Jak wiadomo, opisy składu kosmetyków są nieco enigmatyczne. Znajomość tego, za jakie efekty odpowiada konkretna substancja, jest bardzo cenna. Z naszego artykułu dowiesz się, czym jest związek chemiczny znany również pod nazwami: „stearyna” i „stearic acid”. Za co odpowiada w produktach, które na co dzień stosujesz? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Co to jest kwas stearynowy?
Jest to naturalnie występujący nasycony kwas tłuszczowy pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Ze względu na swoje właściwości jest jednym z głównych komponentów wielu produktów. Związek ten jest wykorzystywana w wielu branżach. W branży beauty jego zalety zostały jednak szczególnie mocno docenione.
Co to jest stearyna?
To nazwa, której wiele osób używa, mając na myśli kwas stearynowy. To jednak tylko potoczna zbieżność. W istocie to nie to samo, stearyna jest bowiem pochodną tego związku.
Kwas stearynowy – cechy fizyczne i chemiczne
Środek ten wykorzystywany jest do produkcji specyfików i nie tylko. Poniżej przedstawiamy jego specyfikację fizyczną i chemiczną.
Kwas stearynowy – kolor
Związek ten ma kolor biały.
Kwas stearynowy – zapach
To związek o lekkim, charakterystycznym zapachu.
Kwas stearynowy – stan skupienia
Stan skupienia związku jest stały. Przyjmuje on formę białego proszku lub kryształków.
Kwas stearynowy – wzór
Kwas ten opisuje się za pomocą wzoru: C18H36O2.
Kwas stearynowy – zastosowanie i działanie
Zakres wykorzystania tego związku jest bardzo szeroki. Wykorzystuje się go do produkcji kosmetyków i leków. Jest dodatkiem do niektórych produktów spożywczych. Używa się go również m.in. do wyrobu:
- świec;
- opon;
- smarów;
- kredek świecowych;
- klejów, materiałów budowlanych;
- farb.
Właściwości kwasu stearynowego w kosmetykach. Czy jest bezpieczny?
Środek ten wykorzystuje się do produkcji:
- mydeł;
- pianek do golenia;
- balsamów;
- kremów;
- mleczek;
- pomadek.
Kwas ten jako składnik kosmetyczny okazuje się bardzo przydatny i działa dobroczynnie na skórę. Wykazuje właściwości nawilżające i oczyszczające. Jako substancja bazowa pełni funkcję emulgatora. Ponadto zwiększa wchłanianie pożądanych składników przez skórę i odbudowuje barierę lipidową. Jego zalety sprawiają, że jest to substancja chętnie wykorzystywana w branży beauty. Składnik ten uważany jest za bezpieczny i odpowiedni dla większości typów skóry. Niemniej jak niemal każda substancja, związek ten może jednak powodować alergie lub podrażnienia, szczególnie w wyższych stężeniach. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na ewentualne efekty niepożądane podczas stosowania konkretnego specyfiku i w razie konieczności go odstawić.