Kwas stearynowy (stearic acid) – właściwości i zastosowanie w kosmetykach

Kwas stearynowy, potocznie zwany stearyną, to substancja wykorzystywana do produkcji kosmetyków. Zdarzyło ci się zastanawiać, co kryje się pod nazwą stearic acid w składzie stosowanego przez ciebie z produktu? Spieszymy z wyjaśnieniem.

kwas stearynowy

Jak wiadomo, opisy składu kosmetyków są nieco enigmatyczne. Znajomość tego, za jakie efekty odpowiada konkretna substancja, jest bardzo cenna. Z naszego artykułu dowiesz się, czym jest związek chemiczny znany również pod nazwami: „stearyna” i „stearic acid”. Za co odpowiada w produktach, które na co dzień stosujesz? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Co to jest kwas stearynowy?

Jest to naturalnie występujący nasycony kwas tłuszczowy pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Ze względu na swoje właściwości jest jednym z głównych komponentów wielu produktów. Związek ten jest wykorzystywana w wielu branżach. W branży beauty jego zalety zostały jednak szczególnie mocno docenione.

Co to jest stearyna?

To nazwa, której wiele osób używa, mając na myśli kwas stearynowy. To jednak tylko potoczna zbieżność. W istocie to nie to samo, stearyna jest bowiem pochodną tego związku.

Kwas stearynowy – cechy fizyczne i chemiczne

Środek ten wykorzystywany jest do produkcji specyfików i nie tylko. Poniżej przedstawiamy jego specyfikację fizyczną i chemiczną.

Kwas stearynowy – kolor

Związek ten ma kolor biały.

Kwas stearynowy – zapach

To związek o lekkim, charakterystycznym zapachu.

Kwas stearynowy – stan skupienia

Stan skupienia związku jest stały. Przyjmuje on formę białego proszku lub kryształków.

Kwas stearynowy – wzór

Kwas ten opisuje się za pomocą wzoru: C18H36O2.

Kwas stearynowy – zastosowanie i działanie

Zakres wykorzystania tego związku jest bardzo szeroki. Wykorzystuje się go do produkcji kosmetyków i leków. Jest dodatkiem do niektórych produktów spożywczych. Używa się go również m.in. do wyrobu:

 • świec;
 • opon;
 • smarów;
 • kredek świecowych;
 • klejów, materiałów budowlanych;
 • farb.
Zobacz też:
Naturalny olej z pestek malin. Poznaj właściwości oleju i sprawdź czy jest idealny dla Ciebie?

Właściwości kwasu stearynowego w kosmetykach. Czy jest bezpieczny?

Środek ten wykorzystuje się do produkcji:

 • mydeł;
 • pianek do golenia;
 • balsamów;
 • kremów;
 • mleczek;
 • pomadek.

Kwas ten jako składnik kosmetyczny okazuje się bardzo przydatny i działa dobroczynnie na skórę. Wykazuje właściwości nawilżające i oczyszczające. Jako substancja bazowa pełni funkcję emulgatora. Ponadto zwiększa wchłanianie pożądanych składników przez skórę i odbudowuje barierę lipidową. Jego zalety sprawiają, że jest to substancja chętnie wykorzystywana w branży beauty. Składnik ten uważany jest za bezpieczny i odpowiedni dla większości typów skóry. Niemniej jak niemal każda substancja, związek ten może jednak powodować alergie lub podrażnienia, szczególnie w wyższych stężeniach. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na ewentualne efekty niepożądane podczas stosowania konkretnego specyfiku i w razie konieczności go odstawić.Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Popularne wpisy: