Wiele zabiegów z zakresu medycyny zostaje wykorzystane w zabiegach kosmetycznych. Jonoforeza to zabieg elektroleczniczy i fizjoterapeutyczny. Jonoforeza w kosmetyce to standard dostępny w salonach urody, SPA i sanatoriach. Jest pomocna w leczeniu i utrzymaniu pięknej skóry za pomocą prądu i specjalnie dobranych jonów. Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Czym jest jonoforeza?

jonoforeza w kosmetyce ręka z elektrodami

Jonoforeza jest zabiegiem wykorzystującym przepływ prądu stałego (o różnej amplitudzie) między elektrodami umieszczonymi na ciele w niewielkiej odległości względem siebie. Umieszczoną pomiędzy nimi na skórze substancję czynną w postaci leku lub kosmetyku wprowadza się do skóry. Działanie prądu stałego powoduje wytwarzanie się dużej ilości ciepła. Uzyskane dzięki temu lepsze krążenie sprawia, że użyta substancja aktywna rozprowadzona na granicy naskórka i skóry właściwej zostaje wprowadzona w znacznie głębsze warstwy skóry i tkanek miękkich.

Na czym polega jonoforeza labilna i stabilna?

jonoforeza w kosmetyce twarz z podpięciem

W kosmetyce najczęściej stosowana jest jonoforeza labilna, która polega na użyciu dwóch elektrod biernej i czynnej. Ich położenie jest zmieniane (ruchome) w trakcie zabiegu, co zwiększa przepływ aplikowanych jonów. Substancjami aktywnymi są specjalnie komponowane mieszanki, które działają na określone problemy skórne, a wśród nich: jony miedzi, wapnia, cynku, jodu, witaminy C, rutozydu.

Do jonoforezy stabilnej używa się specjalnej elektrody czynnej zwanej półmaską, a substancją czynną jest nasączony podkład, do którego jest podłączona elektroda.

Jonoforeza w kosmetyce i kosmetologii

jonoforeza w kosmetyce kobieta podczas zabiegu

Jonoforeza kosmetyczna stosowana jest w dużym spektrum problemów skórnych. Leczy:

 • trądzik pospolity i różowaty;
 • rozszerzone naczynka włosowate;
 • przebarwienia i blizny;
 • łojotok i nadmierne pocenie;
 • stany zapalne skóry;
 • działa wyraźnie nawilżająco i przeciwzmarszczkowo;
 • żeby dotlenić skórę.

Zabiegi te cenione są za widoczne efekty. Czas trwania jonoforezy jest krótki, a po zabiegu na skórze nie ma podrażnień. Jest nieinwazyjny i bezbolesny, dzięki temu nie wymaga przygotowań ani rekonwalescencji.

Rodzaje terapii. Jaka substancja jest stosowana na konkretne problemy?

jonoforeza w kosmetyce kobieta leży

Zwłaszcza w działaniach typowo kosmetycznych stosuje się skomponowane pod potrzeby pacjenta mieszanki o różnych właściwościach:

 • cynk na trudno gojące się rany i owrzodzenia;
 • jod na blizny;
 • wapń na alergie i stany zapalne;
 • witamina C i rutozyd na poprawę elastyczności skóry;
 • w celu leczenia nerwobóli aplikuje się żele przeciwbólowe.

Każda z nich działa wielokierunkowo, połączone i stosowane w miejscu docelowym są bardzo skuteczne.

Przygotowania do zabiegu i jego przebieg

Ten krótki zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań.

 1. Konieczne jest zdjęcie biżuterii.
 2. Należy wykonać demakijaż (dezynfekcja konkretnej części ciała).
 3. Oględziny skóry pozwalają dobrać odpowiednie kosmetyki i substancje czynne, które przyniosą pożądane efekty.
 4. Pacjent jest pytany o stosowane leki i występowanie chorób wykluczających użycie jonoforezy.
 5. Następuje podłączenie elektrod do ciała i poinformowanie o prawidłowych odczuciach podczas trwania zabiegu.
 6. W trakcie sesji pacjent jest stale pytany o samopoczucie, co pozwala regulować natężenie prądu i uniknąć nieprzyjemnych doznań.
Zobacz też:
Usuwanie zmian skórnych – o czym należy pamiętać przed jego wykonaniem i jakie są przeciwwskazania?

