużych blizn. Blizny są jednak głębokie i przez to stanowią widoczny i wyczuwalny pod dłonią ślad. W większości przypadków blizny umieszczone są w okolicach pępka, ale mogą także występować w innych lokalizacjach jamy brzusznej.
Czasami w miejscu blizny pojawia się nieestetyczny zrost lub zgrubienie. Gojeniu może towarzyszyć uciążliwe swędzenie.
W trakcie gojenia blizny po laparoskopii stopniowo zmieniają kolor. Z intensynwego czerwonego, zmieniają odcień na różowy, a następnie perłowy i zupełnie blady. To jak szybko blizna stanie się mniej widoczna lub nawet niemal całkowicie zniknie, zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz tego, jak dba o blizny od momentu po operacji.
Laparoskopia blizny – jak pielęgnować skórę?
Aby blizny po zabiegu laparoskopii były jak najmniej widoczne, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja skóry od samegoo początku, czyli od momentu, gdy są one jeszcze niewielkimi ranami pooperacyjnymi.
Jeśli chcesz, aby skóra szybko i prawidłowo się goiła, niezbędne jest częste czyszczenie i odkażanie rany. Gdy blizny zaczną się goić, możesz wsmarowywać w nie maście, które wspomogą proces regeneracji oraz zmniejszą widoczność blizny. Sprawdzą się zwłaszcza kremy zawierające silikon. Pamiętaj także, aby nie wystawiąć blizny na słońce.
Jak usunąć blizny po laparoskopii?
Konieczna była laparoskopia? Blizny możesz także pozbyć się całkowicie. Jest to możliwe, dzięki…innym zabiegom. Wśród nich znajdują się zabiegi laserowe, karboksyterapia, fototerapia oraz seria peelingów chemicznych. Zanim wybierzesz któryś z nich, najlepiej pokazać bliznę lekarzowi, który oceni stan skóry i pomoże ci dobrać odpowiednią metodę.
Doświadczony medyk dokładnie obejrzy ślady po zabiegu i zaproponuje najlepszą metodę skorygowania blizny. Wśród najpopularniejszych metod znajdują się:
- leczenie laserem
- naświetlanie światłem LED
- peelingi chemiczne
- karboskyterapia
- mikroplazma
- iniekcyjne ujędrnianie skóry
- mezoterapia igłowa
Laparoskopia blizny – pielęgnacja to podstawa
Laparoskopia to mniej inwazyjna metoda operowania. Po zabiegu pozostają najczęściej niewielkie blizny. Blizny po laparoskopii można leczyć lub usunąć operacyjnie. Nadrzędną zasadą jest odpowiednia pielęgnacja i wspomaganie procesów regeneracyjnych. Im wcześniej zaczniesz interesować się stanem swojej skóry, tym mniej blizny będą widoczne.