Prąd galwaniczny w medycynie – kiedy stosuje się go jako fizykoterapię?

jonoforeza w kosmetyce zabieg na twarz

To dwa różne zabiegi, które wykorzystują przepływ prądu przez naczynia krwionośne. Galwanizacja bazuje na poprawie krążenia, które wywołuje, co działa przeciwzapalnie. Jonoforeza polega na wprowadzeniu dodatkowo substancji leczniczych. Połączone działają znacznie szybciej i intensywniej dokładnie w miejscu wymagającym leczenia. Przykładem może być jonoforeza borowinowa wykorzystująca zawarte w borowinie kwasy huminowe działające na choroby reumatyczne, zwyrodnienia stawów i kręgosłupa.

Jakie efekty przynosi leczenie jonoforezą?

Poza oczywistymi korzyściami w leczeniu problemów skórnych wykonywanie zabiegu jonoforezy zaleca się chorym w leczeniu:

 • nerwobóli;
 • stanów zapalnych mięśni;
 • zaburzeń krążenia obwodowego;
 • chorób reumatycznych i bólach im towarzyszących;
 • urazów;
 • wspomagająco przy problemach ze zrastaniem się kości;
 • zapalenia krtani;
 • stanów zapalnych oczu.

Substancje chemiczne, które się podaje, muszą ulegać dysocjacji elektrolitycznej, czyli pod wpływem wody dzielić się na kationy (jony dodatnie) i aniony (jony ujemne).

Odczucia podczas wykonywania jonoforezy

jonoforeza w kosmetyce podpięty kark

Ilość wykonanych zabiegów waha się od 10 do 15, codziennie lub co drugi dzień. Jony wprowadzone do skóry powinny być na odpowiednią głębokość. To zależne jest od długości zabiegu, wielkości elektrod i natężeniu prądu, który wynosi 0,5–3mA w fizykoterapii, a w kosmetologii 0,1–1mA.

To krótki 10-minutowy zabieg, a odczucia, jakie mu towarzyszą, są zaliczane do przyjemnych i relaksujących (mrowienie, łaskotanie). W czasie trwania zabiegu należy pozostawać w stałym kontakcie z pacjentem, żeby odpowiednio wcześniej zareagować na pojawienie się uczucia ciepła, szczypania, świądu i zaczerwienienia.

Jaka jest cena jonoforezy w kosmetyce? Ile kosztuje zabieg medyczny?

W kosmetyce to koszt ok. 20–30 zł za zabieg. Jednak z racji tego, że najlepsze efekty uzyskuje się po serii zabiegów, najczęściej można je wykupić w znacznie bardziej opłacalnych pakietach za ok. 200–300 zł. Za zabieg rehabilitacyjny zapłacisz znacznie mniej, bo ok. 11–20 zł za sesję. Można uzyskać zwrot kosztów od NFZ.

Przeciwwskazania do wykonywania zabiegu jonoforezy

jonoforeza w kosmetyce dłoń

Pomimo że jest to terapia bezpieczna i łatwa w wykonaniu (nie wymaga specjalizacji) istnieje szereg przypadków i chorób, które wykluczają jej zastosowanie.

Zabiegi z użyciem prądu nie mogą być wykonywane u osób z rozrusznikiem serca ani z wszczepionymi metalowymi elementami (endoproteza). Wykluczone są także osoby z chorobą nowotworową lub po jej przebyciu. Przeciwwskazaniem do stosowania takich zabiegów są choroby serca i miażdżyca. Wyklucza się także kobiety w ciąży, osoby z gorączką i uczulonych na substancję czynną.

Wiesz już, czym jest jonoforeza w kosmetyce. Zaletami jonoforezy kosmetycznej jest łatwość jej stosowania, a przez to dostępność. Wpływa to także na dosyć niską cenę terapii. Po serii zabiegów następuje widoczna poprawa kondycji skóry, wyrównuje się koloryt, znikają zmarszczki, cera jest wyraźnie gładsza i bardziej elastyczna. W celu utrzymania dobrej kondycji skóry zalecane jest stosowanie zabiegu przypominającego.Powiązane artykuły:
Archiwum: czerwiec 2022